REKLAMA

Dworczyk: Premier zobowiązał spółki Skarbu Państwa do budowy szpitali tymczasowych

2020-10-30 07:28, akt.2020-10-30 14:21
publikacja
2020-10-30 07:28
aktualizacja
2020-10-30 14:21
fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr

Premier podpisał decyzję administracyjną zobowiązującą sześć spółek skarbu państwa do budowy szpitali tymczasowych na 3 tys. miejsc - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Chodzi m.in. o PKN Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP i Tauron. Finansowanie inwestycji będzie pochodzić ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

"Premier podpisał w nocy decyzję administracyjną zobowiązującą spółki skarbu państwa lub takie, w których skarb państwa ma udziały do budowy szpitali na 3 tys. miejsc" - powiedział Michał Dworczyk w programie I Polskiego Radia.

Z kolei w rozmowie z Wirtualną Polską Dworczyk wskazał, że decyzje dotyczą sześciu spółek, w tym PKN Orlen, Lotosu, KGHM i PKO BP.

"Spółki mają w jak najszybszym czasie (...) przygotować kolejne łóżka w szpitalach tymczasowych" - powiedział Michał Dworczyk w WP.

Dworczyk wyjaśnił, że decyzje administracyjne wskazują województwa, w których mają powstać szpitale. Spółki w porozumieniu w wojewodami będą podejmować decyzje o konkretnej lokalizacji.

Jak powiedział, wraz z decyzjami spółki otrzymają kontakty do osób, które będą służyć wsparciem merytorycznym i formalno-prawnym oraz podręcznik budowy opracowany w trakcie budowy Szpitala Narodowego.

Dworczyk poinformował, że na ten moment trudno oszacować koszt inwestycji. Spółki mają podpisywać z Ministrem Aktywów Państwowych umowy dotyczące refinansowania.

Z decyzji, do której dotarła PAP Biznes wynika, że finansowanie realizacji inwestycji będzie pochodzić ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, na podstawie umów zawartych przez spółki ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Aktywów Państwowych.

PKN Orlen podał w piątkowym komunikacie, że zaangażuje się w przygotowanie szpitala tymczasowego w Płocku. Podobny obiekt ma również powstać w Ostrołęce, przy wsparciu Energi, spółki z grupy.

KGHM poinformował z kolei, że w Lubinie, w Miedziowym Centrum Zdrowia, powstaje oddział dla pacjentów z COVID-19. Szpital będzie mógł przyjąć około 50 pacjentów z Dolnego Śląska.

O planach budowy szpitali tymczasowych poinformowały też w piątek Tauron i Węglokoks.

"We współpracy z rządem wybudujemy dwa szpitale w województwie małopolskim. Małopolska to ważny obszar dla Taurona i mieszkańcom tego regionu chcemy pomóc w walce z koronawirusem. W ten sposób włączymy się w walkę z drugą falą pandemii" - powiedział, w komentarzu przesłanym PAP Biznes, Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia.

Z kolei Węglokoks poinformował na Twitterze, że pracuje nad uruchomieniem dwóch szpitali polowych na Śląsku. (PAP Biznes)

pel/ map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (156)

dodaj komentarz
tysiak35
Odkąd mam akcje pge i tauron przez cały czas jestem poddawany treningowi na cierpliwość i żelazne nerwy jestem już tak zahartowany że się z tego śmieje , serio . Nie sprzedam tych akcji .
meryt
tysiak35 "Odkąd mam akcje pge i tauron"

KDPW na słowo nie zarejestruje...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antybolszewik
Tu akurat się zgodzę. Niestety tej naszej tradycji słowiańskiej nie odnajdziemy bo prawie wszystko zostało zniszczone przez rekonkwistę zakonu niemieckiego z 1040r. która przywróciła Kazimierza jako władcę.
kerad_
Najzabawniejsze , że marksizm, który teraz jest nam narzucany też pochodzi od Niemca - Żyda:-)
Coś ta kultura słowiańska nie jest kusząca.
meryt
trooper "Chrześcijaństwo... Przyszło od"

Cesarstwa Rzymskiego.
"Otton I został uznany cesarzem rzymskim"
"Święte Cesarstwo Rzymskie zostało rozwiązane w 1806 przez Napoleona I"
antybolszewik odpowiada meryt
Tak oczywiście. I ten Otton I mówił po rzymsku. Bo uwierzę.
A w swoim Drang nach Osten nie zakładał wcale wojowniczych Marchii ale stoiska z watą cukrową. @Meryt kogo Ty chcesz oszukać ?
meryt odpowiada antybolszewik
antybolszewik "kogo Ty chcesz oszukać ?"

Chrześcijaństwo powstało na terenie Cesarstwa Rzymskiego.
Na jego terenie porozumiewano się w różnych językach, jak obecnie na terenie UE.
dlaczego_nie
Od początku roku na obszarze Polski potwierdzono już 102 ogniska ASF. W ich wyniku padło lub zostało ubitych blisko 57 tys. świń.
jkl777
Jurgiel zrobi z nich konserwy na czas pandemii i opchnie w zwyklej cenie x4... jak sprzedawca broni Szumowskiemu respiratory.

Tyle afer co ta mierna zmiana funduje to nawet na Ukrainie nie znajdziesz...

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki