REKLAMA

Dyrektorzy w stołecznym ratuszu zarabiają lepiej niż prezydent i premier

2021-05-26 06:11
publikacja
2021-05-26 06:11
Dyrektorzy w stołecznym ratuszu zarabiają lepiej niż prezydent i premier
Dyrektorzy w stołecznym ratuszu zarabiają lepiej niż prezydent i premier
fot. Maciej Łuczniewski / / FORUM

Dyrektorzy w stołecznym urzędzie miasta zarabiają więcej niż prezydent, premier i ministrowie – wynika z oświadczeń majątkowych za rok 2020 złożonych przez dyrektorów i opublikowanych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawa.

Na pierwszym miejscu na liście najlepiej zarabiających urzędników ratusza znajduje się miejski skarbnik Michał Czekaj. Zgodnie z danymi zamieszczonymi w oświadczeniu majątkowym zarobił w ubiegłym roku, sprawując swój urząd, prawie 377 tys. zł. Dodatkowo dorobił 43 tys. zł jako członek rady nadzorczej MPT.

Niewiele niższy dochód z pracy w urzędzie od skarbnika, uzyskał były sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat (odszedł ze stanowiska w marcu tego roku). W 2020 r. jego konto powiększyło się z tego tytułu o 338 tys. zł.

Zgodnie z deklaracją o stanie majątkowym dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w ratuszu Justyny Glusman, w ubiegłym roku zarobiła piastując swój urząd prawie 256 tys. zł.

Jak wynika z opublikowanych oświadczeń majątkowych dyrektorzy w ratuszu zarabiają więcej niż najważniejsze osoby w państwie. Roczne uposażenie prezydenta RP Andrzeja Dudy to 243 tys. zł, a premiera Mateusza Morawieckiego – 217 tys. zł. (według oświadczeń za 2019 r. – nie opublikowano do tej pory oświadczenia z 2020 r.).

Zarobki naczelników w stołecznych urzędach dzielnicowych porównywalne są natomiast z dochodami członków rady ministrów. Np. naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w Śródmieściu otrzymała za swą pracę w 2020 r. 159 tys. zł. Natomiast minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dostał w 2019 r. za pracę w resorcie niemal 175 tys. zł (oświadczenie majątkowe za 2020 r. nie zostało do tej pory opublikowane).(PAP)

wnk/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Komentarze (23)

dodaj komentarz
piyanypowietszem
Problemem nie są zarobki, tylko skrajna niekompetencja co niektórych urzedników.

Jest sobie taki Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych, p. Pactwa.

Zarabia ok 200tyś rocznie jak nie więcej.

Z czego jest znany? Rada Dzielnicy Pragi Północ podjęła Stanowisko, by go zdymisjonować za działania
Problemem nie są zarobki, tylko skrajna niekompetencja co niektórych urzedników.

Jest sobie taki Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych, p. Pactwa.

Zarabia ok 200tyś rocznie jak nie więcej.

Z czego jest znany? Rada Dzielnicy Pragi Północ podjęła Stanowisko, by go zdymisjonować za działania szkodliwe wobec dzielnicy.

Rzecz bez precedensu w historii samorządu.

Jakieś konsekwencje? Żadnych, nadal tam pracuje za nasze coraz wyższe podatki.

Grono wzajemnej adoracji, układy, układziki - w Ratuszu tego nie brakuje.
3456
to co mają na wypłate to pikuś a ile z przekrętów to trzeba podać .
iandrew
I jak brakuje pieniędzy na te ekscesy to podnoszą podatki zasłaniając się "pomocą dla ubogich". Tak własnie wyglada pomoc dla ubogich.... kolesiom rozdają fortuny. Nic dziwnego ze średnia zarobków w firmach prywatnych jest niższa niż w sektorze publicznym (a radca prawny w ZUS zarabia niewiele więcej niż najniższą I jak brakuje pieniędzy na te ekscesy to podnoszą podatki zasłaniając się "pomocą dla ubogich". Tak własnie wyglada pomoc dla ubogich.... kolesiom rozdają fortuny. Nic dziwnego ze średnia zarobków w firmach prywatnych jest niższa niż w sektorze publicznym (a radca prawny w ZUS zarabia niewiele więcej niż najniższą krajową - więc dyrektorzy muszą podbijać to nieźle)
demeryt_69
Kiedyś w Stolicy karty rozdawał krakowski szewc Flajszfarb vel. Światło - to se ne vrati :)
andregru
Doprowadziliśmy do szaleństwa w "zarobkach" urzędniczych . Powinny być ścisle powiązane z np. najniższą krajową . Kiedyś Solidarność wytykał PZPR "kominy płacowe" gdy dyrektor zarabiał 3-4 razy tyle co robotnik . Dzisiejsze wynagrodzenie wysokich urzędników w porównaniu do ich odpowiedzialności Doprowadziliśmy do szaleństwa w "zarobkach" urzędniczych . Powinny być ścisle powiązane z np. najniższą krajową . Kiedyś Solidarność wytykał PZPR "kominy płacowe" gdy dyrektor zarabiał 3-4 razy tyle co robotnik . Dzisiejsze wynagrodzenie wysokich urzędników w porównaniu do ich odpowiedzialności i wiedzy to paranoja . Jesteśmy na prostej drodze do Greckich problemów finansowych .
demeryt_69
Wąsate nieroby w KGHM, PGE czy LOT też nie biedują - taki klimat :)
jpelerj
Jeśli płaca to wynagrodzenie za pracę, to jest prawidłowo. Ta dwójka powinna jeszcze sporo dopłacać.
wrecker
Wczoraj media napisały o milionach Morawieckiego to dzisiaj kontratak żeby przekierować uwagę na Trzaskowskiego. Jest tyle samorządów ale akurat trzeba było ten warszawski prześwietlić:) Akcja jest tak szybka jak wtedy gdy Banaś robi konferencję na temat patologii rządu a służby 10 minut później są w domu jego syna Wczoraj media napisały o milionach Morawieckiego to dzisiaj kontratak żeby przekierować uwagę na Trzaskowskiego. Jest tyle samorządów ale akurat trzeba było ten warszawski prześwietlić:) Akcja jest tak szybka jak wtedy gdy Banaś robi konferencję na temat patologii rządu a służby 10 minut później są w domu jego syna na przeszukaniu. Wszystko to oczywiście zbieg okoliczności
grzegorzkubik
Musi dojść do zmiany w ratuszach w wielu miastach.
piotr76
Kto by brał na poważnie oficjalne wynagrodzenia polityków, dla nich to tylko "kieszonkowe" a prawdziwe pieniądze zarabiają na innych rzeczach.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki