Włoska gospodarka stanęła w miejscu

Rzadki widok spotkał ekonomistów analizujących dane o PKB Włoch. Dynamika wzrostu gospodarczego w Italii pokazała okrągłe zero zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym.

(fot. Stocksnapper / YAY Foto)

0,0 proc. rocznie i 0,0 proc. kwartalnie – oto odczyty, które w środę w samo południe przedstawił włoski urząd statystyczny Istat. To wyniki minimalnie lepsze od rynkowego konsensusu, który zakładał -0,1 proc. k/k oraz -0,2 proc. r/r. Dane za pierwszy kwartał nie zostały zrewidowane i wciąż wynoszą 0,1 proc. k/k i 0,1 proc/ r/r.

Dzisiejsze „zero na liczniku” stawia Włochy w o tyle dobrej sytuacji, że nie zostanie ogłoszony pierwszy krok na drodze do tzw. „technicznej recesji”. Zjawisko to definiowane jest jako dwa następujące po sobie kwartały ujemnej dynamiki kwartalnej PKB. Ostatnia taka recesja w trzeciej największej gospodarce strefy euro wydarzyła się całkiem niedawno, bo w drugiej połowie 2018 r.

Powodów do radości jednak nie ma, bowiem wiadomo, że Włochy są jednym z państw notujących najgorsze wyniki gospodarcze w całej UE. Jak wynika z opublikowanego również dziś raportu Eurostatu, w drugim kwartale PKB strefy euro wzrósł o 0,2 proc. k/k i 1,1 proc. r/r.

Ostatnie prognozy włoskiego rządu zakładały, że w 2019 r. wzrost PKB wyniesie 0,2 proc. po tym, jak w 2018 r. sięgnął 0,9 proc. Z kolei Komisja Europejska przewiduje na ten rok symboliczną poprawę o 0,1 proc.

Aby jakakolwiek wzrostowa projekcja znalazła potwierdzenie w rzeczywistości, włoska gospodarka musi przyspieszyć ponieważ skumulowany wzrost od początku roku do końca drugiego kwartału również wyniósł okrągłe zero.

MZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 1a2b

Dobrze, że się nie "cofnęła do tyłu".

! Odpowiedz
2 2 pkc

makarony wincyj maroka

! Odpowiedz
23 3 do_niczego

A Polska gospodarka nawet nie ruszyła od wejścia do UE bo wszystko zostało wyniszczone i wyprzedane zachodowi i nie ma już POLSKIEJ gospodarki.

! Odpowiedz
2 23 grab

Kraj uroczy i ciekawy ale pełen kombinatorów - (patrz nasze autostrady fatalnie realizowane przez włoskie firmy)

! Odpowiedz
11 14 dziki_losos

Sam bym kombinował, jakby mi ludzie chcieli uciekać z budowy, a materiały drożały. Po prostu konstrukcja umów przetargowych jest niedopasowana do realiów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil