Dymisja w Białym Domu przeceniła ropę

2019-09-11 06:15
publikacja
2019-09-11 06:15

Notowania ropy brent wyraźnie spadały po informacji o zwolnieniu przez Donalda Trumpa doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona.

/ BACKGRID USA

Ceny ropy brent, które we wtorek jeszcze przed zamknięciem rynków europejskich zyskiwały nawet 1,8 proc., zbliżając się do 64 USD za baryłkę, zeszły pod kreskę po tym, jak prezydent poinformował o dymisji na Twitterze. Odejście jednego z najbardziej jastrzębio nastawionych doradców prezydenta łagodzi obawy inwestorów, że USA będą skłonne używać siły wojskowej do rozwiązywania konfliktów międzynarodowych. John Bolton, który stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego objął w marcu 2018 r., był zwolennikiem twardej linii wobec Rosji, Korei Północnej, Wenezueli, a zwłaszcza wobec Iranu, który nie rezygnuje z prowadzenia programu atomowego.

- Ropa tanieje, bo odejście dobrze znanego z jastrzębiego podejścia do Iranu Johna Boltona otwiera furtkę do rozmów z tym krajem – komentuje Phil Flynn, analityk firmy brokerskiej Price Futures Group.

Donald Trump i John Bolton nie byli zgodni co do wielu kwestii, przyznała rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham. Doradca prezydenta był przeciwny mającym doprowadzić do pokoju w Afganistanie rozmowom z przedstawicielami Talibów oraz ociepleniu stosunków z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Dymisja Johna Boltona zwiększa szanse na spotkanie amerykańskiego prezydenta z jego irańskim odpowiednikiem Hassanem Rouhanim, dowiedziała się nieoficjalnie w kręgach dyplomatycznych agencja Bloomberg.

Pod koniec wtorkowego handlu za oceanem za baryłkę ropy brent płacono 62,46 USD, o 0,2 proc. mniej niż dzień wcześniej. Wcześniej tego samego dnia ceny znalazły się najwyżej od sześciu tygodni, po tym nowy saudyjski minister ds. energii zapewnił, że nie widzi ryzyka globalnej recesji oraz że jego kraj będzie współpracował z innymi producentami na rzecz zrównoważenia rynku ropy.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
macierz
Zapaść w handlu z Chinami jest ogromna tylko za ostatni okres tego roku eksport Chin do USA wyniósł prawie 300 mld dol, a eksport USA do Chin ponad 70 mld dol, to jest katastrofa.
grzegorzkubik
S&P 500 krąży wokół spadków.
ajwaj
"Na dwoje babka wrózyla"

Na kongresie energii w Abu Dhabi (15 000 uczestników - dzis koniec) min. Arabii (nowy)
"""wojna handlowa"" ? Nie widze. Nie wierze, zeby panstwa chcialy zahamowac swój rozwój"
Energia "na pradzie wietrze, sloncu itd." nigdy. itd. (ma racje)

Czy
"Na dwoje babka wrózyla"

Na kongresie energii w Abu Dhabi (15 000 uczestników - dzis koniec) min. Arabii (nowy)
"""wojna handlowa"" ? Nie widze. Nie wierze, zeby panstwa chcialy zahamowac swój rozwój"
Energia "na pradzie wietrze, sloncu itd." nigdy. itd. (ma racje)

Czy to, ze NEOCON 80+ podzegacz wojenny Bolton dostal kopa i swiat sie odpreza (Iran > grozba wojny) itd.) > nafta spadnie ?
Niekoniecznie > to moze dac impuls dla rozwoju swiatowej ekonomii.
ajwaj
I hop - kolezanka sprzedala, kupi se co chcala
bo nerwów i pojecia nie ma, zaprasza :)

63,23 USD/baryłka
+0,85%

https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ROPA
sel
A jeżeli to wojna handlowa z Chinami pokazuje same straty i zapaść gospodarczą?to ważniejsze jak Iran..Nie da się zachować twarzy demokraty , łamiąc wszystkie traktaty..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki