REKLAMA

Dyrektor finansowy Trump Organization przyznał się do oszustw podatkowych

2022-08-18 18:11, akt.2022-08-18 18:49
publikacja
2022-08-18 18:11
aktualizacja
2022-08-18 18:49
Dyrektor finansowy Trump Organization przyznał się do oszustw podatkowych
Dyrektor finansowy Trump Organization przyznał się do oszustw podatkowych
fot. CARLO ALLEGRI / / FORUM

Allen Weisselberg - były dyrektor finansowy Trump Organization, firmy byłego prezydenta USA Donalda Trumpa - przyznał się w czwartek do popełnienia 15 przestępstw podatkowych w zamian za wyrok pięciu miesięcy więzienia i zeznania przeciwko firmie. Weisselberg nie jest jednak zobowiązany do zeznawania przeciwko swojemu byłemu szefowi.

W ramach ugody z prokuratorami w sądzie stanu Nowy Jork wieloletni współpracownik Trumpa przyznał do udziału w trwającym od 16 lat "systematycznym" procederze unikania płacenia podatków. Weisselberg miał otrzymywać lukratywne nieopodatkowane korzyści, m.in. w postaci mieszkania z widokiem na nowojorski Central Park, czesnego dla swoich wnuków w ekskluzywnej szkole czy korzystania z luksusowych samochodów.

75-letni biznesmen odbędzie wyrok pięciu miesięcy pozbawienia wolności zamiast potencjalnych 15 lat, musi zwrócić niemal 2 mln dol. nieodprowadzonych podatków i będzie zeznawać w przyszłym procesie karnym przeciwko Trump Organization, który ma rozpocząć się w październiku. Wbrew początkowym oczekiwaniom nie jest zmuszony do złożenia zeznań w szerszym śledztwie przeciwko samemu Trumpowi.

Według dziennika "New York Times" Weisselberg oparł się intensywnej presji prokuratorów, by zeznawać przeciwko swojemu byłemu szefowi w sprawie jego praktyk finansowych. Biznesmen był związany z Trumpami od lat 70. i według gazety posiadał "encyklopedyczną wiedzę" na temat finansów Trumpa i jego organizacji.

Giuliani, były prawnik Trumpa, przez sześć godzin zeznawał w sprawie próby unieważnienia wyborów w Georgii

Rudy Giuliani, były prawnik prezydenta Donalda Trumpa, w środę był przez sześć godzin przesłuchiwany przez wielką ławę przysięgłych w Georgii, prowadzącą dochodzeniem w sprawie prób unieważnienia rezultatów wyborów prezydenta USA w 2020 roku w tym stanie - podaje w czwartek portal Axios.

Prokuratura w Georgii, która objęła Giulianiego dochodzeniem, koncentruje się między innymi na jego wizycie w grudniu 2020 roku w stanowej legislaturze, gdzie domagał się od tamtejszych Republikanów powołania własnych, republikańskich "elektorów", którzy "zatwierdzą" wyborcze zwycięstwo Trumpa - przypomina Axios.

Jak komentuje portal, przesłuchanie Giulianiego ma duże znaczenie, bo jest to najwyższej rangi świadek w tej sprawie i oznacza to, że postępowanie "zbliża się do Trumpa".

Członkowie wielkiej ławy przysięgłych (grand jury) są zobowiązani do zachowania tajemnicy, a Giuliani odmówił spotkania się z dziennikarzami po przesłuchaniu, więc na razie nie wiadomo co wynika z zeznań byłego prawnika Trumpa.

W wezwaniu pod rygorem odpowiedzialności karnej, jakie prokuratura w Georgii wystosowała do Giulianiego, został on między innymi określony jako "główny prawnik odpowiedzialny za zabiegi sztabu wyborczego Trumpa, dotyczące wpłynięcia na wyniki wyborów w listopadzie 2020 roku w Georgii i innych miejscach".

Prokuratura Georgii wszczęła postępowanie karne w sprawie działań Trumpa, zmierzających do unieważnienia rezultatów wyborów już w lutym 2021 roku i nadała śledztwu "status priorytetowy".

Oskarżyciele zwrócili się do przedstawicieli władz stanowych o zachowanie dowodów, dotyczących usiłowań zmiany wyników głosowania, w tym dokumentów związanych z telefonem Trumpa do republikańskiego sekretarza stanu Georgia Brada Raffenspergera z 2 stycznia. Trump zwrócił się wtedy do Raffenspergera, by "+zdobył+ większą liczbę głosów" na niego.

Biuro Raffenspergera otworzyło własne dochodzenie w sprawie rozmowy telefonicznej z 2 stycznia w tym samym terminie, co prokuratura.

Jak podała CNN, telefoniczne wezwanie Trumpa mogło być naruszeniem co najmniej trzech stanowych przepisów karnych, związanych z prawem wyborczym i stanowić spisek w celu popełnienia oszustwa wyborczego, przestępcze nakłanianie do popełnienia oszustwa wyborczego oraz celową ingerencję wiążącą się z wykonywaniem obowiązków wyborczych. (PAP)

fit/ mal/

arch.


Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
pyton112
Ale sie zdziwią jak w listopadzie Trump zostanie speaker of the house w izbie reprezentantow a pozniej 2024 juz nie trzeba mowic co bedzie....
300_pala
Ale się zdziwi Trump jak będzie pod cela waletował
langdon25
Trumpowi robi się coraz bardziej mokro w pampersie :-)))))))

Już wkrótce dobiorą mu się do d… zaczeski
tecdswv4t
Trump to ma pecha, cale zło politycznego świata USA i nie tylko zgromadziło się koło niego. Szczęściarze ci z FBI i CIA nie muszą się napracować, z punktu się im przyznają do wszystkiego i jeszcze sypiąc na siebie dowodami. Przypadek czy zmyślnie prowokacje?
tecdswv4t
Tymczasem Liz Cheney powiększyła swój majątek o 35 milionów dolarów w ciągu 6 lat dzięki pensji senatora.

Reżim chroni tych, którzy go chronią.
tecdswv4t
Zauważyłeś kiedyś, jak przeważająca większość postępowych demokratycznych beta samców ma mniej niż 5'9 cali? Nazywa się to syndromem małego człowieka z niewielkim lub zerowym testosteronem i małymi kulejącymi kutasami. Najlepszy przykład Anthony Fauci.

Czy zauważyłeś również, że przytłaczająca większość postępowych demokratek
Zauważyłeś kiedyś, jak przeważająca większość postępowych demokratycznych beta samców ma mniej niż 5'9 cali? Nazywa się to syndromem małego człowieka z niewielkim lub zerowym testosteronem i małymi kulejącymi kutasami. Najlepszy przykład Anthony Fauci.

Czy zauważyłeś również, że przytłaczająca większość postępowych demokratek to Yuge Beasts, które ważą ponad 200 funtów, głośne, bardzo wściekłe lesbijki, które nienawidzą samca alfa? Doskonały przykład Rosie O'donnell
300_pala
A się ruski troll zdenerwował ….
A miało być tak pięknie. Trump by nawet palcem nie ruszył… Ukraina by upadła
tecdswv4t odpowiada 300_pala
A tak upadnie cała Europa ! I zamarznie! Taki ty jesteś diota.
langdon25 odpowiada tecdswv4t
Openmind ochłoń , wyluzuj poślady, napij sie
300_pala odpowiada tecdswv4t
Upadnie Rosja w przyszłym roku. Potem nowy cesarz z Kremla będzie błagał o rynki zbytu

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki