REKLAMA

Dzieło Abakanowicz z rekordową wyceną. Może być najbardziej wartościową aukcją rzeźby w historii Polski

2021-10-20 14:45
publikacja
2021-10-20 14:45

Monumentalna realizacja Magdaleny Abakanowicz „Tłum III” może okazać się największą pod względem wartości aukcją rzeźby w historii polskiego rynku - zapowiada DESA Unicum.

Dzieło Abakanowicz z rekordową wyceną. Może być najbardziej wartościową aukcją rzeźby w historii Polski
Dzieło Abakanowicz z rekordową wyceną. Może być najbardziej wartościową aukcją rzeźby w historii Polski
/ DESA

Spośród wystawionych dzieł na aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne” najwyższą cenę może uzyskać dzieło Magdaleny Abakanowicz „Tłum III”, którego wartość wyceniona jest na 12-18 mln zł – poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia z Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Gdyby praca Abakanowicz została sprzedana za taką cenę, aukcja, która odbędzie się 21 października, może okazać się największą pod względem wartości aukcją rzeźby w historii polskiego rynku sztuki i najdroższą sprzedaną pracą Abakanowicz na świecie.

Dzieło jednej z największych polskich artystek wystawiane było w Stanach Zjednoczonych i Japonii, a ostatnio sfotografowane zostało w niezwykłej przestrzeni Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Miłośnicy twórczości Magdaleny Abakanowicz mogą zobaczyć „Tłum III” na wystawie w DESA Unicum.

Skupiska androgenicznych, pozbawionych głów i tożsamości postaci to motyw przewodni twórczości Magdaleny Abakanowicz. Pełen rozmachu „Tłum III” z 1989 roku jest kulminacją serii, nad którą światowej sławy artystka pracowała od lat 80. XX wieku.

Wystawiane w DESA Unicum dzieło składa się z 50 wydrążonych od środka figur z jutowego płótna. Wielu przypominają one wieka sarkofagów lub korę pni drzew. Sama autorka kojarzyła je ze skórą zrzuconą przez węża. Każda z mierzących metr siedemdziesiąt centymetrów postaci jest inna, indywidualnie ukształtowana przez Abakanowicz.

Legendarny „Tłum III” prezentowany był na pierwszej indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989 roku, a następnie na ekspozycjach w Japonii, m.in. w Nagano i Hiroszimie.

Do tej pory żadne z dzieł Abakanowicz nie osiągnęło tak wysokiej ceny zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Poprzedni rekord cenowy pobiła instalacja "Caminando" składająca się z 20 figur, należąca uprzednio do Robina Williamsa. W 2019 roku podczas aukcji w DESA Unicum została ona sprzedana za ponad 8 mln złotych.

Podczas aukcji „Rzeźba i formy przestrzenne” pod młotek trafi łącznie pięć prac Magdy Abakanowicz. W tym pochodząca z przełomu 1989 i 1990 roku pojedyncza figura, zaliczana do cyklu „Tłum” oraz „Ucello” z 2008 roku. Ta ostatnia może zostać uzyskać cenę 1,2 mln złotych.

Z kolei nawet na 800 tys. złotych wyceniane są dwie rzeźby z 1987 roku: „Kain” Mirosława Bałki oraz „Tors” Igora Mitoraja. Prace Mitoraja cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. W 2020 roku DESA Unicum sprzedała kultową „Ikarię” Mitoraja za 2,7 mln złotych. To najwyższa cena, jaką do tej pory uzyskano za rzeźbę tego artysty.

Atrakcją aukcji – jak zapewniają eksperci z DESA Unicum - jest rzeźba „Głowa”, którą Zdzisław Beksiński wykonał w latach 1957–1962. Praca wyceniana jest na 300–500 tys. złotych. Poszukiwane przez kolekcjonerów sztuki prace mistrza surrealizmu szybko zyskują na wartości. Obraz „Postać” namalowana przez Beksińskiego 1978 roku sprzedana została tej jesieni w DESA za ponad 1,9 mln zł, przekraczając szacunkową cenę o ponad milion złotych. W ciągu ostatniej dekady wartość obrazu wzrosła prawie 27-krotnie.

„Bokser” („Creugante”) – odlew jednej z najsłynniejszych rzeźb Antonio Canovy może zostać kupiony za 70–100 tys. zł. W 2020 roku „Tancerka z palcem na brodzie” Antonia Canovy osiągnęła cenę na poziomie 5,8 mln złotych.

Wśród licytowanych prac zajdą się również: „Marks ze szpilkami” Krzysztofa Bednarskiego (60–80 tys. zł); „Otwarta II” Tadeusz Łodziana (70–90 tys. zł) oraz „Wiatr” („Le Vent”), wczesna praca Wacława Szymanowskiego z okresu paryskiego (40–60 tys. zł).

Bardzo interesującą pozycją aukcji jest także akt „Zaplatającej warkocz” Stanisława Jackowskiego (estymacja 90-120 tys. zł). Ikoniczna rzeźba „Tancerki” tego artysty w 2018 roku sprzedana została za 180 tys. zł.

Łącznie kolekcjonerom z całego świata zaaferowanych zostanie 51 obiektów.

„Rzeźby i prace przestrzenne należą obecnie do najbardziej poszukiwanych obiektów kolekcjonerskich. To jeden z najsilniej i najszybciej rozwijających się segmentów na polskim rynku sztuki” – podkreśliła Agata Szkup, prezes DESA Unicum.

Wystawa „Rzeźba i Formy Przestrzenne” w salonie DESA Unicum trwa do 21. Tego dnia wieczorem odbędzie się aukcja.

Anna Bernat

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
and00
W Poznaniu na Cytadeli stoi tego za miliardy
Ps
Czy ona tylko nawalała tr skorypy pieszych?
Artystka...
and00
Ps
Kiedyś w Londynie Tate Galery widziałem instalację artystyczna, podobno w NY ktoś to kupił za 2mln usd
A z kumplami podobny syf mieliśmy w pokoju zawsze po imprezie
Ile kasy nam uciekło...
dolar36
pseudo sztuka współczesna, to wypromowane wydmuszki kasujące szmal na spekulacji spekulantów

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki