REKLAMA

Działki budowlane rekordowo drogie przez rozgrzany popyt. W tunelu pojawiło się światło

Marcin Kaźmierczak2021-12-13 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-12-13 06:00
Działki budowlane rekordowo drogie przez rozgrzany popyt. W tunelu pojawiło się światło
Działki budowlane rekordowo drogie przez rozgrzany popyt. W tunelu pojawiło się światło
fot. Shutterstock.com /

Choć parcele pod budowę domów wciąż drożeją wyznaczając nowe rekordy cen, dla szukających gruntów budowlanych pojawiło się jednak światełko w tunelu. Pomimo wciąż rozgrzanego popytu na budownictwo jednorodzinne wzrost cen wyraźnie zwolnił.

Jak co kwartał razem z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” redakcja Bankier.pl prezentuje ceny transakcyjne działek budowlanych (czyli te, za które grunty budowlane faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie oraz w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, pomorskim, małopolskim, wielkopolskim, łódzkich, warmińsko-mazurskich i lubelskim.

Jeszcze do 2019 r. trzeci kwartał przynosił zwykle korektę średnich cen transakcyjnych działek budowlanych. Tym razem, podobnie jak przed rokiem w największych polskich miastach byliśmy świadkami podwyżek. Względem tych notowanych w II kw. 2021 r. nastąpiło jednak wyraźne spowolnienie. Obniżkę odczuli zarówno szukający parcel pod budowę domu w stolicach województw jak i poza nimi.

Z wyhamowaniem trendu wzrostowego mieliśmy do czynienia w III kw. 2021 r. także na rynku sprzedaży mieszkań, o czym pisaliśmy w artykule „Wzrost cen mieszkań wyhamował. Obniżek jednak nie widać”.

Ceny działek budowlanych – miasta wojewódzkie

Najmocniej spowolnienie tendencji wzrostowej mogli odczuć szukający gruntów budowlanych w Olsztynie, gdzie względem II kw. 2021 r. średnia stawka transakcyjna wzrosła o 1,5 proc., a jeszcze trzy miesiące wcześniej wzrost przekraczał 5 proc. Stabilniej (wzrost o ok. 1 proc. k/k) zachowywały się średnie kwoty wpisywane w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży działek budowlanych we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu.

Średnie ceny transakcyjne działek budowlanych – miasta [w zł/mkw.]

Miasto

III kw. 2020

I kw. 2021

III kw. 2021

Zmiana k/k

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

Wrocław

383

402

407

+1,2

+6,1

Lublin

288

303

309

+2,2

+7,4

Łódź

237

269

285

+6,0

+20,3

Kraków

496

549

561

+2,1

+13,2

Warszawa

775

774

783

+1,2

+1,0

Gdańsk

552

604

626

+3,6

+13,4

Olsztyn

323

364

370

+1,5

+14,4

Poznań

362

375

379

+1,1

+4,6

Źródło: Raport o cenach nieruchomości Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

W zgoła odmiennej sytuacji byli kupujący parcele budowlane w Łodzi, które w skali kwartału podrożały średnio o 6 proc. To szósty kwartał z rzędu z podwyżką i kolejny, gdy w relacji do poprzedniego kwartału przekroczyła ona 5 proc.

Tak znaczące wzrosty w skali kwartału przełożyły się w Łodzi na 20-procentowy wzrost średniej ceny transakcyjnej w relacji rocznej. W Łodzi wciąż jednak istnieje pole do podwyżek, bowiem w III kw. 2021 r. za tamtejsze parcele płacono średnio 285 zł/mkw. – znacznie mniej niż w pozostałych siedmiu analizowanych miastach wojewódzkich. Dla porównania, w Krakowie w aktach notarialnych wpisywano w tym czasie średnio 561 zł/mkw., w Gdańsku średnio 626 zł/mkw. a w najdroższej Warszawie średnio 783 zł/mkw.

Spowolnienie tendencji wzrostowej to jednak niewielkie pocieszenie dla szukających parcel pod budowę domu. Stawki są rekordowo wysokie, a dodatkowo, o ile III kw. 2020 r., z powodu rosnącego popytu na domy, również przyniósł podwyżkę średnich stawek transakcyjnych gruntów, o tyle we wcześniejszych latach trzecim kwartałom zwykle towarzyszyły korekty średnich kwot płaconych za działki budowlane.

Ceny działek budowlanych – województwa

O korekcie nie było mowy również w przypadku parcel położonych poza stolicami województw. Wzrosty średnich cen transakcyjnych w relacji do II kw. 2021 r. wyniosły od 0,2 proc. w woj. warmińsko-mazurskim i do 5,7 proc. w Wielkopolsce. I choć w woj. wielkopolskim stawki rosną powyżej 5 proc. k/k od pierwszej połowy 2020 r., to w pozostałych województwach wzrost wyraźnie zahamował.

Średnie ceny transakcyjne działek budowlanych – województwa [w zł/mkw.]

Województwo

III kw. 2020

II kw. 2021

III kw. 2021

Zmiana k/k

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

dolnośląskie

94

101

101

+0,5

+7,5

łódzkie

84

86

88

+1,5

+4,8

lubelskie

70

88

89

+1,2

+27,1

mazowieckie

151

147

151

+2,1

-0,3

małopolskie

110

127

134

+5,0

+21,6

warmińsko-mazurskie

75

85

85

+0,2

+13,5

pomorskie

103

118

123

+4,3

+18,7

wielkopolskie

89

103

108

+5,7

+21,7

Źródło: Raport o cenach nieruchomości Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

Podobnie jak w przypadku miast wojewódzkich najmocniej spowolnienie wzrostu cen mogli odczuć kupujący działki na Warmii i Mazurach oraz na Dolnym Śląsku, gdzie średnie kwoty wpisywane w aktach notarialnych wzrosły względem II kw. 2021 r. odpowiednio o 0,2 proc. i 0,5 proc.

Poza wspomnianym już woj. wielkopolskim 5-procentowa podwyżka dotknęła ceny działek położonych w woj. małopolskim. To jednak o 1 p.p. mniej niż trzy miesiące wcześniej. W Małopolsce średnie ceny transakcyjne rosną nieprzerwanie od początku 2019 r. Z taką samą sytuacją mamy do czynienia także w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim.

Biorąc pod uwagę perspektywę ostatnich dwunastu miesięcy, sytuacja w poszczególnych województwach była odmienna. O ile w Małopolsce w III kw. 2021 r. płacono za działki średnio o blisko 24 proc. więcej niż przed rokiem, a na Pomorzu i w Wielkopolsce wzrost w skali roku wyniósł blisko 20 proc., o tyle w woj. mazowieckim zanotowano obniżkę o 0,5 proc. r/r. Za parcele położone na Mazowszu wciąż jednak płacono średnio powyżej 150 zł/mkw.

Ciekawa sytuacja miała miejsce także w woj. łódzkim, gdzie średnia cena transakcyjna wzrosła o 4 proc., podczas gdy w stolicy województwa zanotowano 20-procentową podwyżkę.

Wyższe niż przed rokiem kwoty wpisywane w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży gruntów budowlanych to pokłosie m.in. wysokiego popytu na budownictwo jednorodzinne. O tym, że popyt nie osłabł świadczy m.in. najlepszy po 1989 r. kwartał pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, inwestorzy indywidualni w III kw. 2021 r. otrzymali pozwolenia uprawniające do budowy 34 083 domów – o 21 proc. więcej niż przed rokiem i o 37 proc. więcej niż przed dwoma laty.

Optymistyczne dane przyniósł także październik, gdy rozpoczęto budowę 9324 domów jednorodzinnych, co było wynikiem o ponad 18 proc. wyższym niż przed rokiem i o 12,5 proc. wyższym względem października 2019 r.

Na dalszy, choć nie gwałtowny wzrost stawek transakcyjnych gruntów budowlanych może wskazywać październikowy odczyt indeksu urban.one, który wyniósł 142,84 pkt. i choć był o 5 pkt. wyższy niż przed rokiem, to w skali miesiąca wzrost wyniósł 0,22 pkt, niemal tyle, ile miesiąc wcześniej.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (10)

dodaj komentarz
tkn
W obecnym tekscie sa obnizki, ktore odczuli "szkujacy parceli w stolicach wojewodztw, jak i poza nimi" (maslo maslane!). "Obnizki" maja polegac na mniejszym wzroscie ceny (hmm, dziwna definicja). Ale w poprzednim tekscie tez byla mowa o spowolnieniu wzrostow, ale "obnizek nie widac". Co sie stalo, W obecnym tekscie sa obnizki, ktore odczuli "szkujacy parceli w stolicach wojewodztw, jak i poza nimi" (maslo maslane!). "Obnizki" maja polegac na mniejszym wzroscie ceny (hmm, dziwna definicja). Ale w poprzednim tekscie tez byla mowa o spowolnieniu wzrostow, ale "obnizek nie widac". Co sie stalo, ze pan Kazmierczak jednak zobaczyl obnizki-podwyzki? A moze mu sie generator tekstu popsul?
jpelerj
Znowu? Już chyba ze dwa miesiące temu był podobny tytuł, że działki zaczęły tanieć. To teraz tanieją bardziej, czy to te same dane co wtedy? Oczywiście, że tanieją, bo ludziom przeszła pierwsza lockdownowa gorączka, kto miał kupić to kupił (najczęściej przepłacając). Teraz pojawiło się mnóstwo budów dociągniętych Znowu? Już chyba ze dwa miesiące temu był podobny tytuł, że działki zaczęły tanieć. To teraz tanieją bardziej, czy to te same dane co wtedy? Oczywiście, że tanieją, bo ludziom przeszła pierwsza lockdownowa gorączka, kto miał kupić to kupił (najczęściej przepłacając). Teraz pojawiło się mnóstwo budów dociągniętych do stanu surowego zamkniętego i na wiosnę pojawi się pewnie spora podaż tych domów na sprzedaż, zwłaszcza jak sobie ludzie przeliczą po nowych stawkach koszty ogrzewania i generalnie utrzymanie. A część będzie te działki trzymać, bo nie pogodzą się ze zrealizowaniem straty.
hal9ooo

Czy rudy wie że naciągając ludzi w taki prymitywny sposób niszczy im i ich dzieciom przyszłość?

"Światełko w tunelu" ...wiec maja czas ma pójście do banku po kredyt i zanim tam dojdą cena nie wzrośnie dwukrotnie - prymitywna socjotechnika typu kup teraz bo jutro będzie drożej.
demeryt_69
Przedstawiciele tej 'opcji' etnicznej już tak mają. Kiedyś był Wielgo, teraz przyszli nowi - $zalom!

xiven
jutro taniej nie będzie, może za jakiś czas zwaloryzują płace do poziomu inflacji ale kto dziś ma gotówkę to mu żadne ceny do wczorajszych poziomów nigdy nie wrócą...
jpelerj odpowiada xiven
Nie przejmuj się, przecież sprzedasz drożej.
rpudlo
Wiele gruntów / nieużytków wokół miast i w nich samych stoi odłogiem bo brak miejscowych planów, bo gmina nie ma infrastruktury..., wystarczy to wszystko wypuścić na rynek i ceny zaczną być na kieszeń Kowalskiego, który dla rodziny chce tylko dom wybudować..., a tak bogacą się bogaci, a biedni zadłużają ...
demeryt_69
Cenatorium na własną 'bazę danych' i pobiera opłaty za dostęp do niej - np. pakiet 100 przeszukiwań dla m.st. Warszawy do 249 zł znaczit 2,49 zł od każdego. Czy to koszernie?

demeryt_69
Tora pochwała bogacenie się, ale tylko w rozsądnym i akceptowanym społecznie wymiarze. Właśnie to bezpardonowe parcie do zysku jest problem tej 'opcji' etnicznej od stuleci w każdym bez wyjątku społeczeństwie gdzie się pojawili.

demeryt_69

Rozgrzany popyt - centralnie poezja, a nie politologia :)

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki