REKLAMA

Działalność GTC w IV kw. pod negatywnym wpływem drugiej fali pandemii

2020-11-24 19:20
publikacja
2020-11-24 19:20

Grupa Globe Trade Centre, deweloper i właściciel budynków komercyjnych, ocenia, że druga fala pandemii będzie miała negatywny wpływ na działalność grupy w czwartym kwartale, zwłaszcza w segmencie detalu - poinformował PAP Biznes prezes Yovav Carmi. Spółka nie wyklucza możliwości przedłużenia obniżek czynszów dla najemców na 2021 rok.

"Druga fala pandemii COVID-19 na pewno będzie miała negatywny wpływ na naszą działalność w czwartym kwartale. Wyniki w segmencie detalicznym w czwartym kwartale będą słabsze niż w trzecim" - poinformował PAP Biznes Yovav Carmi, prezes GTC.

W trzecim kwartale grupa GTC odnotowała 42,9 mln euro przychodów wobec 43,3 mln euro przed rokiem. Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 17,2 mln euro wobec 19,9 mln euro rok wcześniej.

"W trzecim kwartale, w porównaniu z pierwszym półroczem, zanotowaliśmy poprawę. Gospodarki się otworzyły, był okres wakacyjny, klienci poczuli się pewniej i bezpieczniej, tym bardziej, że liczba zakażeń koronawirusem spadła. Wszystko to pozytywnie wpłynęło na naszą działalność" - powiedział prezes.

Wskazał, że od połowy października, gdy w Europie zaczęły ponownie rosnąć zakażenia koronawirusem i nadeszła druga fala COVID-19, rządy wznowiły ograniczenia we wszystkich krajach, w których GTC działa.

"Najbardziej surowe restrykcje są w Polsce, gdzie w listopadzie praktycznie zamknięto galerie handlowe. Będzie widać wpływ tych działań w czwartym kwartale. Rządy patrzą na siebie i kopiują rozwiązania z innych krajów, zobaczymy więc, czy nie będzie lokdownu w innych krajach, bo liczby zakażeń są nadal wysokie. To negatywnie wpływa na nasze aktywa handlowe" - powiedział prezes.

W związku z wyższą liczbą infekcji, wskaźnik odwiedzalności w centrach handlowych spadł do 69 proc. w październiku z 76 proc. we wrześniu. Średnia obrotów najemców we wrześniu wyniosła 87 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a w październiku 83 proc.

Grupa spodziewa się dalszego spadku wyników w tym obszarze ze względu na zamknięcie centrów handlowych w Polsce w okresie 7–27 listopada 2020 r.

"W listopadzie widzimy dalsze pogorszenie odwiedzalności centrów handlowych. W Polsce obiekty są praktycznie zamknięte, ruch jest minimalny, tylko z powodu działających supermarketów, czy aptek. Na innych rynkach widać zmniejszony ruch w galeriach. Dane za listopad będą więc gorsze niż w październiku. Grudzień powinien być już lepszy, dzięki planowanemu otwarciu galerii w Polsce, choć trzeba pamiętać, że nadal zamknięte będą kina, siłownie i restauracje w modelu stacjonarnym" - powiedział Carmi.

MOŻLIWE PRZEDŁUŻENIE OBNIŻEK CZYNSZÓW DLA NAJEMCÓW

W okresie 9 miesięcy tego roku grupa utraciła w związku z COVID-19 przychody z czynszu w wysokości 10 mln euro. To efekt ulg w czynszach w wyniku restrykcji nałożonych przez rządy podczas okresu zamknięcia centrów handlowych oraz obniżek udzielonych przez grupę najemcom powierzchni handlowej w związku z wybuchem pandemii.

GTC nie wyklucza możliwości przedłużenia obniżek czynszów w przyszłym roku.

"Po pierwszej fali pandemii i lockdownie zaoferowaliśmy większości najemców w galeriach handlowych obniżki czynszów do końca roku w zamian za przedłużenie umów. Te zniżki wyniosły po 9 miesiącach 10 mln euro. Teraz, po pogorszeniu wyników sprzedażowych, najemcy proszą o przedłużenie okresu obniżek. Można się więc spodziewać, że będą one przedłużone na 2021 rok, przynajmniej na pierwszy kwartał. Będziemy to oceniać indywidualnie. Nie każdy podmiot jednakowo ucierpiał z powodu ograniczeń, a tym najmocniej dotkniętym będziemy próbowali pomóc przetrwać" - powiedział prezes GTC.

"Jeśli chodzi o czynsz za listopad w przypadku galerii w Polsce, to normalnie pobieramy czynsze od działających sklepów, np. supermarketów, od pozostałych nie" - wyjaśnił.

Prezes GTC zauważył, że w przeciwieństwie do detalistów, wynajmujący, czy właściciele galerii nie zostali objęci żadną pomocą państwa.

"Nie wygląda na to, by to się zmieniło. Jest presja na czynsze, jesteśmy proszeni o udzielenie zniżek i zwolnień z opłat, a z drugiej strony, my musimy regulować zobowiązania w bankach tak, jak zwykle. To nie jest dla nas komfortowa sytuacja" - powiedział Carmi.

Wskazał, że np. w kwestii przekroczenia kowenantów spółka rozmawiała bezpośrednio z bankami.

SEGMENT BIUROWY NADAL ODPORNY NA SKUTKI COVID-19

"Segment biurowy jest odporny. Nie widzimy problemów z poborem czynszu. Widzimy, że podejmowanie decyzji przez najemców powierzchni biurowych jest wolniejsze, ciężko im przewidzieć przyszłe potrzeby" - powiedział prezes.

Wskaźnik wynajęcia biur na koniec września wynosił 94 proc. wobec 95 proc. w grudniu 2019 r.

Jak poinformował prezes, GTC sfinalizowało w październiku sprzedaż biurowca w Budapeszcie. Ma nowe umowy najmu.

"Podpisaliśmy nowe umowy najmu dla 10 tys. m kw., w tym 6 tys. m kw. w Łodzi. Dodatkowo podpisaliśmy umowę przednajmu z Generali na 2,5 tys. m kw. powierzchni biurowej w Zagrzebiu. To pokazuje siłę segmentu biurowego" - powiedział Yovav Carmi.

Po trzech kwartałach 2020 roku GTC miało 121,6 mln euro przychodów i 16,4 mln euro straty netto jednostki dominującej. Przed rokiem przychody grupy ukształtowały się na poziomie 124,6 mln euro, a zysk netto za trzy kwartały wyniósł 62,6 mln euro.

Grupa podała, że strata netto z aktualizacji wartości aktywów wyniosła po trzech kwartałach 67 mln euro wobec 22 mln euro zysku rok wcześniej.

Marża brutto na działalności operacyjnej spadła w okresie 9 miesięcy do 91 mln euro z 94 mln euro przed rokiem.

FFO I (zysk przed opodatkowaniem, pomniejszony o podatek dochodowy zapłacony i skorygowany o transakcje bezgotówkowe) wyniosło po trzech kwartałach 54 mln euro w porównaniu z 52 mln euro przed rokiem.

Grupa GTC jest deweloperem i inwestorem w sektorze nieruchomości, koncentrującym swoje działania na rynku polskim oraz stolicach Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie GTC jest właścicielem i zarządcą 45 budynków komercyjnych oferujących 716 tys. m kw. powierzchni biurowej i handlowej w Polsce, Budapeszcie, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Ponadto grupa realizuje 354 tys. m kw. powierzchni handlowej i biurowej w stolicach Europy Środkowo-Wschodniej, z których ok. 66 tys. m kw. jest w trakcie budowy.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki