Dyplomatyczne gry frankowe

Projekt, który miał być spełnieniem prezydenckiej obietnicy, rozsierdził zarówno banki, jak i frankowców. Zagraniczni dyplomaci ostrzegają rząd przed pozwami inwestorów - czytamy w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

(fot. ajn / YAY Foto)

"Dla części kredytobiorców walutowych rozwiązania proponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę to kapitulacja przed bankami. Stowarzyszenia frankowców chcą anulowania umów lub ich przeliczenia po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania" - czytamy w dzienniku.

"Ustawa przewiduje powołanie Funduszu Konwersji. Mają się jednak na niego składać banki - proporcjonalnie do wielkości portfela kredytów frankowych. Pieniądze te mają trafić na pokrycie strat, jakie kredytodawcy poniosą na przewalutowaniu po kursie odbiegającym od rynkowego" - podaje "DGP".

Jak wskazuje gazeta, ambasady Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii ostrzegają, że projekt może naruszać zasady unijne i "wejście ustawy w życie może skończyć się pozwami przeciwko Polsce składanymi przez zagranicznych właścicieli banków" - czytamy.

Zdaniem wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy nie ma podstaw do takich obaw. Zaznaczył, że "wsparcie kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej oraz motywowanie do przeprowadzania konwersji w przypadku kredytów odnoszonych do walut obcych to dobre rozwiązania prawne. Powinny jak najszybciej wejść w życie".

dma/ mark/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 26 jes

Ustawa celowo tak napisana by przed wyborami długopis mógł powiedzieć: chciałem dobrze ale znowu ta zła unia nie pozwoliła. Ciekawe kto się na to nabierze. Na pewno zawistne Polaky, które wolą by zarobił zagraniczny bank niż by sąsiad miał dostać zwrot wyłudzonych pieniędzy - od banków a nie od podatników.
Niestety takim jesteśmy narodem i dlatego zawsze w roli słabszego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 26 slaw007

Po co, na co, i komu potrzebna jest ta ustawa? Nikt jej nie chce, ani frankowcze, ani banki, ani społeczeństwo. Próbują ludzi uszczęśliwiać na siłę, czy co? Problem powinien zostać rozwiązany w sądach powszechnych. Słuchajcie Prezesa, prawdę Wam powie.

! Odpowiedz
7 16 czerwony_wiewior

Wybitny prawnik, profesor Andrzej Duda, na pewno wie co robi. A w razie czego weźmie kredyt pod zastaw Duck Towers.

! Odpowiedz
39 10 staryznajomy

A ja bym frank9wiczom wykupił mieszkania i dal za darmo a co nie m9zna ? Hahaha
Banda frankowych cwaniaczkow jak byl po 2 zl cwaniakowali ze maja rate mniejsza od zlotowkowiczow jak sie role odwrocily to jecza jak baby !!

! Odpowiedz
3 12 jes

ZBP przesyła wyrazy uznania. Wytyczne wypełniane jak na szkoleniu typu zwroty "banda frankowych cwaniaczków".

Z drugiej strony można niżej upaść od zostania bankowym trollem?
Fakt, można. Można zostać ruskim trollem jak ajwaj alias talmud.

! Odpowiedz
7 12 karbinadel

Ja też chętnie kupię franki po dwa złote. Może są w pałacu prezydenckim?

! Odpowiedz
13 4 kaczka-po-smolensku

nie wierzę zeby UE pozwoliła na tą ustawę

! Odpowiedz
6 11 czerwony_wiewior

I słusznie, gdyż jest to gniot

! Odpowiedz
5 16 vfastdriver

wiele krajów już dawno zrobiło podobnie, np Węgry

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne