Dywidendy do lamusa. Nadchodzi broń podatkowego rażenia

Jeszcze do niedawna spółki Skarbu Państwa prowadziły w zestawieniach dywidendowych. Teraz politycy wydają się dawać jasny sygnał, że dywidenda to archaiczna metoda podziału zysku, którą pod uwagę należy brać jedynie w ostateczności.

[Aktualizacja 21.12 Pomysł ministra Tchórzewskiego opisaliśmy również w artykułach "Magiczne kapitały ministra Tchórzewskiego" i "Energetyka to za mało. Gdzie Tchórzewski znajdzie 50 mld zł?"]

 Skarb Państwa łapie się w ostatnim czasie wszelkich narzędzi, aby wydrenować pieniądze z częściowo sprywatyzowanych spółek. Kiedyś dokonywano tego za pomocą dywidend. KGHM, PZU, PGE czy PKO BP jednym tchem wymieniane były jako przykłady tzw. „dojnych krów”, czyli spółek, które warto mieć w portfelu długoterminowym ze względu na stabilne dywidendy.

Dywidenda ma jednak pewną wadę – pieniądze przyznawane są za udziały, a te Skarb Państwa częściowo oddał innym inwestorom, w tym zwykłym Kowalskim. A że dostępny do podziału tort jest ograniczony, państwowe władze zaczęły kombinować. Jeszcze poprzedni rząd zauważył, że idealnym sposobem na pominięcie maluczkich są podatki i zastosował ten manewr w przypadku KGHM-u. Po wprowadzeniu podatku miedziowego oczywiście zmalała pula pieniędzy dla akcjonariuszy i kombinat zaczął wypłacać zdecydowanie mniejsze dywidendy. Dzięki podatkowi rachunek wpływów dla państwa jednak się zgadzał.

Minister Tchórzewski i jego broń

Podatek od kopalin objął jednak tylko KGHM. Oczywiście manewr spec-podatku można by powtarzać w przypadku innych spółek, jednak przykład kombinatu pokazał, jakie to rozwiązanie niesie negatywne konsekwencje i jak źle przyjmowane jest przez rynek. Architekci podatkowych struktur mających na celu uderzenie w interesy akcjonariuszy mniejszościowych zeszli więc do piwnic i rozpoczęli prace nad nową bronią.

Jak KGHM przestał być "dojną krową"
Dzień dywidendy Dywidenda na akcję [w PLN] Łączna wielkość dywidendy [w PLN] Stopa dywidendy
2005-07-06 2,00 400 000 000 5,87
2006-07-05 10,00 2 000 000 000 8,93
2007-06-21 16,97 3 394 000 000 13,69
2008-07-16 9,00 1 800 000 000 9,2
2009-07-14 11,68 2 336 000 000 14,79
2010-06-15 3,00 600 000 000 3,07
2011-07-07 14,90 2 980 000 000 7,57
2012-07-12 28,34 5 668 000 000 19,56
2013-07-10 9,80 1 960 000 000 8,03
2014-07-04 5,00 1 000 000 000 3,94
2015-05-26 4,00 800 000 000 3,19
2015-07-14 1,50 300 000 000 2,05
Pogrubiono dywidendy wypłacane za lata, w których obowiązywał podatek. Źródło: Notoria StockGround 

Ta została zaprezentowana pod koniec lipca, gdy na łamach „Pulsu Biznesu” opisano pomysł podniesienia wartości nominalnej akcji PGE, którego efektem miało być obciążenie spółki sięgającym blisko 1 mld zł podatkiem. Skutki pierwszego użycia tej broni póki co nie są znane. Wszystko przez fiskusa, który nie wydał dokładnej interpretacji podatkowej. Dodatkowo, przez opieszałość fiskusa „okazano łaskę” i podwyższono wartość tylko o 1/12 zapowiadanej wartości.

Pierwsza próba bojowa

Inwestorzy mogli mieć nadzieję, że to koniec. Minister Tchórzewski we wtorek ogłosił jednak, że PGE było jedynie poligonem testowym. - Zrobiliśmy pilotaż. Zobaczymy, jak to wygląda od strony podatkowej, dlatego zmniejszyliśmy kwotę podniesienia - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Oznacza to więc, że w planach są kolejne „manewry” na akcjach państwowych spółek. Póki co nie wiadomo, w akcjonariuszy których częściowo sprywatyzowanych firm uderzy broń podatkowego rażenia, wiadomo jednak, że jej siła może być zdecydowanie większa niż w przypadku PGE. Minister dodał bowiem, że „porządkowanie kapitałów będzie postępować. W niektórych spółkach będzie to oznaczać nawet podwojenie wartości nominalnej akcji".

My was tą bronią chcemy chronić

Widać, że nad bronią pracowali nie tylko podatkowi architekci, ale i dział propagandy. Ministerstwo Energii wyjaśniało wcześniej, że „proponowane podwyższenie kapitału zakładowego PGE z wykorzystaniem środków własnych spółki ma na celu zwiększenie wiarygodności płatniczej spółki oraz wzmocnienie sytuacji akcjonariuszy, którzy dzięki przeprowadzeniu tej operacji posiadać będą akcje o większej wartości”.

Ministerstwo przekonuje więc, że manewr umocni spółkę, mimo iż przecież sama spółka „dzięki” tej operacji bezinteresownie przeleje pieniądze na rzecz państwa. Spowoduje to obniżenie zdolności inwestycyjnych i dywidendowych, co dodatkowo uderza w akcjonariuszy. Państwo jednak przekonuje, że interesu innych inwestorów broni. Dowodem mają być akcje o większej wartości nominalnej, które w ocenie Skarbu Państwa są lepsze. Jeżeli ktoś chciałby rzeczywiście trzymać się tej logiki, to należałoby zapytać – co w takim razie z akcjonariuszami PZU? Tam przecież dokonano odwrotnego manewru - wartość nominalna została obniżona. Wówczas przekonywano, że obniżenie wartości nominalnej to ruch zwiększający atrakcyjność akcji. I choć tamta operacja miała nieco inny charakter (dokonano splitu, czyli proporcjonalnie zwiększono ilość akcji), dostosowywanie argumentacji do potrzeby chwili widoczne jest gołym okiem.

Przy państwowych tłumaczeniach ciężko jest stwierdzić, czy w końcu lepsza jest wartość wysoka, czy niska. Należy więc jeszcze raz jasno powiedzieć, że zmiana wartości nominalnej akcji a la PGE to kwestia czysto techniczna i żadnych profitów ani spółkom, ani akcjonariuszom ona nie przyniesie. Wręcz przeciwnie - firma i inwestor na takim manewrze tracą, ponieważ spółka musi od niego zapłacić podatek. Jedynym wygranym jest Skarb Państwa, który ów podatek zgarnia, drenując tym samym spółkę z pominięciem współwłaścicieli.

Pieniądze spółki = pieniądze państwa

A warto dodać, że podatki to nie jedyny sposób na omijanie dywidendy. Zarówno obecna, jak i poprzednia władza bezpośrednio angażuje częściowo sprywatyzowane spółki w ratowanie górnictwa czy repolonizację banków. Często z czysto biznesowego punktu widzenia dla angażowanych spółek są to „inwestycje” mało opłacalne. Wygrywa jednak tzw. „interes polityczny”.

Na ratunek górnictwu ruszyła m.in. Energa
Na ratunek górnictwu ruszyła m.in. Energa (Bankier.pl)

Skarb Państwa zawiaduje więc pieniędzmi spółki, w taki sposób, jakby te pieniądze należały tylko do niego. Zapominając o innych inwestorach. Oczywiście skutki tych decyzji mają przełożenie na kondycję spółki, a co za tym idzie wielkość przyszłych dywidend. W skrajnych przypadkach (JSW) prowadzą nawet do poważnych problemów finansowych.

Dobre praktyki kontra chciwość

Jaki jest efekt tych wszystkich działań? Ryzyko zaangażowania spółek państwowych w polityczny projekt zepchnęło notowania części z nich w okolice historycznych minimów. Dodatkowo, coraz ciężej jest postrzegać te podmioty jako spółki atrakcyjne z dywidendowego punktu widzenia. Skarb Państwa wydaje się bowiem robić wszystko, by ze spółki wyciągnąć jak najwięcej, współudziałowcom dając jednocześnie jak najmniej. Taka strategia może się Skarbowi Państwa odbić czkawką w przyszłości, bo czy z tak postępującym partnerem warto robić interesy?

Wszystko to dzieje się w momencie, gdy GPW pod względem dywidendowym powoli się cywilizuje i coraz więcej prywatnych firm dzieli się zyskiem. Uznaje się to po prostu za dobrą praktykę. Skarb Państwa tymczasem odsyła dywidendy do lamusa, wypłacając kadłubki, albo zapowiadając, że być może kiedyś, jakieś niewielkie dywidendy się pojawią. Szczególnie widać to po spółkach energetycznych, które mają wielkie potrzeby inwestycyjne, więc tną lub zawieszają dywidendy. W chudym portfelu zawsze znajdą się jednak pieniądze na zachcianki Skarbu Państwa.

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2016 roku

Najpopularniejsze teksty Bankier.pl w 2016 roku

Przez cały rok intensywnie pracowaliśmy na to, aby dzięki naszym tekstom i nagraniom wideo czytelnicy byli bliżej finansów, lepiej je rozumieli i sprawnie zarządzali swoimi majątkami, firmami, oszczędnościami. Przypominamy te teksty autorów Bankier.pl, które cieszyły się państwa największym zainteresowaniem i trafiły do puli najpopularniejszych.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 15 ~skandal

ten cholerny pis kradnie jak zwykły złodziej !!! Ja juz powinienem miec kilka tysiecy z PKO dywidend a mam g... i kurs po 28 zł dzieki nieudacznikowi jagielle prezesinie co to sie nie nadaje do kierowania budką na warzywniaku.

! Odpowiedz
0 16 ~glos_rozsadku

to jeszcze nic, dopiero się zacznie jak zlikwidują gotówkę i wprowadzą obieg bezgotówkowy. Wtedy ujemne stopy i każdy kto ma oszczędności będzie bulił.

! Odpowiedz
0 25 ~glos_rozsadku

bardzo dobry artykuł

! Odpowiedz
0 34 ~fox

Nasuwa się pytanie, czy działając na szkodę inwestorów, członkowie zarządów firm z ramienia SP podlegają odpowiedzialności karnej i cywilnej???
Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie brzmi bezwzględnie TAK.

Gdyby członek zarządu delegowany przez prywatnego inwestora tak postępował, to znalazłby się za kratami, a jego majątek zostałby zlicytowany na poczet odszkodowań.

Tyle i tylko tyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 ~gf

I co z tego. Codziennie widać łamanie prawa i brak odpowiedzialności PIS za to.

! Odpowiedz
1 20 ~antyrząd

A ja mam pewność że skarb państwa dorabia na giełdzie a to że co chwilę wyjdzie jakiś ministerrzyna i celowo i bredzi że będzie podatek albo za kilka dni że nie będzie podatku to jest szczyt bezczelności dorabiają jak nic na damę z łasiczka czy 500+

! Odpowiedz
0 9 ~Yar-Kim-Kwak

Albo tłuste straszydło, które obiecywało zlikwidowanie podatku "kagiemnego".

! Odpowiedz
1 12 ~fox

Jest to oczywiste.
I też podlega odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Przy czym może się okazać, że nie tylko SP gra na giełdzie sterując nią, ale i zaprzyjaźnione i poinformowane króliczki.
Sprawa trwa od lat.

! Odpowiedz
2 34 ~yield

Proponuję razem obok siebie czytać te światłe zapowiedzi PISu oraz kwękanie, że nadzieja GPW jest w pieniądzach drobnych inwestorów.
Może lepiej prosto napisać że potrzebne nowe barany do strzyżenia, bo obecne ogolone a budżet w potrzebie.

! Odpowiedz
2 76 ~Art

Czyli wniosek nasuwa się jeden, należy wychodzić z tych spółek, skoro nie ma dla nich perspektyw. Szkoda angażować tam kapitał. Koniec kropka

! Odpowiedz
0 15 ~fox

W ten sposób zagraniczni inwestorzy "srający wolnym kapitałem" zakupią polskie spółki w promocji.
Natury się nie oszuka.
Taka będzie repolonizacja.
A może nawet nie zakupią, tylko dostaną zamiast spłaty długów za 1/10 wartości, to jest powtórzenie manewru sprzed 25 lat.
Trawa odrosła, czas przygotować sianokosy.

! Odpowiedz
2 81 ~postronny

A czy takie postępowanie SP nie jest przypadkiem działaniem na szkodę spółki i nie podlega kodeksowi karnemu ?

! Odpowiedz
1 7 ~fox

Oczywiście, że podlega.
A w stosunku do członków zarządu, także odpowiedzialności cywilnej.
Zaś SP też prawdopodobnie będzie można pozwać za działania urzędników.
Stąd taki skok na sądownictwo.

! Odpowiedz
11 47 ~Pierestrojka

Obserwując obecny rząd jego premier i poczynania ministrów od koziej bródki ,mniej niż zero po prezydenta bez zdania i wyrazu po rzadzącego wszechwładnie pana z kotem a na ministrze Morawieckim ktory powinien się nazywać dyzio marzyciel widze wielki CYRK który sprawi ze pisowski slogan wyborczy Polska w Ruinie zrealizuje nam sie szybciej niż wszystkim się wydaje.Rządzący co inne robią niż mowią zaś Prawo i sprawiedliwość to tak naprawdę Bezprawie i Niesprawiedliwość które demoluje państwo prawa i demokracje ,wolne media w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 22 ~satyryk

C Wybrakiscie PIS do repolonizacji a teraz krtytykujecie dywidendY. Tuska nagrodzic za sprzedz akcji KGHM za 180zł a Prezesa zamknac za brak skupu akcji.własnych za 50 zł.Oszustów propagandowych radzeę na poczekaniu.idiotów równiez.

! Odpowiedz
24 7 ~manager

Zachcianki Skarbu Państwa? Co to za brednie?

! Odpowiedz
12 52 ~eeech

Tak to jest jak premierem zostaje kierowniczka domu kultury z Brzeszc, a gospodarką zajmuje się historyk i absolwentka AWF. Bierni, mierni ale wierni. Kompetencje się nie liczą tylko wieloletnia lojalność sobec suwerena.

! Odpowiedz
5 14 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 35 ~hospicjumRYNKUpl

Zawsze mnie intrygowało, dlaczego jedne państwa potrafią się lepiej rozwijać od innych.
Odpowiedź jest banalnie prosta konicznym warunkiem jest odpowiednia KULTURA włodarzy w stosunku do inwestorów. Rzadko ten warunek jest niewystarczający.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Mozliwe-zmiany-parametrow-podatkow- bankowego-i-handlowego-w-2017-3582601.html?comments=1#boxArticleComment

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący postrzegają ten skutek, jako jeden z wariantów. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~fox

I to jest sedno działań rządu:

"Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro."

Poza tym:

"Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE"

"Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?"

Ależ oczywiście, ktoś musi być wśród nich tego świadomy, skoro człowiek ze średnim wykształceniem PRLowskim widzi to jak na dłoni.

Przykładem obniżenie aktywów w ziemi rolnej przez jedną głupią ustawę w skali 500 miliardów, co przekłada się na brak dopływu kapitału z niej w kwocie od 30-50 miliardów rocznie (szacunki własne z dużym błędem).

"Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi."

Nic z tego.
Kruk krukowi oka nie wykole.
Musiałyby dojść do władzy świadome wagi ekonomii siły zdeterminowane do reform gospodarczych, w tym gotowe na ograniczoną wojnę ekonomiczną z UE i Niemcami.

To jest takie, które doprowadzą do likwidacji deficytu budżetowego, redukcji biurokracji o 90% (niemal pewna wojna domowa), przywrócenia prawa własności dla formalnych właścicieli, w konsekwencji wzrostu gospodarczego w pierwszych dwóch latach na poziomie 50% (za rok) i w następnych trzech na poziomie 30%.
To oznacza natychmiastowe przeciwdziałanie Niemiec i skorumpowanych, nie wiadomo nawet za jakie pieniądze i dla jakich ośrodków pozaeuropejskich pracujących władz UE (Chiny, USA, Rosja, Indie, inne pomniejsze).
Na pocieszenie część wielkiego kapitału może to poprzeć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 26 ~hjwe

bardzo dobry artykuł szacunek dla autora sama raeda

! Odpowiedz
2 29 ~szukam

2013 rok zarżnął miedziaka. Tak się kończy chciwość polityków. Wydoili krowę na śmierć. A teraz PiS po PO przejmuje pałeczkę, tylko ją zamienia na maczugę.

! Odpowiedz
10 30 ~antypis

A ja się pytam kto na nich głosował albo kto nie poszedł do głosowania to teraz wszyscy narzekają

! Odpowiedz
4 19 ~myślący

Zapytaj raczej co się takiego stało, że społeczeństwo odwróciło sie od PO? Potem pomyśl i odpowiedz sobie na to pytanie. Myślenie nie boli! Cierpienia też nie sprawia!

! Odpowiedz
10 27 ~Lodzer

Nazwijmy ich tj. rządzącą PiS po imieniu ZŁODZIEJE. I tak z dywidend mieli 60 % nawet przy równych udziałach. Wyobraźmy sobie źe Skarb państwa ma 50 % udziałów, resztę inni. Spółka wypłaca 100 zł dywidendy z których 50 zł ma SP i 50 pozostali, ale wszyscy pozostali płacą 20 % podatek czyli 10 zł. Razem skarb państwa bierze 60 zł reszta 40. I to było mało... PIS - ani prawa ani sprawiedliwości. I jeszcze zachęcają do inwestycji Absurd!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 4 ~pomyśl_potem_pisz

O czym ty mówisz? wypłacili dywidendy z posiadanych akcji to ZŁODZIEJE? A jak podatek pobrali to BANDYCI?
Totalnie ci się wszystko pofajdało. Spróbuj nie zapłacić podatku w innym cywilizowanym kraju. Dywidenda to PODSTAWOWE prawo akcjonariusza. Wychodzi z Ciebie zaściankowa mentalność Pawlaka-Kalego: sprawiedliwość to jest wtedy jak jest po mojej stronie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~myślący odpowiada ~pomyśl_potem_pisz

Widzę że tobie brak zrozumienia co lodzer napisał przeczytaj to powoli i analitycznie póżniej poprawiaj,oky.

! Odpowiedz
4 1 ~myślący odpowiada ~myślący

Dlaczego podpinasz się pod mój nick "myślący", którym posłużyłem się pisząc wczoraj o godzinie 23.35? Trzeba było dodać sobie cyfrę, a nie podszywać się pod już istniejący nick.

! Odpowiedz
4 30 bialy_kruk

Ok,po przeczytaniu tego artykulu jutro sprzedaje wszystko co ma zwiazek ze SP.

! Odpowiedz
3 14 -zbyszek1

Dzisiaj te spółki są tanie. To może nie jest czas na sprzedawanie. Chociaż jak się patrzy na to co hałastra wyprawia...

! Odpowiedz
1 6 ~kraj_absurdow

Ja zrobiłem to w maju zeszłego roku i odetchnąłem z ulgą już w grudniu, bo gdybym ich nie sprzedał to w tym momencie byłbym w stanie stagnacji przez ponad 12 miesięcy. To nie jest normalne.

! Odpowiedz
0 1 ~fox odpowiada -zbyszek1

Co z tego, że są tanie, jak dalej będą tanieć, a swoją wartość odzyskają na rynku po wielu latach?
Ja już to przerobiłem.
Jeśli ma tanieć, to trzeba sprzedawać niezależnie od wartości w an. fundamentalnej.

! Odpowiedz
0 24 ~Marynarz

Dzięki dywidendzie jeszcze jest chęć trzymania akcji a jak tak to ma wyglądać to się inwestorzy wycofają i tak już nasze pieniądze są kilkakrotnie opodatkowane i same straty tak wygląda polska giełda

! Odpowiedz
7 29 ~zibi

Bezczelni złodzieje!!!!! Docenię ich przy wyborach!!!!!

! Odpowiedz
4 40 ~tm

Tylko patrzeć jak się zacznie pitolenie tych "mędrców" o braku inwestorów na naszej giełdzie. Sami doprowadzają ją do marginalizacji.

! Odpowiedz
2 16 ~ciekawy

niech mi ktoś wytłumaczy: jeśli rząd podwyższy o te klikadzieiesiąt groszy cenę akcji spólki będącej na giełdzie to rynek najprawdopodobniej przeceni te akcje(brak dywidendy,dymanie drobnego inwestora ...)
a te akcje będą mogły mieć mniejszą wartość niż te sprzed tej kreatywnej księgowością rządu?jeśli tak to rząd w rzeczywistości kłamie mówiąc że cena akcji ulegnie podniesieniu
Chyba że ja czegoś tutaj nie rozumie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~Przedsiębiorczy

Cuż, nominalna cena akcji rzeczywiście zostanie podniesiona, natomiast jak Pan słusznie zauważył nie ma to żadnego odniesienia do zwiększenia wartości rynkowej akcji. Cena nominalna z ceną rynkową akcji nie jest specjalnie powiązana. Oznacza to, że Skarb Państwa manipuluje akcjonariuszami, poprzez płytkie uzasadnianie swoich działań. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~złodzieje

bedzie z czego uwalać - akcje nie będą groszowe ... do czasu

! Odpowiedz
0 6 ~jacek

cekawy odpowiem ci,
dla spolki jest to obojetne jaka wartośc nominalna maja akcje (teoretycznie , w praktyce rowniez). Bo wartosc akcji wyznacza rynek . Kapital zapasowy jest wlasnoscia spolki a wiec i akcjonariuszy i powinien byc wyplacony jako dywidenda. Ale jezeli spolka chce inwestowac to te pieniadze akcjonariusze daja na rozwoj , bo w przyszlosci spolka moze zarobic wiecej i wiecej bedzie do podzialu. A panstwo chce podniesc nominalna wartosc ,ktora nie jest potrzebna do niczego .Dzisiaj PGE kosztuje 11,43 zl , a nominalna wartosc akcji wynosi 10 zl i podwyzszenie jej o 25 gr. czyli do 10,25 zl nic nie mnieni. ALE ! panstwo podwyzszajac wartosc akcji skasuje 100 milionow zl podatku. Czyli spolka bedzie o te 100 milionow biedniejsza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 13 ~sipowiec

Posiadam akcje PZU i PGE i sporo tracę ale rządowi nie dziwię się,że kombinuje. Dlaczego? Proste,każdy z nas swoim zyskiem dzieli się nie chętnie albo w ogóle.Państwo powinno czuwać aby kasa w kraju zostawała. Pytam,co Polska ma z tego,że jakiś Żyd,Niemiec czy Francuz kupił milion akcji PGE i co roku będzie dostawał w postaci dywidendy np. milion zł ? Dodam,że często na tą dywidendę składają się Polacy,którzy ledwo koniec z końcem wiążą. Czy to nie grzech aby ci biedacy wypychali portfele milionerom?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 21 ~Margines

Państwo jest wspólnotą obywateli i nie powinno karać polskich akcjonariuszy za to, że w daną spółkę inwestują również inwestorzy zagraniczni. Poza tym samo zwiększenie się liczby inwestorów na rynku jest dla danego rynku korzystne, nawet jeśli mówimy tu o inwestorach zagranicznych.

! Odpowiedz
0 9 ~ewa odpowiada ~Margines

Co ma zwykły podatnik - zwany Kowalskim - z tego, że spółka X idzie na giełdę i emituje akcje? Kowalski zawsze jest mniejszościowym inwestorem. No właśnie, jest inwestorem czy dostarczycielem gotówki dla spółki? Jaki ma Kowalski wpływ na wysokość dywidendy? Żadnego!

! Odpowiedz
0 1 ~Margines odpowiada ~ewa

Dziękuję za odpowiedź Ewo. W mojej opinii Kowalski jest zarówno inwestorem jak i dostarczycielem gotówki. Inwestuje w spółkę dostarczając jej gotówkę- w tym przypadku inwestor ma nadzieję, że dostarczone przez niego pieniądze zostaną rozsądnie zainwestowane, co z kolei przyczyni się do wzrostu wartości rynkowej akcji.
Odnosząc się do Twojego drugiego pytania, przyznaję, że inwestor mniejszościowy może mieć wpływ na wysokość dywidendy, głosując na WZA, ale jak słusznie zauważyłaś wpływ ten jest prawie żaden. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~asdf

Państwo powinno czuwać nad regułami gry. Gdyby nie ten Żyd, Niemiec, czy Francuz, którzy kupili kiedyś akcje PGE, to nie byłoby kiedyś inwestycji.

Jak państwo chce być wyłącznym właścicielem spółki to niech nie wchodzi na giełdę i nie tworzy spółki akcyjnej. Państwo wzięło pieniądze za to, że później podzieli się zyskiem!

Jak państwu zależy na obywatelach, to może regulować ceny prądu - ale państwu _nie_ _zależy_, tylko liczy na oszukanie zarówno inwestora, od którego wzięło pieniądze, jak i obywatela, przez opłaty za prąd.

W ten sposób rząd unika politycznych konsekwencji wprowadzenia podatku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 7 ~Barry odpowiada ~asdf

Ochłoń trochę, zanim coś napiszesz. Widzisz sprawę jednostronnie. Na giełdzie przede wszystkim oszukują rekiny ciułaczy, a nie państwo ciułaczy. Ilu drobnych inwestorów było i jest wyrolowanych przez rekiny na giełdzie?

! Odpowiedz
0 5 ~asdf odpowiada ~Barry

Co to ma do rzeczy w tym temacie? Jak policjant walnie ci w łeb, to też będziesz pisał, że przecież większość dostaje w łeb od innego przestępcy?

Omawiana jest konkretna sprawa, więc jak nie masz nic na temat do powiedzenia, to zamiast pouczać sam się zastanów, czy to co nasmarowałeś cokolwiek wnosi.

Państwo ma obowiązki wobec akcjonariuszy i musi stosować się do prawa. W tym przypadku najprawdopodobniej zwyczajnie prawo złamało, nie widzę tu żadnej okoliczności łagodzącej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~prawda

po co kupujesz akcje spółek??/ ty myślisz jak komunista,gdyby nie fundusze i ci krwiopijcy milionerzy czy też Żydzi nie robili obrotu na rynku nie kupowali i nie sprzedawali nie kreowali jakichś tam wartości nie było by rynku a te akcje które masz nie miał byś komu sprzedać.

! Odpowiedz
11 23 ~Ad

..a czego można się spodziewać po rządzie , którego premierem jest kierowniczka domu kultury z Brzeszcz.

! Odpowiedz
6 21 ~edgar

Jak instytucje finansowe nie rozpoczną sądowej batalii na takie praktyki, to apetyt Głupiej Zmiany będzie rósł proporcjonalnie do spadku poparcia. Głosy nierobów kosztują. Najgorsze, że wszyscy po tych rządach nierządu będziemy przegrani.

! Odpowiedz
9 5 ~nonickname

Cały system finansowy opiera się na tym, aby Ci coś sprzedać (pośredniczyć w czymś) i zdobyć prowizję. Ciągłe bombardowanie nas licznymi newsami finansowymi z mediów nie pomaga. Co chwile możemy przeczytać jakąś wiadomość, która nic nie oznacza dla naszych inwestycji, taką jak ta tutaj. Niestety większość z nas podejmuje decyzje inwestycyjne na podstawie tych nic nie znaczących wiadomości. Ciągle kupuje i sprzedaje generując zbędne opłaty i prowizje. Dane pokazują, że średni okres trzymania akcji w portfelu wynosił 8 lat w 1960 roku. Dzisiaj (2016) jest to zaledwie kilka miesięcy. Uzyskiwana stopa zwrotu przez inwestora indywidualnego pokazuje, że nie jest to dobre. W ostatnich 30 latach zwykła strategia kupna i trzymania akcji (S&P500) dała zarobić 11,1% średniorocznie podczas gdy inwestor indywidualny zarabiał tylko 3,7% średniorocznie w tym czasie... Inwestorzy są emocjonalni i reagują na newsy. To niepotrzebny szum inwestycyjny. Firma Inedukacjo (polecam ich film Inwestor Skazany na Sukces) dużo o tym pisze. Poczytaj sobie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 ~elo

Jeżeli 1 miliard złotych podatku to żaden news dla inwestora to współczuję .

! Odpowiedz
0 4 ~samo_życie

Bo dzisiaj nie ma inwestorów, są tylko dostarczyciele gotówki.

! Odpowiedz
5 6 ~Fakir_Rządowy

Morawiecki zaklina Inwestorów, a ci pytają, co ratingiem ? To akurat się druknie, dobre rozwiązanie.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Mozliwe-zmiany-parametrow-podatkow-bankowego-i-handlowego-w-2017-3582601.html?comments=1#boxArticleComment

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący postrzegają ten skutek, jako jeden z wariantów. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 3 ~adam

Czy Pan Adam Torchała z bankiera ma dużo tego KGHMu ???

! Odpowiedz
1 2 ~Tomasz

Macieju, zyskując 300 mln SP obniża wartość swoich akcji o 25 gr, zabierając 100 mln nie. Autor ma rację.

! Odpowiedz
5 14 ~Fakir_Rządowy

Morawiecki wyciągnął "najniższemu z najwyższych" z dolnej szuflady Operat: Podatek Bankowy 2015r.

Teza:Rządzący Podatkiem Bankowym powodują spadek wzrostu PKB o ok. 0,5 pkt % rok roczne (to nie Janusze)

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo płaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 95 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8- 12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.95 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 95 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 95 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,050 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,62mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co rząd proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 050 mld PLN)*0,44% = ok. 4,62 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).

Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy, jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 8 ~Maciej

Teoria, że Skarb Państwa chce ograć małych akcjonariuszy i zagarnąć pieniądze tylko dla siebie poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji zupełnie nie przechodzi najprostszego testu matematycznego, no policzmy:
Jak mówi artykuł Skarb Państwa zwiększając o 0,25zł wartość akcji PGE zarobi w postaci podatku około 100mln zł. Świetnie, zarobią 100mln a akcjonariusze mają te same papiery warte 25 groszy więcej. Zobaczmy teraz ile zarabia Skarb Państwa, gdyby zamiast zwiększenia wartości akcji wypłacił 25 groszy dywidendy na akcję:
ponad 58% udziałów - ponad miliard akcji w ręku Skarbu Państwa, po 25 groszy na każdą = prawie 273 milionów złotych
od pozostałych 42% akcji Skarb Państwa otrzymuje 19% w postaci podatku od dywidendy, płatne zaraz przy jej wypłacie, czyli prawie 37 milionów, razem Skarb Państwa zyskałby 310 milionów złotych.

Skarb Państwa więc rezygnując z dywidendy a zwiększając wartość nominalną akcji sam siebie pozbawił około 200 mln złotych, zostawiając je w firmie, a tak naprawdę w naszej kieszeni, bo to my mamy teraz akcje o większym nominale.

Tak więc artykuł na temat jak to nowy rząd drenuje spółki nie dzieląc się z innymi i mając gdzieś akcjonariuszy mniejszościowych jest niedorzeczny i stoi w sprzeczności z podstawowymi faktami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 19 ~Fakir_Rządowy

Morawiecki dmucha fujareczką w Kobrę , a ona ani rusz !!!

a ty Maćku próbujesz zaklinać Pytona, siedząc już u niego w żołądku.

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/sprytna-metoda-da-rzadowi-10-mld-zl-straca-akcjonariusze,2385347,4199

! Odpowiedz
0 33 ~Juka

Nie zauważasz prostej sprawy. Rośnie NOMINALNA wartość akcji. Na rynkową wartość ma to ZERO przełożenia. Akcjonariusze dostają więc NIC, a nie 25 groszy na akcję.

! Odpowiedz
1 6 ~cv odpowiada ~Juka

Tylko co ci z tych 25 gr jak kurs spada automatycznie o te 25gr a ty dostajesz 20gr?
Jesteś 5gr stratny na akcji z automatu.
A tutaj akcjonariusz nic nie traci.

Aaa, że niby odrobi? Być może kiedyś, taka sama szansa jak wzrostu kursu akcji bez dywidendy.

! Odpowiedz
2 1 ~noe

A co to jest podniesienie kapitału spółki o 467,4 mln, jak jest obecnie 18,7 mld? To nie ma żadnego uzasadnienia.

! Odpowiedz
0 9 ~Juka odpowiada ~cv

Serio nie wiesz na czym polega dywidenda!? Akcjonariusz dostaje hajs, wartość akcji spada, ale jego udział pozostaje TAKI SAM. W związku z czym dalej może partycypować w zyskach na takich samych zasadach. Ba, za dywidendę może nawet dokupić akcji i zwiększyć swój udział. Nie widzisz korzyści?

SP proponuje za to, aby spółka wybuliła hajs na podatek, w zamian dając akcjonariuszom akcje o wyższej wartości nominalnej, która NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA (nie przekłada się na rzeczywistą cenę). Mówienie o tym, że to lepsze od dywidendy, zakrawa o trolowanie najgorszego sortu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~bodzio

Zapominacie wszyscy ,że istnieje warunek tego manewru a mianowicie trzeba uzyskać 75%
głosów za a to nie będzie takie proste.

! Odpowiedz
0 0 ~asdf odpowiada ~bodzio

To już jest zrobione. SP ma nieco ponad 75% na walnym.

! Odpowiedz
0 2 ~asdf

25 groszy, które sam sobie zatrzymał w spółce nie należy do akcjonariuszy, bo może być ponownie przemieszczone i opodatkowane. Gdyby manewr "pilotażowy" się udał, to możliwe, że nie mieliby ochoty w ogóle wypłacać dywidendy _nigdy_ i akcjonariusz zupełnie _NIC_ z tego nie ma.

Na dodatek jeśli ktoś trzymał tę spółkę jako dywidendową, to traci możliwość otrzymania regularnych dywidend, które są wypłacane bez opłat transakcyjnych i pozwalają na reinwestowanie w aktualne okazje rynkowe. Tak więc w przypadku mniejszościowych to jest jednoznacznie niekorzystny ruch.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Adam222

Nieprawda. Wartość spółki to wartość księgowa a ta zmaleje po zapłacie podatku. Oznacza to spadek kursu i straty dla akcjonariuszy.

! Odpowiedz
5 25 ~POPIS

1000 sposobów jak zabić GPW. Pis kończy co PO zaczęło.

! Odpowiedz
13 15 -zbyszek1

Co PO zaczęła? PO skubała bo miała za nic akcjonariuszy tak ja ta pisowska sfora?

! Odpowiedz
3 18 ~nerh odpowiada -zbyszek1

Owszem. Podatek od KGHM-u i manewry na JSW to czym było. Nie wspominając nawet o ograbieniu OFE.
Pisowska sfora czy peowska to jedno bagno. Może ci mniej kradną na lewo, chociaż tego nikt nie wie.

! Odpowiedz
13 6 ~rgr odpowiada -zbyszek1

to sobie zobacz co PO zrobila z Bogdanką, kodowiczu

! Odpowiedz
9 13 -zbyszek1 odpowiada ~nerh

Podatek od miedzi to było coś oczywistego. Miedź w końcu kopana jest z naszej ziemi i w związku z tym nie ma powodu aby skarbami ziemi nie obdzielić całego narodu .
Co masz na myśli pisząc manewry na JSW?
my zawdzięczamy rządom PO to, że w czasie największego kryzysu nie dopuściły do zapaści gospodarczej a wskaźniki gospodarcze mieliśmy na poziomie mistrzostwa świata. Rok 2015 skończyliśmy niezłym wzrostem 4,3 i wystarczyła chwila aby wzrost stopniał do 3% za 1Q i 3,2 za 2Q a inwestycje o jakieś 70%. No i to nieprawdopodobne chamstwo z jakim ta sfora przyszła rządzić, to łamanie bezceremonialne prawa, te bezczelne kłamstwa i manipulacje, szydzenie z ciemnego narodu. Porównujesz tę hałastrę dzisiaj rządzącą, tę nieprawdopodobnie zdziczałą hałastrę bo masz zaburzoną skalę wartości, brak wyczucia estetyki a zarzucanie PO złodziejstwa jest pewnie wynikiem bezrefleksyjności albo dziwnych emocji. Tak delikatnie mówiąc. Przyzwoici ludzie nie rzucają bezpodstawnych, fałszywych oskarżeń. Na to sobie pozwala tłuszcza i pospolite męty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 21 ~ojoj

Zachęcałbym do nie używania sformułowania typu "Państwo jednak przekonuje,...". Nie jest to Państwo tylko rzad. Państwo to raczej wszyscy obywatele (chyba że to nie są prawdziwi Polacy), a mam nadzieję nie wszyscy przekonujemy do takich gier i zabaw :)

! Odpowiedz
3 31 ~Fakir_Rządowy

Morawiecki ze strachem o oczach, próbuje zanęcić inwestora. Hasło: "Moczymy, gdzie się da"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Morawiecki-Mozliwe-zmiany-parametrow-podatkow-bankowego-i-handlowego-w-2017-3582601.html?comments=1#boxArticleComment

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący postrzegają ten skutek, jako jeden z wariantów. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~thomasm19871

wow super to opsiane zostało

! Odpowiedz
4 30 ~thomasm19871

TO SĄ JAKIEŚ BREDNIE PISu najpierw obiecali gróre złota dla darmozjadów, którzy mają myślenie czy się śpi czy się leży to się pieniążki należy istne PRL w XXI w. a jak kończy się kasa i budżet ledwo się domyka, dług rośnie tak szybko jak prędkość światła, to sięgają po pieniądze od Kowalskich, a co okradniemy ich..... my spełniamy obietnice,,,,, ale jak wierzyciele powiedzą spłacajcie długi macie czas do jutra,,,,, to będzie problem co z tym fantem zrobić jak ludzie powiedzą teraz was wywieziemy na taczkach......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~barka

SP = stracimy my ale Wy nie dostaniecie.Taka jest nasza polityka

! Odpowiedz
2 36 ~zeflik

No, ale czego sie spodziewać po socjalistach? 80% narodu pragnie socjalizmu - no to go ma.

! Odpowiedz
3 16 ~I_plenum_KC_PISIS

1. NBP krytycznie o skutkach podatku bankowego

https://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-krytycznie-o-skutkach-podatku-bankowego-7318725.html?comments=1#boxArticleComment

2. Podatek bankowy uchwalony i podpisany przez prezydenta. Najwyższy w Europie?

http://wyborcza.biz/biznes/1,147768,19478909,podatek-bankowy-w-polsce- najwyzszy-w-europie.html#ixzz4B0d37KJ1

3. Podatek bankowy w ogniu krytyki

http://www.pb.pl/4398957,49639,podatek-bankowy-w-ogniu-krytyki?utm_source=copyPaste&utm_medium=referral&utm_campaign=Chrome

4. Idzie podatek. Pierwsze banki już podnoszą marże przy kredytach hipotecznych

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Idzie-podatek-Pierwsze-banki-juz-podnosza-marze-przy-kredytach-hipotecznych-7291033.html?comments=1#boxArticleComment

5. ZBP ostrzega: Banki będą reagować na podatek bankowy

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

6. Podatek bankowy budzi obawy. "Powinien służyć nie tylko zwiększaniu dochodów"

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/podatek-bankowy-budzi-obawy,603040.html

7. Belka krytycznie o podatku bankowym. "Lepiej, by był inaczej skonstruowany"

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/belka-wolelibysmy-by-podatek-bankowy-byl-inaczej-skonstruowany,603153.html

8. Ekspertka: Podatek bankowy w Polsce oderwany od ekonomicznego kontekstu

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ekspertka-Podatek-bankowy-w-Polsce-oderwany-od-ekonomicznego-kontekstu-3457129.html

9. Eksperci: Podatek bankowy może ograniczyć kredyty

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Eksperci-Podatek-bankowy-moze-ograniczyc-kredyty-3452529.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 20 ~pusta_cysterna

Radwany Zwycięstwa 1000+ na horyzoncie widzę i się chwieję, bo paliwa brakuje.

"pieniądze z OFE chcemy przekazać Polakom." - to te pieniądze nie są na kontach Polaków ??

są ale nie tych najprawdziwszych.

! Odpowiedz
8 5 ~cv

http://www.parkiet.com/artykul/1491113-Po-wejsciu-podatku-banki-wcale-sie-nie-kurcza.html

A u konkurencji okazuje się, że armagedonu nie ma :)

! Odpowiedz
1 13 ~przykurcz_pisuPLUS

Prezes PKO BP Jagiełło przedstawił w___ styczniu 2016r___ na ten temat analizy

Zdolności kredytowe sektora bankowego 2015 - 420 mld PLN
Zdolności kredytowe sektora bankowego 2016 - 270 mld PLN (prognoza ze stycznia)

Regulacje europejskie, KNF dotyczącymi kapitałów własnych i podatek bankowy

To jest prawdziwy powód ograniczający zdolności kredytowe banków. PIS działa świadomie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 3 ~inwestor

czy tu są tylko same barany, żeby się rozwijać należy inwestować by stać się dużym ,a nasze firmy są małe na rynku Europejskim???. Skarb państwa i tak traci najwięcej nie pobierając dywidendy.

! Odpowiedz
5 4 ~Bolo

Taktyka stara i nudna. Najpierw daje się pieniądze bogatym kosztem biednych przy okazji kosząc podatek (PO). Jak się biedni zdenerwują to zmienią władzę, która zacznie dawać pieniądze biednym kosztem bogatych przy okazji kosząc podatek (PiS) :-) Grunt to tak oskubać gęsi by przy ich jak najmniejszym syczeniu uzyskać jak najwięcej pierza. Metoda jest tu mniej istotna, pomysł to jest to ^^

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 14 ~cysterną_naURLOP

Graficznie można to przedstawić:

pasażer pisowy + \_/\_/ \_/\_/\_/ + C2H5OH,

kiedy 1000+ dla aktywu !!!____ \_/\_/ \_/\_/\_/ \_/\_/ \_/\_/\_/ ____+ C2H5OH,
a na deser, czy się stoi czy się leży 5000 zł się należy.

! Odpowiedz
3 17 ~cesterna_uGARDŁA

No to się zapruty aktywista zaorał. Nie swoim pługiem, na mojej ziemi.

I jeszcze mi wmawiają, że to ich ziemia, bo ustawa tak stanowi.


! Odpowiedz
4 18 ~cystenaWkorytkuPLUS_

Do żłobu dojna zmiano, do żłobu!
Ruszyła gonitwa na oczach narodu!
Zgonione wałachy i skoczne źrebaczki
gnają do koryta jak do młodej klaczki.
Bo tam smakołyków zestaw przebogaty:
dyrekcje owocne, smaczne konsulaty.
Nieważne ześ ubek, żeś partyję chlubił
Wystarczy żebyś Wodza i Ojca polubił
Każdy rwie do siebie smętne resztki flagi,
pod która się kiedyś zbierały gromady.
Rosja to popiera, nie ma na nas kija,
Niemcy zbyt zajęci, Polska dziś Radyja.
Niech się nikt nie wtrąca w nasze polskie sprawy,
sami potrafimy z sobą się rozprawić!
Więcej nienawisci, mniej zwykłego wstydu!
Jak nam sie nie uda, zwalimy na Żydów!
A jak się pokaże już w korytach pustka
To też jest nieważne, zwali się na Tuska

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 1 ~as

Jest nasz frustrat. Napij się chłopcze, jutro i tak do roboty nie idziesz,bo nikt cię n ie chce. Dlatego masz czas spamować.

! Odpowiedz
6 9 ~Jasnowidz

PIS-dzielce

! Odpowiedz
6 28 ~Urzędniketatowy

Jakie dywidendy, jakie zyski! Masz pracować całe życie oddając nam urzędnikom 70-80 proc. podatku! Najlepiej nie miej żadnego trwałego majątku, po co ci on! - mieszkanie możesz wynająć, samochód też, w telewizji obejrzyj serial i głosuj na nas!! - my cię uszczęśliwimy!

! Odpowiedz
7 25 ~franek

Proszę Państwa na naszych oczach dokonuje się mord na Polskiej giełdzie,a skoki są u nas można powiedzieć powszechne.Jak to tak ma wyglądać ratowanie Państwa to chyba jesteśmy w innej epoce.

! Odpowiedz
4 18 ~Akcjonarjusz

Czego szuka PS jest podatek od dywidend .Niszczy akcjonariat publicznej prywatyzacji jak PO JSW była po ok 8 zł .PS to samo chce zrobić ze spółkami energetycznymi.

! Odpowiedz
6 34 ~akwizytorKOŚCIELNY_

polisy parlamentarnej "Kupuj za Cudze, twój PIS"

A mówili ze PO kradło, a pis robi to razy 2

! Odpowiedz
3 21 ~hamak_PISlamisty

Czekam na "dobrowolny" program obligacja+.

Będzie on polegał na "dobrowolnym" odprowadzaniu składki ZUS np. 100 zł na fundusz, który będzie kupował obligacje skarbu państwa z których sfinansuje się rozdawnictwo "pińcet+".

! Odpowiedz
33 6 ~polak2

prywatna firma zysk do kieszeni bierze kto?Właściciel ..........Państwowa firma zysk bierze państwo to chyba normalne zawsze tak powinno być........

! Odpowiedz
2 21 ~Max

Zauważ, że w tych niby państwowych firmach są też inni właściciele, których państwo samo tam wpuściło

! Odpowiedz
0 6 ~noe

Tak powinno być, gdyby był jeden właściciel. Poza tym mogli to zatrzymać jako zysk niepodzielony lub przeznaczyć na kapitał zapasowy, bo dużo mówią o inwestycjach. Podnoszenie kapitału jest zalecane dla banków. Ta firma tego nie wymagała.

! Odpowiedz
2 2 ~on

chodzi o zachowanie proporcji

! Odpowiedz
0 1 ~asdf

To nie jest spółka państwowa tylko akcyjna.

! Odpowiedz
22 13 ~anal_amator

Ludziska. plujecie na PIS, a takimi samymi kretynami było PSL, SLD czy PO które imbecylom zarządzającym tymi firmami podwyższyli pensje o 100 razy (tak to zrobiło PO bo PIS to blokował).
Tylko kretyn inwestuje w państwowe firmy zarządzane urzędnikami więc nie płakać :)

! Odpowiedz
1 8 ~anti_socialist

Tylko że PO/PSL/SLD specjalnie nie kryły się ze swoim złodziejstwem a PiS wygrało przecież wybory pod chwytliwym hasłem obrony interesu narodowego. Dlatego uważam PiS za jeszcze gorszą bandę niż tamte.

! Odpowiedz
3 16 ~zez_wytrzeszczuPISu_

ze strachem o oczach i z siłą propagandy zbawimy Polskę i Świat.

Agencje ratingowe i ich ratingi są adresowane nie są rządów, ani polityków, tylko do tych, którzy temu rządowi pożyczają pieniądze. Czyli ci, którzy w 2017 będą decydować, czy Beacie Szydło warto pożyczyć kolejne 178 mld PLN(łącznie z rolowaniami obligacji SP), czy nie warto i z jakim ryzykiem to się będzie wiązać.

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący postrzegają ten skutek, jako jeden z wariantów. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~c2h2

WIG 20 jest obarczony grzechem pierworodnym udziału SP. Wiadomo było ,że te spółki były drenowane już za poprzednich rządów . Teraz przeszliśmy na wyższy etap dojenia maksymalnego. Tylko Misie dopóki nie zostaną obłożone nowymi podatkami mogą dać jakiś dochód , chociaż w tej chwili widzę możliwość mocniejszej korekty.

! Odpowiedz
2 17 ~cv

Lepiej napiszcie jak dymają inwestorów na NC.
Spółki które nic nie produkują z wyjątkiem akcji.
Jak okradają drobnych inwestorów na obligacjach korporacyjnych.
Ile firm nie spłaca odsetek od obligacji.

! Odpowiedz
5 8 ~pis_na_wieki

beneficjenci 500+ maja to gdzies co ich władza wyprawia, zobacyzcie przy wyborach samorządowych juz na jesieni, jak "zmieciona" bedzie opozycja z samorządów! obstawiam na pazdziernik informacje ze rzad "rzuci" cos dla plebsu i im poparcie wzrosnie! albo nei rzuci, bedzie falszywie straszyl imigrantami, ze jak N w samorzadzie to przyjma ciapatych do towjej gminy i miasta... a psiory nie i "pozamiatane"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~autor_widmo

dzięki za info, własnie wychodzę z funduszy inwestujacych w nasze firmy, a najszybciej w te najwieksze "panstwowe", cala moja nadzieja na emeryture w BRIC, Azja i USA

! Odpowiedz
3 3 ~stary1

Koniecznie w BRIC. Potem na emeryturze bedziesz mógł wybrać na miejsce pobytu też coś z BRICS.

! Odpowiedz
0 2 ~autor_widmo odpowiada ~stary1

jak dla mnie to Brasil, Russia i China sa ciekawe na zlotą jesień, Indie nie bo.. nie.

! Odpowiedz
2 14 ~Lisek

Jak nie ma dywidendy,to po co trzymać akcje,na wzrost kursu nie ma co liczyć !
Trzymam akcje PKO BP od początku,teraz sprzedam,a juz nic z tego nie bedzie!

! Odpowiedz
1 6 ~cv

Wydymają cię jak na JSW :)

! Odpowiedz
2 8 ~syc odpowiada ~cv

akurat na JSW niektózrzy zarobili 500% (z 9 zł na 45 zł)

pozdrawiam, cierpliwości, nie srajcie po gaciach

! Odpowiedz
1 21 ~dziadek

Wybitni "intelektualisci " a zwlaszcza Panowie Tchorz. i Jack. zapominaja o dwoch waznych aspektach ich iscie bierutowskiego zabiegu (wywlaszczenie indywidualnych inwestorow za pomoca GPW) :
1. kapital zapasowy i sposob jego wykorzystania jest uregulowany prawnie
2. podatek ma charakter transferu bowiem placony jest przez spolke z udzialem SP. Fundusze beda omijac spolki z udzialem SP .
Zadziwia a wlasciwie NIE - milczenie SII oraz Prezes GPW. No ale przeciez zadna wladza nie jest wieczna a akurat sprawy tego typu sie nie przedawniaja. Prezesi spolek ,SP zapominaja o art 296.par 1 kk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 35 ~Igor30

Ciekaw jestem tylko, kto będzie chciał brać udział w prywatyzacji spółek SP, jeśli państwu przyjdzie ochota je sprzedać - autor artykułu ma rację, z tak niewiarygodnym partnerem jak nasz SP nie warto dobijać targu, niestety. Zmienia reguły gry w trakcie gry. Wszystko oczywiście z pozycji siły, bez oglądania się na prawa innych udziałowców.

Póki co omijam spółki SP szerokim łukiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~przedsiębiorca

Spokojnie, później zniosą te podatki, kursy wystrzelą w górę i będą sprzedawać w poważne kwoty to co kupili jako śmieciowe. Kupią to oczywiście Kowalscy (drożej niż sprzedawali) albo ich dzieci i historia znów koło zatoczy. Smutne jest to, że są to złodziejskie metody i cofamy się w rozwoju jako Państwo.

! Odpowiedz
0 2 ~zaqu

Oni mają to gdzieś!
Bo czy zostało coś jeszcze do sprywatyzowania?
Przecież już wszystko sprzedano a teraz mamy tendencję odwrotną - za pieniądze publiczne następuje upaństwowienie prywatnych banków i ratowanie ich w ciężkiej sytuacji ekonomicznej.

! Odpowiedz
0 32 ~bigi

Ciekawe kogo wyzywali od komunistów i złodziei? Bo na razie wygląda to na autopocisk

! Odpowiedz
0 41 ~dfg

Artykuł 10/10

! Odpowiedz
4 12 ~niszcząPOLSKĘ

Rządzący Podatkiem Bankowym powodują spadek wzrostu PKB o ok. 0,5 pkt % rok roczne (to nie Janusze)

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo płaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 95 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8- 12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.95 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 95 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 95 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,050 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,62mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co rząd proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 050 mld PLN)*0,44% = ok. 4,62 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).

Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy, jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 6 ~cv

Tylko ciekawe czemu PGE po tej informacji gwałtownie urosło zamiast spaść?

! Odpowiedz
16 8 ~cv

Jest wykres Energa a gdzie PGE panie Torchała?
Manipulacja i oszustwo.

! Odpowiedz
5 30 ~jhg

Włącz człowieku myślenie. Kurs urósł ponieważ rynek wcześniej dyskontował negatywny scenariusz czyli podniesienie z 10 zł do 13. Okazało się ostatecznie, że będzie to podniesienie tylko o 0.25 pln więc z mniejszą stratą dla spółki, która w ostateczności odprowadzi mniej podatku niż przewidywano. Myślenie nie boli.

! Odpowiedz
15 7 ~cv odpowiada ~jhg

Jesteś zaślepiony polityką.
Jak PO likwidowało OFE to nawet TK przyklaskiwał, że tak trzeba.

! Odpowiedz
1 16 ~janusz odpowiada ~cv

PGE zanotowało chwilowy wzrost bo inwestorzy oczekiwali dużo większej kwoty podatku, a na razie skończyło się tylko na 1/12 w ramach "pilotażu"...

! Odpowiedz
3 12 ~miki

Cena debiutu PGE to około 23 pln , teraz urosło do 11 pln . Polityka PAŃSTWA i PIS bezcenna

! Odpowiedz
3 7 ~jhg odpowiada ~cv

Ale nie rozmawiamy o tym. Odpowiedziałem ci człowieku na twoje wątpliwości i spostrzeżenia a nie gadam nic o ofe więc skąd wiesz jakie mam zdanie na ten temat i jaką opcję popieram. Zaczynasz się rozpędzać z interpretacjami jak typowy bezmyślny pisior

! Odpowiedz
0 4 ~zaqu odpowiada ~cv

Uważasz, że obecne złodziejstwo i idiotyczne pomysły można usprawiedliwiać na zasadzie, bo tamci też kradli?
To jest chore myślenie - na kradzieżach i partactwie rządzących tracimy my wszyscy.
A miało być lepiej...

! Odpowiedz
5 22 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
26 5 ~cv

I o taki efekt właśnie chodziło autorowi artykułu :)
Brawo, jesteś podatny w 100% na manipulacje.
Można cie ugniatać jak glinę.

! Odpowiedz
4 15 ~xxx odpowiada ~cv

nie można, jestem za stary , za dużo widziałem a już na pewno nie dam się doić. Autor pisze PRAWDĘ pisiaki rozpaczliwie szukają kasy i drenują między innymi spółki skarbu państwa. Równie dobrze fiskus mógłby Ci podwyższyć cenę mieszkania o połowę i zażądać podatku. Ten sam mechanizm.

! Odpowiedz
14 3 ~cv odpowiada ~xxx

Prawdę?
Raczej prowadzi nagonkę na spółki SP.
Ile to było już negatywnych artykułów o np PZU.
To przez głupoty wymyślane przez takiego kolesia tracisz kasę.
Bo to w większości wyssane z palca przypuszczenia.

! Odpowiedz
3 11 ~dfg odpowiada ~cv

A o co miało mu niby chodzić? Taka jest rzeczywistość i prawdziwa intencja skarbu państwa. Widać, że jesteś słabo rozwiniętym umysłowo zwolennikiem dzisiejszej władzy.

! Odpowiedz
9 3 ~cv odpowiada ~dfg

O to samo co wszystkim którzy wypisywali pierdoły że np JSW to bankrut.
Rynek z czasem sam wycenia wartość spółek mimo różnych "sensacyjnych" opinii.

! Odpowiedz
2 9 ~dfg odpowiada ~cv

Człowieku, prezentujesz myślenie człowieka, którego nawet jakby dzisiaj władza lała pałą po plecach i propaganda wmawiała mu, że to dobre dla niego bo poprawia krążenie to byś uwierzył i prosił o więcej. Porażający poziom inteligencji.

! Odpowiedz
1 13 ~Okradziony odpowiada ~cv

Każdy mały akcjonariusz okradzionty na gpw przez złodziei z MSP zna ten ból i nie potrzebuje artykułów, a taka pisowska podpłacana lebiega jak ty tylko kosi kasę za komentarze. Mali akcjonariusze spółek z udziałem SPjuż dawno powinni podjąć działania prawne zanim okradną nas do końca.

! Odpowiedz
0 5 ~PP odpowiada ~cv

Ciekaw jestem jak by wyglądał twój komentarz jak byś był akcjonariuszem tej spółki.

! Odpowiedz
1 9 ~asdf odpowiada ~cv

Przecież JSW to jest bankrut. Wierzyciele SP zgodzili się rolować obligacje swoim kosztem i tylko to trzyma tę spółkę na powierzchni. Przestaną być bankrutem jak zaczną wychodzić na zero, a tej perspektywy nie ma.

Dywidenda PGE została obniżona, SP wyprowadza pieniądze ze spółki tylnymi drzwiami - to są fakty. Jest to nawet tak bezczelne, że ogłaszają cudowny program oszczędności, mówią o ograniczeniu inwestycji. Ja już wiem, gdzie mogą zaoszczędzić około 1 mld.

Pewnie taki człowiek jak ty uzna, że nic się nie stało, jeśli OFE lub indywidualni wygrają z PGE w sądzie. Żyj sobie w swojej bańce jak musisz, ale nie zarzucaj innym niewiedzy. Jak masz pretensje to przynajmniej postaraj się kierować je pod właściwy adres, a tym jest SP i Tchórzewski.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~cv odpowiada ~asdf

Bankrut?
Z takim złożami węgla koksującego?
Tak jak KGHM ze złożami miedzi?

Porównaj to z innowacyjnymi firemkami (biotechnologia, drony, informatyka) które dzisiaj są a jutro ich nie ma. Wielkie plany i obietnice. Tutaj jest coś, co jest potrzebne - jak nie dzisiaj to jutro. Ciągle jest na to klient i będzie w przyszłości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~asdf odpowiada ~cv

To bardzo proste. Firma jest bankrutem, bo nie spłaca zobowiązań. Właścicielom firmy (udziałowcom) nie należy się więc ani złotówka ze złóż. Te dostają w pierwszym rzędzie wierzyciele, u których jest zadłużona.

Udziałowiec nie posiada złóż, tylko udział w firmie, a ten udział jest ostatni w kolejce i po przekazaniu własności w odpowiednie ręce, po bankructwie, zostaje najprawdopodobniej z niczym. Złoża i ich własność zostaje przeniesiona w inne ręce - ale to nie są ręce akcjonariuszy jeśli wcześniej trzeba spłacić dług gdzieś indziej.

W skrócie, masz błędne przekonanie o tym, czym jest akcja i do czego prawo posiada akcjonariusz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 20 ~rob

Dojna zmiana okrada suwerena - głosujcie na PISiorów

! Odpowiedz
0 21 ~fd

Powinno się zmienić tytuł na "Jak państwo dyma Kowalskiego".

! Odpowiedz
0 26 ~obywatel

inteligentnego złodziejstwa pisokomuny ciąg dalszy... co dadzą jedną ręką (500+) to drugą zabiorą, z tym że za 500+ będą mieli 20% głosów w wyborach a okradani akcjonariusze to pewnie nie więcej niż 1%...

! Odpowiedz
1 21 ~fak

Jak to ładnie napisane.
Kiedy "madrzy" politycy zawisną na latarniach i dlaczego nigdy?
Kiedy kolejny ścierw będzie bredził o patryjotyźmie i dlaczego nie dostanie w mordę?

! Odpowiedz
0 30 ~romcio

Można powiedzieć tak, że Państwo kombinatorstwem daje przykład jak należy postępować!!!
A wszystko w świetle prawa.

! Odpowiedz
3 23 ~broń_POLITYCZNApisu

wykończy Polaków i Polskę, a elektoratowi wmawia się bajki. Komu oni służą ???

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzacych rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest bardzo realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa, choć rządzący ten skutek jako jeden z wariantów postrzegają. Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~broń_POLITYCZNApisu

Prezes PKO BP Jagiełło przedstawił w___ styczniu 2016r___ na ten temat analizy

Zdolności kredytowe sektora bankowego 2015 - 420 mld PLN
Zdolności kredytowe sektora bankowego 2016 - 270 mld PLN (prognoza ze stycznia)

Regulacje europejskie, KNF dotyczącymi kapitałów własnych i podatek bankowy

To jest prawdziwy powód ograniczający zdolności kredytowe banków. PIS działa świadomie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~broń_POLITYCZNApisu

1. NBP krytycznie o skutkach podatku bankowego

https://www.bankier.pl/wiadomosc/NBP-krytycznie-o-skutkach-podatku-bankowego-7318725.html?comments=1#boxArticleComment

2. Podatek bankowy uchwalony i podpisany przez prezydenta. Najwyższy w Europie?

http://wyborcza.biz/biznes/1,147768,19478909,podatek-bankowy-w-polsce- najwyzszy-w-europie.html#ixzz4B0d37KJ1

3. Podatek bankowy w ogniu krytyki

http://www.pb.pl/4398957,49639,podatek-bankowy-w-ogniu-krytyki?utm_source=copyPaste&utm_medium=referral&utm_campaign=Chrome

4. Idzie podatek. Pierwsze banki już podnoszą marże przy kredytach hipotecznych

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Idzie-podatek-Pierwsze-banki-juz-podnosza-marze-przy-kredytach-hipotecznych-7291033.html?comments=1#boxArticleComment

5. ZBP ostrzega: Banki będą reagować na podatek bankowy

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

6. Podatek bankowy budzi obawy. "Powinien służyć nie tylko zwiększaniu dochodów"

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/podatek-bankowy-budzi-obawy,603040.html

7. Belka krytycznie o podatku bankowym. "Lepiej, by był inaczej skonstruowany"

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/belka-wolelibysmy-by-podatek-bankowy-byl-inaczej-skonstruowany,603153.html

8. Ekspertka: Podatek bankowy w Polsce oderwany od ekonomicznego kontekstu

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ekspertka-Podatek-bankowy-w-Polsce-oderwany-od-ekonomicznego-kontekstu-3457129.html

9. Eksperci: Podatek bankowy może ograniczyć kredyty

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Eksperci-Podatek-bankowy-moze-ograniczyc-kredyty-3452529.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~broń_POLITYCZNApisu

a PISowcy potrafią nawet z wykresami dyskutować.

Porównanie Węgry Polska, indeks BUX i WIG20.

http://stooq.pl/q/?s=^bux&d=20160906&c=1y&t=l&a=lg&b=1&r=wig20

http://stooq.pl/q/?s=^bux&d=20160906&c=10y&t=l&a=lg&b=1&r=wig20

! Odpowiedz
7 18 ~XXXXY

Pamiętacie akcjonariat obywatelski zafundowany przez PO? Kto się skusił ten stracił. PO rozmontowując OFE mocno obiła GPW. I ta GPW jest właśnie dobijana przez PiS. Stracą oczywiście głównie indywidualni inwestorzy, ci więksi sobie jakoś poradzą

! Odpowiedz
14 5 ~cv

Tak, daj sobie wmawiać, że np JSW jest bezwartościowym bankrutem a potem ktoś zarobi na tym 600% w kilka miesięcy.

! Odpowiedz
4 12 -zbyszek1

PO rozmontowując OFE ratowało budżet który OFE by zdewastowały. Zresztą dewastowały a ca. trzecia część długu publicznego to skutek tej paranoi jaką stały się OFE. I ten koszt cały czas rósł. W OFE były pieniądze wszystkich obywateli bo wszyscy do tego czegoś się dokładaliśmy mimo, że bardzo wielu do OFE nie należało. Dług jest obciążeniem dla wszystkich a korzyści dla tych co w OFE mieli swoje konta iluzoryczne, powiedziałbym lekkopółśmieszne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~JOJO odpowiada -zbyszek1

Aby UB-owskim, SB-ckim emerytom nie brakło

! Odpowiedz
3 4 -zbyszek1 odpowiada ~JOJO

Jak Ty człowieku przetrzymasz ten dzień skoro już tak wcześnie rano jesteś poddany tak destrukcyjnym emocjom?

! Odpowiedz
1 19 ~Ed

Oczywiście ze to jest złodziejstwo w takim razie po co sprzedawano pakiety drobnym akcjonariuszom w ofertach publicznych ? Zeby teraz ich okradać ? Na rożne sposoby to sie wszystko nadaje do sadu za szkody na rzecz spółki i akcjonariuszy i pisuary musza sobie z tego zdawać sprawę, niech mi podniosą wypłatę 2 razy tez zapłacę większy podatek

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Beata

Trzeba chyba szukać lepszego karaju do życia . Pochodzimy od Adama i Ewy takim samym bratem jest dla mnie Amerykanin, Rosjanin czy ktokolwiek inny.

! Odpowiedz
1 7 -zbyszek1

Drobnym akcjonariuszom sprzedawano pakiety po to aby mieć pieniądze na rozwój przedsiębiorstw. Gdyby nie pieniądze akcjonariuszy to wiele firm byłoby dzisiaj marginalne, może nawet nie poradziłoby sobie na konkurencyjnym rynku w najlepszym razie zakres usług czy produkcji nieporównywalnie mniejszy.

! Odpowiedz
0 5 -zbyszek1 odpowiada ~Beata

Trudno o lepszego, bardziej otwartego, bezinteresownego brata ja ruski.

! Odpowiedz
2 6 ~to_jest_JAZDA

Rządzący Podatkiem Bankowym powodują spadek wzrostu PKB o ok. 0,5 pkt % (Janusze)

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo płaci 2,40-3,15 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 95 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO(spadek wzrostu PKB) corocznych(8- 12) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.
Firmy Ubezpieczeniowe zapłacą ok 0,5 mld podatku bankowego rocznie.

Podatek Bankowy „Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

podatek bankowy: 0,44%, aktywa do 4 mld PLN zwolnione z podatku, dla tzw. SKOKÓW=0%:

1. STRATY 2015r. ok.95 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Straty w 2015r. ok 95 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r,…..…,….….,…….

1 .STRATY2015r. ok. 95 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=0,44% * (1,050 bilon mld PLN/rocznie)= ok. 4,62mld PLN
Przychody Łącznie ok. 5,60 mld PLN = 4,85mld PLN + ok. 0,75 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(12,5–16,5) mld PLN
STRATA=Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(12,5-16,5)mldPLN – 5,6mldPLN =ok.(7-11)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,40-0,62)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (125-195)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co rząd proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 050 mld PLN)*0,44% = ok. 4,62 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 100 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny od banków= 5,6 mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszty = (12,5-16,5) mld PLN,

a po uwzględnieniu niższego CIT przyjęto 1 mld PLN (o czym poniżej)

Koszt łączne= (13,5-17,5) mld PLN

koszt kapitału w % = (140-215)% rocznie,

STRATA=ok.(8-12) mld PLN
Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,45-0,69)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku).

Podatek Bankowy

Banki zagraniczne od 2016 r. wyprowadzą legalnie około 3-5 mld PLN dochodu bez opodatkowania CIT(19%), a koszty „z tego tytułu” mogą być polskich księgach uwzględnione.
Stanowi ubytek przychodu księgowego w wysokości ok. 15-25 mld PLN(wolumen kredytów) !!!.

„Wiceprezes ZBP zwrócił uwagę na jeszcze jeden element projektu - podatkiem mają być objęte polskie oddziały zagranicznych banków. - To zapewne spowoduje, że największe kredyty będą księgowały w bankach matkach, co będzie zgodne z prawem - mówił Groszek.”

Podatek CIT od banków będzie z tego powodu w roku 2016 o ok 25-35% (0,7-1 mld PLN) niższy, jak możliwy bez tego podatku

http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/zbp-banki-beda-reagowac-na-podatek-bankowy,602693.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~Człowiek

Rządowe Bolszewiki jak za Berii i Jeżowa -robią co chcą. Samoloty dla VIP-ów, zbrojenia, konkordat... - ekipa po ekipie dba tylko o swoje interesy! Gdzie nadzór....

! Odpowiedz
14 1 ~silvio_gesell

Przy ujemnych realnych stopach nawet brak dywidendy jest realnym zyskiem.

! Odpowiedz
0 0 ~KIMDZONGTUSK

http://kulisy24.com/polityka/stypa-na-gpw

! Odpowiedz
0 9 ~KIMDZONGTUSK

Trzeba być niepełnosprawnym umysłowo, żeby kupować akcje spółek SP. Ostatnie podrygi wig20 są pod wywalenie akcji. Jaki jest sens kupować akcje np. pkobp na +5% czy kghm ?

! Odpowiedz
1 16 -zbyszek1

No przecież spadło zainteresowanie akcjami w których udziały ma SP. Dokładnie od dnia, to pokazuje wykres WIG20, w którym dowiedzieliśmy się, że lud wyfasował sobie tego na prezydenta.

! Odpowiedz
0 29 ~Anek

jedno co się uprawia , to złodziejstwo, ja już straciłem ponad 2000zł , które normalnie mi się należały od spółki PGE, bo 0,90gr na akcję chciał dać zarząd , a złodziej rząd mnie oszukał i ściął dywidendę do 0,25 gr, by ściągnąć innym sposobem od spółki tylko dla siebie pieniądze .
Jednocześnie teraz ukazał się artykuł w parkiecie jak to pani prezes GPW chce przyciągną na giełdę drobnych akcjonariuszy, pytam się czy ta pani robi jaja z nas? czy rząd pogrywa sobie z nami?, mam nadzieję ze to złodziejstwo zostanie ukrócone , bo złodziejstwo zawsze skończy się tragicznie, wcześniej czy później i takich doradców co tak doradzają żeby okradać maluczkich mam nadzieję że rząd wypier...y ich na zbity pysk

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 -zbyszek1

Daj spokój Antek z tym złodziejstwem. Oni realizują zapowiadaną politykę, budują państwo według swojej filozofii. Lud wybrał więc nie ma odwrotu. Inna sprawa, że oprócz niekumatego elektoratu pisowskiego na hałastrę głosowali, też zresztą z powodu braku roztropności czy powiedzmy wprost głupoty ci których żywotny interes polegał na tym aby nigdy ta patologia do władzy nie doszła. Wśród nich byli też akcjonariusze PGE którzy powinni słyszeć jak czereda zapowiada, że np. z kasy PGE będą mamoną zasypywać kopalnie. To jeśli ci akcjonariusze mieliby więcej refleksji to by na to nie głosowali a jeśli już kierowani jakimiś dziwnymi emocjami musieli na to zagłosować natychmiast pozbyli się akcji z udziałem SP.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
35 4 ~cv

Pan Adam Torchała znowu "śmieszy", tumani, przestrasza.
Wizerunek bomby atomowej pokazuje cel tego artykułu.
PZU w tych wywodach poprostu musi być dodane aby było straszniej.
Pasuje tutaj jak pięść do oka.
W jaki to niby sposób obniżono wartość akcji PZU, skoro zwiększono ich ilość o tą samą krotność (split).
Jednak ciągle jest strasznie.
Autor nie nadmienia, że operacja powiększenia wartości akcji ma dotyczyć głównie energetyki, ponieważ te firmy mają nie wypłacać dywidend. Natomiast PZU i wiele innych ma być spółkami dywidendowymi. Nie wspomina też o tym, że SP będzie skupował akcje np KGHM

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 4 ~cv

Zastanówmy się, czy też jest to takie złe dla spółek które potrzebują pieniędzy na inwestycje.
Podatek drenuje kapitał spółki nic nie dając w zamian akcjonariuszom (KGHM).
Podniesienie kapitału, jest podatek dla SP, ze spółki wypływa mniej pieniędzy niż z dywidendy - pozostają na inwestycje, wartość nominalna akcji wzrasta - powinno to wpływać na wycenę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~Max

Zastanow sie. Przy PZU tlumaczyli, ze to niska wartosc nominalna jest dobra, a teraz tlumacza, ze wysoka jest dobra. Ze byl split to kazdy wie, inaczej trafili by do sadu

! Odpowiedz
10 1 ~cv odpowiada ~Max

W PGE ilość akcji się nie zmienia - czujesz różnicę w stosunku do PZU?

! Odpowiedz
0 17 ~Max odpowiada ~cv

Kazdy ja zna. Dlaczego tylko raz panstwo mowi, ze podnoszac wartosc nominalna pomaga akcjonariuszom, a raz pomaga obnizajac - czujesz klamliwosc Prawda jest taka, ze wartosc nominalna dla akcjonariusza nie ma zadnego znaczenia

! Odpowiedz
12 2 ~cv odpowiada ~Max

Gdyby SP przeprowadzał akcje scalania akcji PGE można by nawiązać do PZU a tak to tylko straszenie. Wszyscy by chcieli dywidende a inwestować to już nie ma z czego. Z czego te spółki kiedyś w przyszłości będą mieć zyski jak wszystko chcecie przejeść dywidendami?

! Odpowiedz
0 9 ~Max odpowiada ~cv

Czyli Twoim zdaniem mozna raz mowic, ze wartosc nominalna jest dobra wysoka, a raz niska? Ze jest tu konsekwencja?

Co do dywidend, to przeciez nie chodzi o wyplacenie ze spolki CALEGO hajsu. Akcjonariuszowi zalezy, by ona sie rozwijala, bo w dlugim terminie da mu to wiecej hajsu. Chodzi tylko o to, ze panstwo, czyli WSPOLWLASCICIEL (nie, panstwo nie jest JEDYNYM wlascicielem PGE) dmucha w kasze i chce hajsu tylko dla siebie nie dzielac sie z innymi. To tak jakbys prowadzil z kumplem sklep, on by wyciagal hajs z kasy, a tobie mowil, ze nie dostaniesz nic z zyskow sklepowych, bo trzeba nowe polki kupic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 2 ~cv odpowiada ~Max

W wypadku PZU chodziło o cene rynkową akcji. Można to zrobić tylko poprzez podział akcji. Tutaj nie zmieniono wartości kapitału spółki, więc PZU nie pasuje do tego artykułu.
Zauważ, że jak wypłacasz dywidendę wartość rynkowa akcji spada. Tutaj nic takiego sie nie dzieje. Nic nie tracisz.

! Odpowiedz
0 10 ~Max odpowiada ~cv

Moja spólka placi podatek od niczego, a ja nic nie trace? Oczywiscie, ze trace. Ten hajs moglaby zainwestowac i potem miec z tego profity. Albo od razu przekazac na dywidende, skoro nie jest jej potrzebny (a chyba nie jest, skoro sie bawi w takie rzeczy?)

! Odpowiedz
8 0 ~cv odpowiada ~Max

Dobrze by było gdybyś jeszcze zapoznał się z pojęciami kapitał podstawowy i zapasowy. I co dla spółki zmienia podwyższenie kapitału podstawowego - można to zrobić poprzez emisje akcji albo powiększenie ich wartości.

! Odpowiedz
3 24 ~Czubek

Jak nastana czasy gdy rządził będzie gorszy sort to Tchorzewski i jemu podobni pójdą siedzieć za działania na szkodę spółek

! Odpowiedz
2 6 -zbyszek1

Może bardziej na szkodę akcjonariuszy. Ale najpierw trzeba będzie po hałastrze posprzątać, doprowadzić do sytuacji kiedy znowu w Polsce będzie obowiązywało prawo, przywróci się instytucjom państwa pilnującym respektowanie prawa obywateli ich kompetencje i obowiązki. Jednym słowem zreperuje się po hałastrze państwo tak, że w Polsce znowu prawo będzie znaczyć prawo a sprawiedliwość sprawiedliwość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~hbhlv odpowiada -zbyszek1

Tylko kiedy to cokolwiek znaczyło w Polsce.
Zawsze rację ma ten, kto akurat silniejszy.
Od wieków...

! Odpowiedz
42 9 ~leming

Brawo PIS bo w ten sposób biedniejsi obywatele nie mający konta maklerskiego i nie obracający akcjami też coś mają z tego że są właścicielami PGE a nie tylko bogaci akcjonariusze bo państwo będzie miało więcej pieniędzy a tak musiałoby się dzielić z bogatymi akcjonariuszami

! Odpowiedz
3 16 ~haL

I tak mieli tyle na ile byli "właścicielami". Teraz mają nieproporcjonalnie więcej. Biedny jest biedny z głównie powodu swojej niezaradności więc na tą biedę zasługuje.

! Odpowiedz
4 0 ~Witek

Przecież spółki skarbu państwa inwestują w sport więc teoretycznie każdy coś z nich ma.

! Odpowiedz
3 6 -zbyszek1

Ty się nie podszywaj pod lemingów. Nie masz do tego prawa. Lemingi, to ja przypominam, wykształceni z dużych miast a nie ciemniaki mało kumające.

! Odpowiedz
0 0 ~WD40

Fajną masz ksywę. Pasuje ci ;)

! Odpowiedz
0 9 -zbyszek1 odpowiada ~Witek

Tylko spółki SP? Inne nie? Czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego, że ten kto kupił akcje spółki jest właścicielem części przedsiębiorstwa a w związku z tym należy mu się część zysków jak psu micha?

! Odpowiedz
0 2 ~asdf

Traci każdy, bo polityk zyskuje kontrolę nad spółką w nieograniczony sposób.

Stracili emeryci, którzy są udziałowcami. Straciło państwo, bo po takich numerach jest niewiarygodne i dostanie mniej pieniędzy w przyszłych inwestycjach.
Stracili mniejszościowi udziałowcy, głównie ciułacze, a nie wielcy bogacze, bo to spółka dywidendowa.

Państwo oczywiście może żądać więcej od bogatszych, ale powinno to robić sprawiedliwie tj. przez ustalenie odpowiednich podatków z jasnymi kryteriami. To jest robione na łapu capu. Dlaczego mniejszościowy udziałowiec ma się do tego dokładać, a posłowie dają sobie w tym samym czasie miliony w podwyżkach?
Jeśli podnosić podatki, to od konkretnej rzeczy (np. od dywidend, zysków kapitałowych) albo z konkretnym progiem dla każdego kto zarabia więcej niż X. Robienie tego przez sztuczki księgowe w oczywisty sposób faworyzuje insiderów i tworzy niejasną sytuację w podziale środków, które wcześniej były celowe (np. na rozwój energetyki, na dywidendy, a realnie poszły zupełnie gdzieś indziej bez kontroli).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jgl odpowiada -zbyszek1

Jedno drugiego nie wyklucza.
To głównie lemingi nabrały kredytów walutowych, a dzisia płaczą, że ktoś im je na siłę wciskał.
Wykształcenie nie ma tu nic do rzeczy.
Wielu jest idiotów z tytułem profesorskim.
A znałem też wielu naprawdę mądrych ludzi z pokolenia moich dziadków ze skończonymi czterema klasami podstawówki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 ~Paweł

Taka polityka, tylko osłabia największe (najlepsze ?) spółki z udziałem skarbu państwa. A to wszystko prowadzi do marginalizacji naszej giełdy. W sumie rządzącym do niczego GPW nie jest politycznie potrzebna, bo ich wyborcy inwestują oszczędności w Toruniu ;-) i im wystarczy 500+.
A ciekawe okazje znajdziecie na: http: //goo.gl/F6f1ow

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 12 ~Hipis

A może szanowny redaktor w tabeli podał jeszcze zysk KGHM i odniósł się do cen miedzi.
Bo tak podana informacja to manipulacja.

! Odpowiedz
1 22 ~tulipanek

dywidenda wyrazona procentowo zadna manipulacja nie jest.

no ale co hipis moze wiedziec o broni?

! Odpowiedz
3 44 ~Plontaj

Kieszonkowiec odwracając Twoją uwagę, kradnie Ci pieniądze. Czy więc różni się Państwo od kieszonkowca? Kieszonkowiec tyle nie kradnie...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PGE 1,43% 5,68
2020-02-21 15:22:44
WIG -0,02% 57 681,25
2020-02-21 15:20:00
WIG20 0,05% 2 100,99
2020-02-21 15:35:45
WIG30 0,06% 2 427,91
2020-02-21 15:35:00
MWIG40 -0,20% 4 058,56
2020-02-21 15:20:45
DAX -0,02% 13 661,34
2020-02-21 15:30:00
NASDAQ -0,38% 9 714,23
2020-02-21 15:30:00
SP500 -0,39% 3 359,94
2020-02-21 15:30:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.