Dzięki imigrantom liczba ludności Hiszpanii przekroczyła 47 mln

Liczba mieszkańców Hiszpanii wzrosła po raz pierwszy od 2013 r. do poziomu powyżej 47 mln. Do zwiększenia się populacji tego kraju przyczyniła się głównie rosnąca liczba migrantów.

(FORUM)

Jak poinformował w czwartek w komunikacie Krajowy Urząd Statystyczny (INE), w 2018 r. liczba ludności rosła, podobnie jak w dwóch poprzednich latach. Liczba migrantów, zarówno tych, którzy dostali się do Hiszpanii w sposób legalny, jak i bez ważnych dokumentów, wzrosła w 2018 r. o 290,5 tys. W tym samym czasie liczba obywateli tego kraju zmalała o 6,1 tys.

Z danych INE wynika, że w 2018 r. liczba ludności wzrosła o 0,6 proc., czyli o ponad 284 tys. osób. Podobnie jak w 2016 i 2017 r. wzrost nastąpił głównie dzięki obcokrajowcom.

Łącznie na terenie Hiszpanii mieszkało w 2018 r. blisko 42 mln osób mających obywatelstwo tego państwa, a także ponad 5 mln obcokrajowców, w tym 1,8 mln z państw UE.

Najliczniejszą zagraniczną grupą w Hiszpanii są Marokańczycy, których pod koniec 2018 r. mieszkało tam ponad 812 tys. W stosunku do 2017 r. nastąpił wzrost o 5,4 proc.

Z danych resortu spraw wewnętrznych Hiszpanii i organizacji międzynarodowych wynika, że w 2018 r. kraj ten stał się głównym kierunkiem napływu nielegalnych migrantów na terytorium UE. Wcześniej kierowali się oni głównie do Włoch.

Według statystyk MSW w 2018 r. do Hiszpanii dotarła w sposób nielegalny rekordowa liczba 64,3 tys. osób, w tym 57,5 tys. drogą morską. Część organizacji pozarządowych twierdzi, że dane te są zaniżone.

Państwa, z których do Hiszpanii przybywa nielegalnie najwięcej migrantów, to Algieria oraz Maroko. Ich obywatele zazwyczaj kierują się drogą morską na Baleary i do Andaluzji.

W listopadzie rząd Pedro Sancheza rozpoczął negocjacje z władzami Maroka w sprawie przekazania temu państwu kilkunastu tysięcy jego nieletnich obywateli pozostających na terytorium Hiszpanii bez opieki. Ich dokładna liczba, jak zaznacza hiszpańska administracja, jest trudna do oszacowania.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 13 lightning_network

Cóż, historia powtarza się jako farsa...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Arabski_podbój_Hiszpanii

Kalifat iberyjski dołącza do kalifatów: niemieckiego, szwedzkiego, francuskiego.
Zróbmy wszystko by nie było polskiego, jak chciały swego czasu Platfusy i cała reszta lewackiej ferajny...

! Odpowiedz
1 45 loosac

Najlepsze, ze Hiszpania wzbogaciła swe społęczeństwo o samych najpracowitszych i najzdolniejszych inżynierów i lekarzy, którzy aż się palą do pracy i pomnażąnia PKB xD

! Odpowiedz
2 46 raficus

Dlatego tez już niebawem jak pojedziesz do Hiszpanii to będziesz mówił w jakim języku? Tak, zgadłes, w j. arabskim...

! Odpowiedz
2 32 loosac

Uwaga, promocja!!! Nie możesz/nie chcesz pojechać na wakacje do krajów arabskich? Nic straconego! Kraje arabskie przyjadą do Ciebie!

! Odpowiedz
0 43 carlito1

Brawo.. Powód do dumy..... :/

! Odpowiedz
1 58 antek10

Czyli za ok 100 lat piłkarska reprezentacja Hiszpanii bedzie tak jak francuska - sami czarnoskórzy.

! Odpowiedz
10 0 joseph_k

I?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil