Dywidendy do lamusa. Nadchodzi broń podatkowego rażenia

Jeszcze do niedawna spółki Skarbu Państwa prowadziły w zestawieniach dywidendowych. Teraz politycy wydają się dawać jasny sygnał, że dywidenda to archaiczna metoda podziału zysku, którą pod uwagę należy brać jedynie w ostateczności.

[Aktualizacja 21.12 Pomysł ministra Tchórzewskiego opisaliśmy również w artykułach "Magiczne kapitały ministra Tchórzewskiego" i "Energetyka to za mało. Gdzie Tchórzewski znajdzie 50 mld zł?"]

 Skarb Państwa łapie się w ostatnim czasie wszelkich narzędzi, aby wydrenować pieniądze z częściowo sprywatyzowanych spółek. Kiedyś dokonywano tego za pomocą dywidend. KGHM, PZU, PGE czy PKO BP jednym tchem wymieniane były jako przykłady tzw. „dojnych krów”, czyli spółek, które warto mieć w portfelu długoterminowym ze względu na stabilne dywidendy.

Dywidenda ma jednak pewną wadę – pieniądze przyznawane są za udziały, a te Skarb Państwa częściowo oddał innym inwestorom, w tym zwykłym Kowalskim. A że dostępny do podziału tort jest ograniczony, państwowe władze zaczęły kombinować. Jeszcze poprzedni rząd zauważył, że idealnym sposobem na pominięcie maluczkich są podatki i zastosował ten manewr w przypadku KGHM-u. Po wprowadzeniu podatku miedziowego oczywiście zmalała pula pieniędzy dla akcjonariuszy i kombinat zaczął wypłacać zdecydowanie mniejsze dywidendy. Dzięki podatkowi rachunek wpływów dla państwa jednak się zgadzał.

Minister Tchórzewski i jego broń

Podatek od kopalin objął jednak tylko KGHM. Oczywiście manewr spec-podatku można by powtarzać w przypadku innych spółek, jednak przykład kombinatu pokazał, jakie to rozwiązanie niesie negatywne konsekwencje i jak źle przyjmowane jest przez rynek. Architekci podatkowych struktur mających na celu uderzenie w interesy akcjonariuszy mniejszościowych zeszli więc do piwnic i rozpoczęli prace nad nową bronią.

Jak KGHM przestał być "dojną krową"
Dzień dywidendy Dywidenda na akcję [w PLN] Łączna wielkość dywidendy [w PLN] Stopa dywidendy
2005-07-06 2,00 400 000 000 5,87
2006-07-05 10,00 2 000 000 000 8,93
2007-06-21 16,97 3 394 000 000 13,69
2008-07-16 9,00 1 800 000 000 9,2
2009-07-14 11,68 2 336 000 000 14,79
2010-06-15 3,00 600 000 000 3,07
2011-07-07 14,90 2 980 000 000 7,57
2012-07-12 28,34 5 668 000 000 19,56
2013-07-10 9,80 1 960 000 000 8,03
2014-07-04 5,00 1 000 000 000 3,94
2015-05-26 4,00 800 000 000 3,19
2015-07-14 1,50 300 000 000 2,05
Pogrubiono dywidendy wypłacane za lata, w których obowiązywał podatek. Źródło: Notoria StockGround 

Ta została zaprezentowana pod koniec lipca, gdy na łamach „Pulsu Biznesu” opisano pomysł podniesienia wartości nominalnej akcji PGE, którego efektem miało być obciążenie spółki sięgającym blisko 1 mld zł podatkiem. Skutki pierwszego użycia tej broni póki co nie są znane. Wszystko przez fiskusa, który nie wydał dokładnej interpretacji podatkowej. Dodatkowo, przez opieszałość fiskusa „okazano łaskę” i podwyższono wartość tylko o 1/12 zapowiadanej wartości.

Pierwsza próba bojowa

Inwestorzy mogli mieć nadzieję, że to koniec. Minister Tchórzewski we wtorek ogłosił jednak, że PGE było jedynie poligonem testowym. - Zrobiliśmy pilotaż. Zobaczymy, jak to wygląda od strony podatkowej, dlatego zmniejszyliśmy kwotę podniesienia - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Oznacza to więc, że w planach są kolejne „manewry” na akcjach państwowych spółek. Póki co nie wiadomo, w akcjonariuszy których częściowo sprywatyzowanych firm uderzy broń podatkowego rażenia, wiadomo jednak, że jej siła może być zdecydowanie większa niż w przypadku PGE. Minister dodał bowiem, że „porządkowanie kapitałów będzie postępować. W niektórych spółkach będzie to oznaczać nawet podwojenie wartości nominalnej akcji".

My was tą bronią chcemy chronić

Widać, że nad bronią pracowali nie tylko podatkowi architekci, ale i dział propagandy. Ministerstwo Energii wyjaśniało wcześniej, że „proponowane podwyższenie kapitału zakładowego PGE z wykorzystaniem środków własnych spółki ma na celu zwiększenie wiarygodności płatniczej spółki oraz wzmocnienie sytuacji akcjonariuszy, którzy dzięki przeprowadzeniu tej operacji posiadać będą akcje o większej wartości”.

Ministerstwo przekonuje więc, że manewr umocni spółkę, mimo iż przecież sama spółka „dzięki” tej operacji bezinteresownie przeleje pieniądze na rzecz państwa. Spowoduje to obniżenie zdolności inwestycyjnych i dywidendowych, co dodatkowo uderza w akcjonariuszy. Państwo jednak przekonuje, że interesu innych inwestorów broni. Dowodem mają być akcje o większej wartości nominalnej, które w ocenie Skarbu Państwa są lepsze. Jeżeli ktoś chciałby rzeczywiście trzymać się tej logiki, to należałoby zapytać – co w takim razie z akcjonariuszami PZU? Tam przecież dokonano odwrotnego manewru - wartość nominalna została obniżona. Wówczas przekonywano, że obniżenie wartości nominalnej to ruch zwiększający atrakcyjność akcji. I choć tamta operacja miała nieco inny charakter (dokonano splitu, czyli proporcjonalnie zwiększono ilość akcji), dostosowywanie argumentacji do potrzeby chwili widoczne jest gołym okiem.

Przy państwowych tłumaczeniach ciężko jest stwierdzić, czy w końcu lepsza jest wartość wysoka, czy niska. Należy więc jeszcze raz jasno powiedzieć, że zmiana wartości nominalnej akcji a la PGE to kwestia czysto techniczna i żadnych profitów ani spółkom, ani akcjonariuszom ona nie przyniesie. Wręcz przeciwnie - firma i inwestor na takim manewrze tracą, ponieważ spółka musi od niego zapłacić podatek. Jedynym wygranym jest Skarb Państwa, który ów podatek zgarnia, drenując tym samym spółkę z pominięciem współwłaścicieli.

Pieniądze spółki = pieniądze państwa

A warto dodać, że podatki to nie jedyny sposób na omijanie dywidendy. Zarówno obecna, jak i poprzednia władza bezpośrednio angażuje częściowo sprywatyzowane spółki w ratowanie górnictwa czy repolonizację banków. Często z czysto biznesowego punktu widzenia dla angażowanych spółek są to „inwestycje” mało opłacalne. Wygrywa jednak tzw. „interes polityczny”.

Na ratunek górnictwu ruszyła m.in. Energa
Na ratunek górnictwu ruszyła m.in. Energa (Bankier.pl)

Skarb Państwa zawiaduje więc pieniędzmi spółki, w taki sposób, jakby te pieniądze należały tylko do niego. Zapominając o innych inwestorach. Oczywiście skutki tych decyzji mają przełożenie na kondycję spółki, a co za tym idzie wielkość przyszłych dywidend. W skrajnych przypadkach (JSW) prowadzą nawet do poważnych problemów finansowych.

Dobre praktyki kontra chciwość

Jaki jest efekt tych wszystkich działań? Ryzyko zaangażowania spółek państwowych w polityczny projekt zepchnęło notowania części z nich w okolice historycznych minimów. Dodatkowo, coraz ciężej jest postrzegać te podmioty jako spółki atrakcyjne z dywidendowego punktu widzenia. Skarb Państwa wydaje się bowiem robić wszystko, by ze spółki wyciągnąć jak najwięcej, współudziałowcom dając jednocześnie jak najmniej. Taka strategia może się Skarbowi Państwa odbić czkawką w przyszłości, bo czy z tak postępującym partnerem warto robić interesy?

Wszystko to dzieje się w momencie, gdy GPW pod względem dywidendowym powoli się cywilizuje i coraz więcej prywatnych firm dzieli się zyskiem. Uznaje się to po prostu za dobrą praktykę. Skarb Państwa tymczasem odsyła dywidendy do lamusa, wypłacając kadłubki, albo zapowiadając, że być może kiedyś, jakieś niewielkie dywidendy się pojawią. Szczególnie widać to po spółkach energetycznych, które mają wielkie potrzeby inwestycyjne, więc tną lub zawieszają dywidendy. W chudym portfelu zawsze znajdą się jednak pieniądze na zachcianki Skarbu Państwa.

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2016 roku

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2016 roku

Przez cały rok intensywnie pracowaliśmy na to, aby dzięki naszym tekstom i nagraniom wideo czytelnicy byli bliżej finansów, lepiej je rozumieli i sprawnie zarządzali swoimi majątkami, firmami, oszczędnościami. Przypominamy te teksty autorów Bankier.pl, które cieszyły się państwa największym zainteresowaniem i trafiły do puli najpopularniejszych.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 44 ~Plontaj

Kieszonkowiec odwracając Twoją uwagę, kradnie Ci pieniądze. Czy więc różni się Państwo od kieszonkowca? Kieszonkowiec tyle nie kradnie...

! Odpowiedz
27 12 ~Hipis

A może szanowny redaktor w tabeli podał jeszcze zysk KGHM i odniósł się do cen miedzi.
Bo tak podana informacja to manipulacja.

! Odpowiedz
1 22 ~tulipanek

dywidenda wyrazona procentowo zadna manipulacja nie jest.

no ale co hipis moze wiedziec o broni?

! Odpowiedz
4 23 ~Paweł

Taka polityka, tylko osłabia największe (najlepsze ?) spółki z udziałem skarbu państwa. A to wszystko prowadzi do marginalizacji naszej giełdy. W sumie rządzącym do niczego GPW nie jest politycznie potrzebna, bo ich wyborcy inwestują oszczędności w Toruniu ;-) i im wystarczy 500+.
A ciekawe okazje znajdziecie na: http: //goo.gl/F6f1ow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 9 ~leming

Brawo PIS bo w ten sposób biedniejsi obywatele nie mający konta maklerskiego i nie obracający akcjami też coś mają z tego że są właścicielami PGE a nie tylko bogaci akcjonariusze bo państwo będzie miało więcej pieniędzy a tak musiałoby się dzielić z bogatymi akcjonariuszami

! Odpowiedz
3 16 ~haL

I tak mieli tyle na ile byli "właścicielami". Teraz mają nieproporcjonalnie więcej. Biedny jest biedny z głównie powodu swojej niezaradności więc na tą biedę zasługuje.

! Odpowiedz
4 0 ~Witek

Przecież spółki skarbu państwa inwestują w sport więc teoretycznie każdy coś z nich ma.

! Odpowiedz
3 6 -zbyszek1

Ty się nie podszywaj pod lemingów. Nie masz do tego prawa. Lemingi, to ja przypominam, wykształceni z dużych miast a nie ciemniaki mało kumające.

! Odpowiedz
0 0 ~WD40

Fajną masz ksywę. Pasuje ci ;)

! Odpowiedz
0 9 -zbyszek1 odpowiada ~Witek

Tylko spółki SP? Inne nie? Czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że ten kto kupił akcje spółki jest właścicielem części przedsiębiorstwa a w związku z tym należy mu się część zysków jak psu micha?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PGE -1,30% 7,58
2020-01-21 17:02:50
WIG -0,84% 58 616,01
2020-01-21 17:15:01
WIG20 -0,92% 2 158,04
2020-01-21 17:15:01
WIG30 -0,92% 2 484,45
2020-01-21 17:15:01
MWIG40 -1,06% 4 040,51
2020-01-21 17:15:01
DAX 0,05% 13 555,87
2020-01-21 17:37:00
NASDAQ -0,19% 9 370,81
2020-01-21 22:03:00
SP500 -0,27% 3 320,79
2020-01-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.