REKLAMA

Dzięki imigrantom liczba ludności Hiszpanii przekroczyła 47 mln

2019-04-11 21:49
publikacja
2019-04-11 21:49

Liczba mieszkańców Hiszpanii wzrosła po raz pierwszy od 2013 r. do poziomu powyżej 47 mln. Do zwiększenia się populacji tego kraju przyczyniła się głównie rosnąca liczba migrantów.

/ FORUM

Jak poinformował w czwartek w komunikacie Krajowy Urząd Statystyczny (INE), w 2018 r. liczba ludności rosła, podobnie jak w dwóch poprzednich latach. Liczba migrantów, zarówno tych, którzy dostali się do Hiszpanii w sposób legalny, jak i bez ważnych dokumentów, wzrosła w 2018 r. o 290,5 tys. W tym samym czasie liczba obywateli tego kraju zmalała o 6,1 tys.

Z danych INE wynika, że w 2018 r. liczba ludności wzrosła o 0,6 proc., czyli o ponad 284 tys. osób. Podobnie jak w 2016 i 2017 r. wzrost nastąpił głównie dzięki obcokrajowcom.

Łącznie na terenie Hiszpanii mieszkało w 2018 r. blisko 42 mln osób mających obywatelstwo tego państwa, a także ponad 5 mln obcokrajowców, w tym 1,8 mln z państw UE.

Najliczniejszą zagraniczną grupą w Hiszpanii są Marokańczycy, których pod koniec 2018 r. mieszkało tam ponad 812 tys. W stosunku do 2017 r. nastąpił wzrost o 5,4 proc.

Z danych resortu spraw wewnętrznych Hiszpanii i organizacji międzynarodowych wynika, że w 2018 r. kraj ten stał się głównym kierunkiem napływu nielegalnych migrantów na terytorium UE. Wcześniej kierowali się oni głównie do Włoch.

Według statystyk MSW w 2018 r. do Hiszpanii dotarła w sposób nielegalny rekordowa liczba 64,3 tys. osób, w tym 57,5 tys. drogą morską. Część organizacji pozarządowych twierdzi, że dane te są zaniżone.

Państwa, z których do Hiszpanii przybywa nielegalnie najwięcej migrantów, to Algieria oraz Maroko. Ich obywatele zazwyczaj kierują się drogą morską na Baleary i do Andaluzji.

W listopadzie rząd Pedro Sancheza rozpoczął negocjacje z władzami Maroka w sprawie przekazania temu państwu kilkunastu tysięcy jego nieletnich obywateli pozostających na terytorium Hiszpanii bez opieki. Ich dokładna liczba, jak zaznacza hiszpańska administracja, jest trudna do oszacowania.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lightning_network
Cóż, historia powtarza się jako farsa...

https://pl.wikipedia.org/wiki/Arabski_podbój_Hiszpanii

Kalifat iberyjski dołącza do kalifatów: niemieckiego, szwedzkiego, francuskiego.
Zróbmy wszystko by nie było polskiego, jak chciały swego czasu Platfusy i cała reszta lewackiej ferajny...
loosac
Najlepsze, ze Hiszpania wzbogaciła swe społęczeństwo o samych najpracowitszych i najzdolniejszych inżynierów i lekarzy, którzy aż się palą do pracy i pomnażąnia PKB xD
raficus
Dlatego tez już niebawem jak pojedziesz do Hiszpanii to będziesz mówił w jakim języku? Tak, zgadłes, w j. arabskim...
loosac
Uwaga, promocja!!! Nie możesz/nie chcesz pojechać na wakacje do krajów arabskich? Nic straconego! Kraje arabskie przyjadą do Ciebie!
carlito1
Brawo.. Powód do dumy..... :/
antek10
Czyli za ok 100 lat piłkarska reprezentacja Hiszpanii bedzie tak jak francuska - sami czarnoskórzy.

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki