Dwójka Polaków zeszła z Diamond Princess, jeden wciąż na statku

Dwójka obywateli RP opuściła w środę zacumowany w japońskim porcie wycieczkowiec Diamond Princess po zakończeniu 14-dniowej kwarantanny; trzeci Polak, członek załogi, pozostaje na razie na statku – przekazało w czwartek PAP biuro rzecznika polskiego MSZ.

Biuro potwierdziło, że w środę, po odbyciu 14-dniowej kwarantanny, ze statku zeszło około 500 pasażerów, którzy nie byli zarażeni koronawirusem. „Wśród nich znajdowała się dwójka obywateli RP. Nie zdecydowali się na skorzystanie z możliwości transportu do Polski. Trzeci Polak – członek załogi – pozostaje na razie na statku” - napisano.

„Konsul RP w Tokio pozostaje z naszymi rodakami w stałym kontakcie i jest gotowy udzielić im niezbędnej pomocy konsularnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami” - podkreśliło biuro rzecznika MSZ.

Według agencji AP kolejni niezarażeni pasażerowie mają opuścić pokład wycieczkowca w czwartek i piątek. Członkowie załogi, którzy nie mogli odbyć kwarantanny zamknięci w swoich kajutach, gdyż pracowali, pozostaną jeszcze na statku, podobnie jak pasażerowie, którzy dzielili kajuty z osobami, u których wykryto zakażenie.

Japońskie ministerstwo zdrowia nie potwierdziło, kiedy statek będą mogły opuścić wszystkie znajdujące się na nim osoby – podała w czwartek agencja Reutera.

W momencie rozpoczęcia kwarantanny na statku było łącznie ponad 3,6 tys. osób z ponad 50 krajów i regionów. Podczas kwarantanny służby medyczne codziennie informowały o wykryciu nowych przypadków infekcji wśród osób zamkniętych na wycieczkowcu. Łączna ich liczba wzrosła w środę do 621. Zakażeni zabierani byli do szpitali.

W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci dwóch osób zakażonych wirusem, które zabrano wcześniej z Diamond Princess. Według miejscowych mediów byli to Japończycy po 80. roku życia.

anb/ akl/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil