REKLAMA

Dystrybutor rowerów ograniczał konkurencję? UOKiK wszczął postępowanie, firma komentuje

2023-12-05 10:20, akt.2023-12-06 12:31
publikacja
2023-12-05 10:20
aktualizacja
2023-12-06 12:31

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciw dystrybutorowi rowerów Scott Sportech Polska - podał Urząd, który sprawdzi, czy spółka ograniczała konkurencję, za co grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Dystrybutor rowerów ograniczał konkurencję? UOKiK wszczął postępowanie, firma komentuje
Dystrybutor rowerów ograniczał konkurencję? UOKiK wszczął postępowanie, firma komentuje
/ Scott Sportech Polska

Jak poinformował w komunikacie UOKiK, Scott Sportech Polska jest m.in. wyłącznym dystrybutorem marki rowerów Scott, które następnie są wprowadzane do obrotu przez ok. 90 niezależnych dealerów w Polsce.

"Zastrzeżenia Prezesa UOKiK wzbudziły ustalenia, w których spółka zabraniała dealerom sprzedaży rowerów przez internet. Sprzedawcy mogli zamieszczać oferty na swoich stronach, jednak kiedy potencjalny klient chciał dokonać zakupu przez internet, miał być nakłaniany do szukania odpowiedniego sklepu stacjonarnego" - podał Urząd.

Dodał, że dystrybutorzy nie mogli również sprzedawać rowerów na platformach typu Allegro czy OLX. "Zakaz sprzedaży online mógł ograniczać konkurencję pomiędzy dealerami do wąskiego obszaru lub nawet całkowicie ją likwidować, jeśli na danym terenie działał tylko jeden sprzedawca" - wskazano.

Jak wskazano, z informacji uzyskanych podczas przeszukania w siedzibie firmy wynika, że spółka Scott Sportech Polska monitorowała, czy dystrybutorzy przestrzegają ustaleń i interweniowała, jeśli próbowali sprzedawać rowery online.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Skutkiem zakazu sprzedaży przez internet mógł być podział rynku. Dystrybutorzy nie musieli rywalizować o klientów z konkurentami na terenie całego kraju, lecz jedynie z tymi blisko siedziby własnego sklepu. Jednocześnie konieczność pokonywania dużych odległości, żeby kupić sprzęt w sklepie stacjonarnym, mogła zniechęcać konsumentów do zakupu najlepszych dla siebie i tańszych rowerów" – przekazał, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK podkreślił, że za naruszenie konkurencji spółce Scott Sportech Polska grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Komentarz firmy

Sportech Poland nie zgadza się z zarzutami prezesa UOKiK; złożone przez firmę wyjaśnienia powinny skutkować umorzeniem postępowania antymonopolowego - poinformowali PAP przedstawiciele spółki.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował we wtorek, że prezes Urzędu wszczął postępowanie przeciw dystrybutorowi rowerów Scott Sportech Polska. Urząd ma sprawdzić, czy spółka ograniczała konkurencję, za co grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

"SCOTT Sportech Poland sp. z o.o. nie zgadza się z zarzutami przedstawionymi w postanowieniu Prezesa UOKiK z 13 listopada 2023 r. Przedmiotowe postanowienie wraz z uzasadnieniem zostało doręczone Spółce dnia 21 listopada 2023 r." - poinformowali przedstawiciele spółki Scott Sportech Poland w komentarzu przesłanym PAP.

Dodali, że firma wystosowała 5 grudnia br. "obszerne pismo, w którym ustosunkowała się do przedstawionych przez Prezesa UOKiK zarzutów".

W ocenie spółki, "złożone wyjaśnienia winny skutkować wydaniem przez UOKiK decyzji o umorzeniu wobec SCOTT Sportech Poland sp. z o.o. postępowania antymonopolowego ze względu na jego bezprzedmiotowość".

Jak przypomniano, to nie pierwsza interwencja Prezesa UOKiK dotycząca zakazu sprzedaży rowerów przez internet, np. Prezes UOKiK nałożył około 2,5 mln zł kary na spółkę Merida Polska. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (2)

dodaj komentarz
fargo12
Tylko że urząd nie bierze pod uwagę że sklep stacjonarny ma dużo większe koszty, i zatrudnia więcej pracowników. A klient przychodzi ogląda a potem kupuje przez internet. Zresztą klient może kupować rowery u innych producentów.
akcjoinm
ty weź jeszcze raz przeczytaj ten teks bo odniosłeś się nie do tego w czym jest problem

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki