Dyrektor NHS: mniej niż 20 tys. zgonów z powodu epidemii będzie sukcesem

Jeśli liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii będzie mniejsza niż 20 tys., można będzie uznać, że kraj dobrze poradził sobie z epidemią - powiedział w sobotę Stephen Powis, dyrektor medyczny angielskiego oddziału NHS, czyli brytyjskiej służby zdrowia.

(fot. Toby Melville / Reuters)

W sobotę po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu minionej doby, od godz. 17 w czwartek do godz. 17 w piątek, w kraju zmarło 260 osób, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1019. To najgorszy jak dotąd dobowy bilans zgonów.

"Jeśli uda nam się utrzymać liczbę zgonów poniżej 20 tys., będzie to dobry wynik, choć każda śmierć jest tragedią" - powiedział Powis w czasie codziennej konferencji prasowej poświęconej walce z koronawirusem. Poddającego się kwarantannie premiera Borisa Johnsona zastąpił w sobotę minister ds. biznesu Alok Sharma.

Powis ostrzegł jednak przed przedwczesnym popadaniem w samozadowolenie i podkreślił, że będzie to możliwe tylko, jeśli wszyscy będą przestrzegać nałożonych przez rząd ograniczeń w kontaktach międzyludzkich i przemieszczaniu się.

"Jeśli uda nam się zmniejszyć tempo przenoszenia, to wirus zacznie się słabnąć. To prosta matematyka. Jeśli zastosujemy się do środków, zobaczymy spadek. Nigdy nie dość przypominania wszystkim, którzy dziś nas oglądają, że możecie uratować życie innych. To naprawdę jest proste. Nauka, która za tym stoi, może być skomplikowana, ale rzeczywistość jest niewiarygodnie prosta. Unikaj kontaktu z innymi, jeśli możesz. Zostań w domu. Jeśli masz symptomy - izoluj się. To spowoduje mniej zgonów i mniejszą presję na NHS" - podkreślał Powis.

Zapewnił także, że w Londynie - gdzie jest najwięcej zakażeń i zgonów - oddziały intensywnej terapii nie osiągnęły jeszcze maksymalnego obłożenia.

O liczbie 20 tys. zgonów wskutek epidemii po raz pierwszy wspomniał w połowie marca prof. Neil Ferguson, epidemiolog i profesor biologii matematycznej z Imperial College London. W przedstawionym modelu wskazywał, że jeśli Wielka Brytania utrzymałaby politykę mniejszych restrykcji, koronawirus spowoduje śmierć 260 tys. osób, a jeśli nie byłoby ich wcale - liczba zgonów sięgnie 510 tys. Dokument ten doprowadził do zmiany strategii rządu, który ostatecznie zdecydował się na zakazanie wszelkiego przemieszczania się i kontaktów, o ile nie jest to absolutnie niezbędne. Ferguson powiedział wówczas, że uznałby to za sukces, gdyby nowa strategia doprowadziła do utrzymania liczby zgonów poniżej 20 tys.

Koronawirus na świecie - mapa

Publikujemy mapę pokazującą, ile przypadków oficjalnie potwierdzono w pozostałych częściach świata. Mapę krajów udostępniamy na bazie zasobów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Ważna informacja: dane ogólnoświatowe aktualizowane są z opóźnieniem w stosunku do liczb podawanych na bieżąco w poszczególnych krajach.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 7 karbinadel

@bha Przestań pisać te durnoty. Rząd w Indiach zamknął wszystko, i teraz tłumy liczące setki tysięcy ludzi błąkają się po miastach, nie mając jak wrócić do domu, ani co żreć. Tam za chwilę będą miliony ofiar - i to nie z powodu wirusa, ale zginą w zamieszkach i z głodu

! Odpowiedz
1 12 bha

Przed grożną,zarażliwą niebezpieczną i niestety cały czas rozprzestrzeniającą się lawinowo Pandemią covid 19 Każdy kraj inaczej próbuje zabezpieczyć swoje granice i obywateli w różnym rygorze jaki będzie tego efekt końcowy w poszczególnych krajach dopiero się okaże.Wiec nie prorokuj za w czasu co tam będzie działo się dalej bo ?????Ps.W Chinach też się raczej nie cackano z decyzjami,ludżmi jednak efekty tego widać przynajmniej w tym co oficjalnie jest w mediach podawane przynajmniej na razie Epidemia Covid 19 została drastycznie zatrzymana

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 3 hfjdj odpowiada bha

a gospodarka już kwiczy. pamiętaj że wirusa można bez objaw przeżyć ale żeby gospodarke odbudować to trzeba na pewno oddać zdrowie.

! Odpowiedz
0 8 bha odpowiada hfjdj

Zapamiętaj inie gadać dyrdymał !!! Gospodarka jeszcze bardziej się skurczy nawet Ogromnie poniesie straty w krajach jeśli ta bardzo grożna Epidemia Eksploduje w danym Kraju i zarazi znaczną większość danej Populacji.Ten bardzo niebezpieczny i niepoznany do końca wirus co do jego możliwości z ogólnej liczby obecnie zainfekowanych uśmierca średnio 5 % osób drugie około 5 % walczy o życie leząc w szpitalach w ciężkim lub bardzo ciężkim stanie wiele z tych osób może już nigdy nie dość do w pełni zdrowia ! Jęli mamy około 38 mln Polaków to policz sobie ile tragedii może pociągnąć ze sobą ta Pandemia .Te twoje bez objaw to bujda obecnie na około 2 tyś stwierdzonych infekcji tylko około 10 osób jest w pełni zdrowych bez stwierdzonego w organiżmie wirusa .Każdy organizm nie wiadomo obecnie w 100 % jak zareaguje na tego wirusa ! Pobawił byś się w ruletkę !!! może będzie odporny ,może nie zachoruje ciężko w końcu może nie umrze .Takie myślenie jest chore na maxa i całkowicie nie odpowiedzialne.Pomyśl tu o sobie i swojej całej rodzinie zamiast opowiadać szalone lekkomyślne bezmyślne banialuki ,historie!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 (usunięty) odpowiada hfjdj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 0 hfjdj odpowiada bha

Gospodarka się mniej skurzczy bez kwarantanny. A to dlatego że wciąż działa. Na codzień ludzie chodzą do pracy i dla pieniędzy zostawiają tam czas i zdrowie które de fakto są częścią życia. Zatrzymanie gospodarki spowoduje że pewien % ludzi zachowa życie ale póżniej będzie trzeba je oddać zostawiając czas i zdrowie w pracy. To jest logika, jak uważasz żę banialuki to wróć do szkoły na lekcje logiki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 bha odpowiada hfjdj

Opowiadaj dalej bajki małym dzieciom Zachowujesz się jakbyś całkowicie odleciał ....Gospodarka sama zatrzyma się i to na Maxa na bardzo długo do tego poniesie Ogromne straty finansowe - jeśli Epidemia i Pandemia bardzo grożnego wirusa na Maxa zdziesiątkuje OGROMNIE daną populację danego kraju ! Zapamiętaj to i przestań pisać opowiadać jakieś głodne kawałki wyssane z palca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 hfjdj odpowiada bha

Gdzie ci koronawirus zdziesiątkuje? Musiałby mieć smiertelność 90%.

! Odpowiedz
0 4 bha odpowiada hfjdj

Dalej odpływasz od rzeczywistości jakbyś coś brał ??? Wystarczy że obecna Pandemia na świecie ma średnio 5% śmiertelności WIĘC z 38 mln daje to ponad 1,5 miliona zgonów , następne 1 osób będzie znajdować się w szpitalach jak będą miejsca w stanie ciężkim i krytycznym.Na koniec Jak Ci mało tych ewentualnych w najgorszym wypadku tragedii ludzkich tylko w tym kraju to radzę się zacząć Leczyć na ...........

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 hfjdj odpowiada bha

Zdziesiątkować tzn. podzielić przez 10. Czyli ze 100 musiałoby przeżyć 10 a to daje śmiertelność 90%. Umiesz liczyć?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil