REKLAMA

Dym z pożarów w USA dotarł do Europy

2020-09-16 12:02
publikacja
2020-09-16 12:02
fot. David Barak / Zuma Press

W amerykańskich pożarach powstały ogromne ilości dymu, który dotarł nawet nad Stary Kontynent, o czym świadczą dane europejskiego Copernicus Atmosphere Monitoring Service.  

Amerykańskie pożary monitoruje m.in. system Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS, Usługi Monitoringu Atmosfery Copernicus), działający w Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych. CAMS pozwala na analizę stanu atmosfery z pomocą satelitów i baz naziemnych. Dzięki orbitalnym obserwacjom umożliwia m.in. monitoring pożarów na całym świecie.

Uzyskane tam dane wskazują, że obecne pożary pod względem skali są wyjątkowe, jeśli chodzi o lata 2003-2019, czyli czas funkcjonowania systemu. Okazuje się, że powstały podczas pożarów dym przebył już 8 tys. km i dotarł nawet nad północ Europy.

„Skala i natężenie tych pożarów są na dużo większym poziomie, niż w którymkolwiek z 18 lat monitoringu prowadzonego od 2003 roku. Dobrym wskaźnikiem grubości dymu jest aerozolowa grubość optyczna - AOD (ang. aerosol optical depth, przyp. red.). Na zachodzie Stanów Zjednoczonych AOD osiągnęło bardzo wysokie wartości, wynoszące 7 lub więcej, co potwierdziły niezależne pomiary naziemne. Można to zilustrować tym, że AOD równe 1 oznaczałoby już stosunkowo duże stężenie aerozoli w atmosferze” - alarmuje Mark Parrington, ekspert w CAMS.

„Monitoring warunków atmosferycznych taki, jak prowadzony przez CAMS, ma kluczowe znaczenie dla sytuacji takich jak obecna. Podejmującym decyzje i innym osobom dostarcza wiedzę, dzięki której mogą dokonywać właściwych wyborów odnośnie zdrowia swojego i innych” - dodaje specjalista.

System przez kolejne tygodnie będzie nadal monitorował pożary i ich skutki.

Więcej informacji na stronie:

https://atmosphere.copernicus.eu/cams-monitors-smoke-release-us-wildfires (PAP)

mat/ zan/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
shadow_xx
O, to teraz UE powinna wystawić USA spory rachunek za emisję CO2, do której nie nabyli uprawnień.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki