REKLAMA

Dwucyfrowa inflacja w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 40 lat

2022-08-17 10:12
publikacja
2022-08-17 10:12
Dwucyfrowa inflacja w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 40 lat
Dwucyfrowa inflacja w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 40 lat
fot. Andrés García / / Pexels

W lipcu roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła do 10,1 proc. - podał w środę urząd statystyczny ONS. To kolejny miesiąc, gdy jest ona na najwyższym poziomie od 40 lat, ale pierwszy przypadek od lutego 1982 roku, by osiągnęła wartość dwucyfrową.

Stopa inflacji w lipcu jest wyższa, niż spodziewali się analitycy, którzy prognozowali, że będzie to 9,8 proc., co i tak byłoby znaczącym wzrostem w stosunku do poziomu w czerwcu - 9,4 proc.

Jak wyjaśnił ONS, czynnikiem w największym stopniu napędzającym inflację stała się teraz żywność, której ceny zwiększyły się w lipcu w porównaniu z lipcem 2021 roku o 12,7 proc., podczas gdy w czerwcu wzrost rok do roku wynosił 9,8 proc. Przy czym szczególnie szybko rosną ceny podstawowych produktów żywnościowych, jak chleb, mleko, sery czy jajka.

"Szeroki zakres podwyżek cen spowodował, że w tym miesiącu inflacja ponownie wzrosła. W szczególności wzrosły ceny żywności, zwłaszcza pieczywa, nabiału, mięsa i warzyw, co znalazło również odzwierciedlenie w wyższych cenach dań na wynos. Wzrost cen innych podstawowych artykułów, takich jak karma dla zwierząt, papier toaletowy, szczoteczki do zębów i dezodoranty, również spowodował wzrost inflacji w lipcu" - wskazał Grant Fitzner, główny ekonomista ONS.

Rosnąca inflacja powoduje, że realne pensje w Wielkiej Brytanii coraz szybciej spadają. Dzień wcześniej ONS informował, że w czerwcu realne wynagrodzenia bez premii były o 3 proc. niższe niż przed rokiem, co jest największym spadkiem od kiedy w 2001 roku urząd zaczął prowadzić porównywalne statystyki.

Wielka Brytania nie osiągnęła jeszcze szczytu inflacyjnego. Bank Anglii, podnosząc na początku sierpnia po raz kolejny stopę procentową, oświadczył, iż spodziewa się, że w czwartym kwartale tego roku inflacja przekroczy 13 proc.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jan888
Heh... amatorzy ;)... PIS-inflacja jest dwucyfrowa już blisko rok.
bha
W detalu nawet 3 cyfrowa. Niestety
dager67
Glapiński i Morawiecki dotarli nad Tamizę. To na pewno robota Kaczora, żeby sobie Anglicy nie myśleli, że przejdą przez obecny kryzys bez inflacji...
pikawka
a co ma Glapinski i Kaczor czy Tusk do tego? tam maja swoich wlasnych patalachow, swoich wlasnych komuchow i swoich wlasnych zdrajcow i zlodziejaszkow.
jan888
Tyle tylko, że w Polsce fakatyczna inflacja (bez tarcz antyinflacyjnych) jest blisko 2 razy wyższa niż ta brytyjska, czy inflacja w jakimkolwiek kraju na Zachodzie. Dobra Zmiana, jednym słowem. Nic dziwnego, że coraz większa liczba Polaków chce emigrować z Polski:
https://www.prawo.pl/kadry/emigracja-zarobkowa-kto-rozwaza-wyjazd-
Tyle tylko, że w Polsce fakatyczna inflacja (bez tarcz antyinflacyjnych) jest blisko 2 razy wyższa niż ta brytyjska, czy inflacja w jakimkolwiek kraju na Zachodzie. Dobra Zmiana, jednym słowem. Nic dziwnego, że coraz większa liczba Polaków chce emigrować z Polski:
https://www.prawo.pl/kadry/emigracja-zarobkowa-kto-rozwaza-wyjazd-z-polski-badanie,516520.html
bha
Cóż... Nienasycona zachłanność rynkowa sterowalna sznurkowo-furtkowa coraz bardziej bezwzględna, bez skrupułów udając jarząbka nie bez celu goli coraz mocniej na rynkach wewnętrznych szczególnie w detalu tam inflacja w wielu krajach jest dużo wyższa od tej oficjalnej podawanej wygodnie. Czemu bo w detalu większość % osób robi zakupy Cóż... Nienasycona zachłanność rynkowa sterowalna sznurkowo-furtkowa coraz bardziej bezwzględna, bez skrupułów udając jarząbka nie bez celu goli coraz mocniej na rynkach wewnętrznych szczególnie w detalu tam inflacja w wielu krajach jest dużo wyższa od tej oficjalnej podawanej wygodnie. Czemu bo w detalu większość % osób robi zakupy prawie codziennie, więc sprytem kamuflarzem można zarobić krocie podnosząc tam ceny non stop jak w kalejdoskopie udając przy tym rynkowego jarząbka na rynku za pomocą wszelakich swoich systemowych naganiaczy. Cóż to krótkowidztwo zapatrzone od dawna jak w obraz jedynie w Mamonę coraz więcej i więcej mamony i zyski coraz większe przepadziste zyski dla nienasyconej wciąż garstki do niczego dobrego już nie doprowadzi w wielu krajach jak tylko do coraz szybszgo marazmu wzrostu zadłużenia, ubożenia ludzi i ich spadków oszczędności oraz wydatków i to nie tylko na konsumpcję, a to już tylko o krok od spadków obrotów, dochodów, wzrostów zadłużeń, niewypłacalności firm i w końcu coraz szerzego zwijania ich żagli z rynku wraz ze wzrostem fali upadków i bankructw.
szprotkafinansjery
UK sto lat z murzynami, Polska już od dawna ma dwucyfrową inflację, ba, nawet kraje bałtyckie, Węgry i Czechy są lepsze od dawnego kolonialnego imperium. Europa środkowowschodnia to nowa siła w Europie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki