Dyrekcja watykańskiego banku IOR: Jest obecnie absolutnie czysty

Można powiedzieć z całkowitą pewnością, że watykański bank IOR jest dzisiaj absolutnie czysty - oświadczył w czwartek dyrektor generalny Gian Franco Mammi po publikacji dorocznego raportu na temat działalności instytucji, która przeszła gruntowną reformę.

Dyrekcja watykańskiego banku IOR: Jest obecnie absolutnie czysty
Dyrekcja watykańskiego banku IOR: Jest obecnie absolutnie czysty (YAY Foto)

Wielka reforma banku o nazwie Instytut Dzieł Religijnych, wstrząsanego w przeszłości skandalami dotyczącymi podejrzanych transakcji i prania brudnych pieniędzy, została zapoczątkowana z inicjatywy papieża Franciszka, który kontynuuje starania podjęte jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI w celu zapewnienia tej instytucji całkowitej przejrzystości i dostosowanie do międzynarodowych standardów.

Dyrektor Mammi podkreślił, że przeprowadzono wielką akcję porządkowania banku i oświadczył, że uruchomiono mechanizm kontroli, od którego nie ma odwrotu.

Na pytanie dziennikarzy, jak w przeszłości mogło w IOR dojść do nadużyć, odparł, że umożliwił to brak reguł, przepisów i jasnych norm.

Z kolei prezes watykańskiego banku Jean-Baptiste de Franssu poproszony o komentarz do hipotez, że w przeszłości mafia prawdopodobnie wykorzystywała IOR do prania pieniędzy, nie odniósł się bezpośrednio do tej kwestii. Przypomniał natomiast, że celem tej instytucji finansowej za Spiżową Bramą jest pomaganie papieżowi, Kościołowi i jego dziełom. Jest on potrzebny Kościołowi i Watykanowi - zapewnił.

Celem, na jakim się skoncentrowaliśmy, było uczynienie tej instytucji możliwie najczystszej i rygorystycznej - wyjaśnił de Franssu. Poinformował, że wykonano ogromną pracę, by zrozumieć, co wydarzyło się w przeszłości i by oddać Kościołowi wszystko, co wyprowadzono z Instytutu Dzieł Religijnych.

Instytucja finansowa bez silnego zarządzania, serii kontroli i solidnej dyscypliny oraz struktury nieuchronnie narażona jest na potencjalne nadużycia, bo nie można być sługą dwóch panów - powiedział prezes IOR. Wyraził przekonanie, że w ostatnich latach dołożono wszelkich starań, by nie wydarzyło się nigdy więcej to, co stało się w przeszłości.

Według zapewnień de Franssu IOR jest instytucją finansową, która nie mogłaby być jeszcze bardziej przejrzysta i sprawna niż jest dzisiaj.

Z przedstawionego dorocznego raportu wynika, że majątek banku wynosi 654 miliony euro, a zyski ze zeszły rok wyniosły 16,1 mln euro.

Między czerwcem 2013 roku, gdy na początku pontyfikatu Franciszka rozpoczęła się gruntowna reforma banku, a grudniem zeszłego roku, zamknięto tam 4935 rachunków bankowych w ramach zakończenia głębokiego procesu odnowy.

Nie wszystkie z tych kont - jak wyjaśniono - były podejrzane i budziły wątpliwości w związku z wprowadzonym systemem zapobiegania finansowania terroryzmu i praniu brudnych pieniędzy. Konta te, podkreśla kierownictwo banku, zostały zamknięte w związku ze zmianami przepisów o tym, kto ma prawo je posiadać. Uprawnione są do tego przede wszystkim instytucje kościelne z całego świata.

Powstał nowy bank IOR - zapewniło jego kierownictwo.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil