REKLAMA
WEBINAR

Dwudziestu zatrzymanych za wystawianie "lewych" faktur na 23 milionów zł

2022-11-25 07:02
publikacja
2022-11-25 07:02

Służby rozbiły zorganizowaną, polsko-ukraińską, grupę przestępczą, która wystawiała "lewe" faktury na ponad 23 mln zł. Zatrzymano 20 osób, 6 osób trafiło do aresztu. Skarb Państwa stracił 8 mln zł.

Dwudziestu zatrzymanych za wystawianie "lewych" faktur na 23 milionów zł
Dwudziestu zatrzymanych za wystawianie "lewych" faktur na 23 milionów zł
fot. CC7 / / Shutterstock

"CBŚP wspólnie z KAS i Prokuraturą Regionalną w Gdańsku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która przy pomocy sieci spółek generowała +koszty+, pozwalające zaniżać należny podatek VAT. Śledczy ustalili, że grupa wystawiła nierzetelne faktury na kwotę ponad 23 mln zł, a uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku jej działalności to co najmniej 8 mln zł" - poinformował zespół prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Jak przekazała Prokuratura Regionalna w Gdańsku, zatrzymani – wśród których jest 10 obywateli Ukrainy - to zarówno organizatorzy procederu, osoby zajmujące się obsługą księgową, jak i osoby, które w dokumentach spółek figurowały jako udziałowcy oraz prezesi zarządów.

"Funkcjonariusze ustalili, że w latach 2018–2020 polsko-ukraińska grupa przestępcza, na terenie województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego zajmowała się tworzeniem sieci spółek z branży budowlanej i spawalniczej. Utworzone spółki tworzyły koszty podmiotom gospodarczym powiązanym z grupą przestępczą, która wykorzystywała fałszywe faktury. Dzięki temu podmioty te obniżyły należny podatek VAT o ponad 23 mln zł" - poinformowała rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska.

W akcji wzięło udział ponad 150 funkcjonariuszy KAS i CBŚP, a także policjanci z Krakowa i Piły. "W wyniku blisko 50 przeszukań m.in. w 22 spółkach, funkcjonariusze zabezpieczyli dużą ilość dokumentacji, sprzęt elektroniczny, a także na poczet ewentualnych, przyszłych kar, mienie o wartości pół miliona złotych" - przekazało biuro prasowe CBŚP.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o zabezpieczeniu między innymi gotówki oraz samochodów o wartości nie mniejszej niż 500 tysięcy złotych. "Ponadto w celu pozyskania materiału dowodowego, w tym dokumentacji dotyczącej spółek, funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów wykonywali czynności także w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Gdańsku" - dodała.

Proceder polegał na tworzeniu sieci spółek z branży budowlanej i spawalniczej. "Utworzone spółki (poza rzeczywistymi zdarzeniami gospodarczymi) za pomocą stwierdzających nieprawdę faktur tworzyły koszty spółkom powiązanym osobowo i kapitałowo. Podmioty te dzięki temu miały możliwość dokonywania obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony z kwot wynikających z nierzetelnych faktur. W spółkach tych, powiązanych kapitałowo z liderem grupy przestępczej, jako prezesów zarządów ustanawiano obywateli Ukrainy, którym przekazywano w sposób fikcyjny dokumentację spółek. W rzeczywistości wszystkie decyzje gospodarcze oraz związane z tworzeniem dokumentacji podejmowane były przez kierującego zorganizowaną grupą przestępczą mieszkańca Gdańska, posiadającego obywatelstwo polskie i ukraińskie" - przekazała prokuratura.

Zatrzymano 20 osób, które doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie wszystkie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwie kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz przestępstw karnoskarbowych. Sześć osób zostało tymczasowego aresztowanych; sprawa jest rozwojowa.

Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności - poinformowała prokuratura w Gdańsku. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Ja znam takiego co jednym podpisem zdefraudował 70 mln na wybory których nie było i nigdy za to nie odpowie, bo ma legitymację partyjną.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki