Dzięki e-zwolnieniom łatwiejsze kontrole pracowników na chorobowym

Od lipca przyszłego roku nie będzie już papierowych zwolnień lekarskich. Zastąpią je zwolnienia elektroniczne.

(YAY Foto)

Zdaniem rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciecha Andrusiewicza, usprawni to nie tylko pracę lekarzy, ale też ułatwi kontrolowanie pracowników na chorobowym. Rzecznik podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że skontrolowanie elektronicznego zwolnienia będzie możliwe tuż po jego wystawieniu. Dodaje, że dzisiaj większość zwolnień to zwolnienia krótkie - do 7 dni. Tyle właśnie czasu ma pracownik na doniesienie zwolnienia do zakładu. Możliwość kontroli jest więc ograniczona.

ZUS liczy, że dzięki temu, iż każdy pracodawca otrzyma natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi elektronicznego zwolnienia lekarskiego, zmniejszy się liczba osób wykorzystujących zwolnienia do niewłaściwych celów. Tym bardziej, że pracodawca może też wysłać wniosek o kontrolę zwolnienia.

Wojciech Andrusiewicz przypomina o konieczności założenia przez przedsiębiorców profilu na platformie usług elektronicznych ZUS. Bez tego lekarz nie wystawi zwolnienia i pracodawca tego zwolnienia nie otrzyma. Profil należy założyć do 1 lipca, ale najlepiej zrobić to już teraz - podkreśla Wojciech Andrusiewicz..

Tylko w pierwszym półroczu tego roku w wyniku kontroli zwolnień lekarskich do funduszu chorobowego wróciło 98 milionów złotych. To oznacza, że część zwolnień lekarskich wystawiona została bezpodstawnie. Zdarza się, że pracownik na zwolnieniu świadczy pracę u innego pracodawcy, wyjeżdża na wakacje czy na przykład remontuje mieszkanie - wynika z kontroli ZUS.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Elżbieta Łukowska/Siekaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne