REKLAMA

Dworczyk: Lockdown w Polsce to wciąż realny scenariusz

2020-11-17 11:24
publikacja
2020-11-17 11:24
fot. gunawand3570 / Shutterstock

Lockdown w Polsce to wciąż realny scenariusz; choć na szczęście w ostatnim tygodniu mieliśmy lekkie wypłaszczenie i stabilizację, jeśli chodzi o liczbę dziennych zachorowań – powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

We wtorek resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 19 152 osób. Łącznie wykryto dotąd 752 940 przypadków COVID-19. Resort przekazał, że ostatniej doby zmarło 357 osób, w sumie zanotowano 10 848 zgonów.

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany we wtorek na antenie Radia Wrocław, czy w Polsce zostanie wprowadzony lockdown, powiedział, że wciąż jest to "realny scenariusz". "Choć na szczęście w ostatnim tygodniu mieliśmy lekkie wypłaszczenie i stabilizację, jeśli chodzi o liczbę dziennych zachorowań. Natomiast, to po pierwsze jest zbyt krótki czas, po drugie zbyt chwiejna jest ta stabilizacja, abyśmy mogli się cieszyć na zapas; musimy cały czas utrzymywać samodyscyplinę, musimy przestrzegać przepisów, by ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii" - mówił.

Dworczyk dodał, że widać przy tym, że wprowadzane do tej pory obostrzenia "zaczynają powoli działać". "Czy do lockdownu dojdzie czy nie, to zależy w największej mierze od nas wszystkich, od tego jak przestrzegamy przepisów, jak zachowujemy dystans, jak stosujemy środki bezpieczeństwa” - powiedział.

Minister pytany o problemy z personelem medycznym w powstających szpitalach tymczasowych, powiedział, że to problem "dużo szerszy". "To są zaległości sprzed kilkudziesięciu lat, pomimo tego, że po 2015 r. w sposób bardzo znaczący została zwiększona liczba miejsc na kierunkach medycznych na wyższych uczelniach" - mówił.

Dworczyk wskazywał, że do tej pory w ramach walki z pandemią wprowadzono "rozwiązania legislacyjne dotyczące ułatwień w pracy dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników medycznych". "Ale to również rozwiązania legislacyjne, które jutro znajdą się w Sejmie, dotyczące szerszego niż do tej pory otwarcia rynku w Polsce dla przedstawicieli zawodów medyczny z krajów spoza UE" - mówił minister.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
meryt
"Nasi najstarsi przodkowie, Homo sapiens sapiens, pojawili się w Afryce ok. 200 tys. lat temu"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grab
A kto to jest Dworczyk, że się tak autorytatywnie wypowiada?
meryt
"szef KPRM Michał Dworczyk"
anty12
Ten, ktoremu nei udalo sie jeszcze dobrze wypelnic oswaidczenia majatkowego, ale za to w pelni popiera ciaganie posadach za to ze zjadl cukierka w supermarkecie. Lepszy i gorszy sort.
gronostaj
Rząd miał 7 miesięcy, żeby się przygotować do drugiej fali.

Gdzie są respiratory? Gdzie jest tlen? Gdzie są te gotowe "ustawy na każdy scenariusz" ?
meryt
gronostaj "Gdzie są respiratory?"

"Morawiecki: w ARM jeszcze 3,5 tys. respiratorów"

gronostaj "Gdzie jest tlen?"

"5 km rur z tlenem, agregaty tlenu, zbiorniki z tlenem"

gronostaj "Gdzie są te gotowe "ustawy na każdy scenariusz" ?"

Czy
gronostaj "Gdzie są respiratory?"

"Morawiecki: w ARM jeszcze 3,5 tys. respiratorów"

gronostaj "Gdzie jest tlen?"

"5 km rur z tlenem, agregaty tlenu, zbiorniki z tlenem"

gronostaj "Gdzie są te gotowe "ustawy na każdy scenariusz" ?"

Czy przewidujesz przylot UFO ? :)


"produkcja tlenu medycznego ma w najbliższym czasie zostać zwiększona nawet o 60 proc."

"Co z tym tlenem?
Minister Niedzielski uspokajał też w sprawie dostaw tlenu. Jak wyjaśniał resort zdrowia jest obecnie na etapie przekształcania infrastruktury nastawionej na produkcję tlenu technicznego na infrastrukturę do produkcji tlenu medycznego.

- Dokonujemy zmian w instalacji przeznaczonych do napełniania butli, ale też certyfikacji butli, które były przeznaczone do przechowywania, przewożenia tlenu technicznego, po to, by były również dopuszczane jako butle na tlen medyczny. Są też plany budowy dużych zbiorników i instalacji tam, gdzie w szpitalach jest to możliwe. Mamy jednak dużo szpitali, gdzie konieczne są te butle przenośne - wyjaśnił.

Podkreślił również, że rząd jest w kontakcie ze wszystkimi producentami tlenu m.in. z Orlenem, który produkuje tlen techniczny. - Chcemy, by Polfa Tarchomin pomagała nam w certyfikacji, czyli weryfikowaniu, czy ten tlen spełnia parametry techniczne tlenu medycznego - dodał.

Zaznaczył, że trwają również negocjacje z trzema głównymi dostawcami tlenu na rynku. - Mamy zapewnienie o zwiększeniu produkcji nawet o 60 proc. - powiedział Niedzielski."
bool
A skąd wzięła ci się tzw. druga fala? ktoś o tym już wcześniej mówił? jeśli tak to po co?
Teraz już się "mówi" o 3 fali i 4, ile tych fal jest jeszcze przed nami? kto zgadnie, po co są te fale?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki