Dworczyk o 2 mld zł dla TVP. "To wszystko przez PO"

1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia to rekompensata, która będzie przeznaczana na realizację misji mediów publicznych; przepisy przyjęte przez PO w 2008 roku spowodowały, że media publiczne były chronicznie niedofinansowane - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Sejm odrzucił w ubiegły czwartek sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia. Przed głosowaniem w Sejmie opozycja apelowała o to, by zaoszczędzone w ten sposób prawie 2 mld zł przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i walkę m.in. z chorobami nowotworowymi.

Dworczyk został zapytany w TVN24, czy prezydent powinien zawetować ustawę, która ma dać dodatkowe środki finansowe mediom publicznym.

"Mówimy o zwrocie kosztów, które nie wpłyną do budżetu telewizji (publicznej), dzięki ustawie przyjętej przez Platformę Obywatelską w 2008 r. Ta ustawa spowodowała, że media publiczne były chronicznie niedofinansowane, w związku z tym mamy do czynienia z rekompensatą, która będzie przeznaczana na realizację misji mediów publicznych" - powiedział szef KPRM.

Zaznaczył, że w 2008 roku PO wprowadziła przepisy wyłączające szereg grup z płacenia abonamentu.

Dwoczyk został też zapytany, czy nie obawia się, że pieniądze dla TVP i Polskiego Radia oraz gest, który w związku z głosowaniem w tej sprawie wykonała posłanka PiS Joanna Lichocka zmienią przebieg kampanii prezydenckiej. Dworczyk podkreślił, że Lichocka przeprosiła za swoje zachowanie. "Mam nadzieję, że wszyscy jesteśmy zgodni, że takie sytuacje nie powinni się zdarzać" - powiedział.

Po głosowaniach, w którym Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej media obiegło zdjęcie Lichockiej z wyprostowanym środkowym palcem. Posłanka tłumaczyła potem na Twitterze, że przesuwała energicznie dwukrotnie palcem pod okiem, bo była zdenerwowana. W piątek Lichocka przeprosiła wszystkich, którzy poczuli się urażeni tymi wydarzeniami. Stwierdziła też, że przy użyciu stopklatek wprowadza się opinię publiczną w błąd i zarzuciła PO uruchomienie "machiny propagandowej". (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 11 marianpazdzioch

Stadardowo wina tfu!ska.

Przypudrowana wersja peerelowskiego "a u was Murzynów bijo!"

! Odpowiedz
39 46 rafa987

czekam na materiał w wiadomościach TVP w którym postarają się powiązać epidemię koronawirusa z PO lub po prostu z opozycją. Jacek Kurski dawaj !!!!

! Odpowiedz
11 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 39 esmeralda

Na co idą wydatki z abonamentu?
Należę do grona osób płacących abonament ( za wielu uważana jestem za frajerkę).
Wniosek - płacę podwójnie: z podatku i abonament.

! Odpowiedz
59 45 forfun

dworczyk - myślałem że już przekroczyliście wszelkie granice kłamstwa i głupoty ale jak widać są w was jeszcze pokłady idiotyzmu niezgłębione.

! Odpowiedz
34 39 grzechu_comeback

gdzie, TOWARZYSZU, było kłamstwo?

! Odpowiedz
0 0 _jasko odpowiada grzechu_comeback

Więc towarzyszu sprawa jest banalnie prosta. Kłopoty zaczęły się za kadencji Kurskiego - spadek wpływów z reklam związku ze spadkiem oglądalności. To po pierwsze.
Po drugie. Nic nie stało, i nie stoi, na przeszkodzie zlikwidowania wszelkich zwolnień płacenia abonamentu, czy jego podwyższenia.

! Odpowiedz
1 8 paull2

Nieważne tematy, gdzie o podatkach o wyliczeniach, o sprawach istotnych. Te 2 mld też ważne, ale dyskusja jest prowadzona na nieważnych argumentach.

! Odpowiedz
60 36 karbinadel

To już nie jest telewizja publiczna, lecz dom publiczny

! Odpowiedz
31 39 grzechu_comeback

coś w tym jest.... czyli drzwi DLA CIEBIE też otwarte :)
Za Al Donalda Capone, był to klub czysto ekskluzywny. Nawet SLD nie zrobiło takiej CZYSTKI i wielu, wielu dziennikarzy miało tam swoje miejsce. Pod koniec jego panowania padł nawet POmysł o OUTSOURCINGU zatrudnienia!!!! A nawet PRYWATYZACJI!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne