Dworczyk: Kalendarz wyborczy po zakończeniu prac nad ustawą dot. wyborów

2020-05-25 20:20
publikacja
2020-05-25 20:20
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przedstawi kalendarz wyborczy po zakończeniu procesu legislacyjnego ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich - podkreślił w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej - dodał.

Dworczyk był pytany w Polsat News, kiedy podana zostanie data wyborów prezydenckich, bo wciąż nie ogłosiła tego marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

"Musimy dokończyć proces legislacyjny, który w tej chwili utknął po raz kolejny w Senacie, stąd nasz kolejny apel i kolejne apele do marszałka Tomasza Grodzkiego, aby nie przedłużać tego procesu legislacyjnego ponad miarę" - powiedział szef KPRM.

Jak zauważył, przedłużanie procesu legislacyjnego "powoduje, że kalendarz wyborczy się skraca". "Przypomnijmy, że 6 sierpnia musimy mieć nowego prezydenta, wybranego przez wszystkich uprawnionych do tego Polaków - zobowiązuje nas do tego konstytucja" - podkreślił minister. "Pan marszałek Grodzki, niestety po raz kolejny, daje dowód tego, że interesy partyjne nad interesami partyjnymi biorą górę" - zaznaczył.

Dworczyk był też pytany, dlaczego nie jest publikowana uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja, w której PKW stwierdziła, że w wyborach prezydenta RP wyznaczonych na 10 maja br. brak było możliwości głosowania na kandydatów. Jednocześnie podkreślono, że marszałek Sejmu w terminie 14 dni od opublikowania uchwały PKW wyznaczy termin nowych wyborów.

"My jesteśmy w tej chwili na etapie analiz formalno-prawnych związanych też z pewnym zadbaniem o to, żeby nie doszło do chaosu prawnego, który mógłby w ogóle bardzo skomplikować przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Powtarzam: jak tylko zakończy się ten proces legislacyjny pani marszałek przedstawi kalendarz wyborczy i mam nadzieję, że nastąpi to jak najszybciej" - odpowiedział Dworczyk.

Sejm uchwalił 12 maja nową ustawę dotyczącą wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

W zeszły czwartek ustawą zajęły się połączone senackie komisje, które będą kontynuować pracę we wtorek. Senat prawdopodobnie zajmie się ustawą - jak wynika z informacji PAP - na posiedzeniu, które być może odbędzie się w środę i czwartek. (PAP)

nno/ gb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki