Dwóch operatorów nie dostosowało cenników roamingowych

Dwóch operatorów komórkowych nie dostosowało jeszcze swoich cenników do unijnych przepisów dotyczących roamingu. Z informacji UKE wynika, że są to Virgin Mobile i Lycamobile.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Główny specjalista w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej - Łukasz Puchała poinformował, że analiza urzędu obejmuje 98 procent klientów telefonii komórkowej w Polsce. Wynika z niej, że 96 procent klientów może korzystać z zagranicznych połączeń w takiej samej cenie jak w kraju. 2 procent osób nie ma takiej możliwości. Operatorów, u których stwierdzono naruszenie, wezwano do przedstawienia wyjaśnień. Urzędnicy przygotowują się obecnie do kontroli.

Z informacji UKE wynika, że operator Virgin Mobile zadeklarował już zmianę cennika. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej podkreśla, że w pierwszej kolejności urzędnicy będą kontrolować podmioty, wydawać zalecenia, a w dalszej perspektywie nakładać kary.

Czterech operatorów telekomunikacyjnych zgłosiło do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o dopłaty. Według informacji UKE są to Polkomtel, Virgin Mobile, NC+ oraz Premium Mobile. Działanie to umożliwia wprowadzenie dodatkowych opłat za połączenia zagraniczne. Firmy muszą jednak udowodnić, że tracą pieniądze, na obecnych rozwiązaniach dotyczących roamingu. Warunkiem wprowadzenia zmian jest zgoda prezesa UKE.

Dopiero w czwartym kwartale Urząd Komunikacji Elektronicznej spodziewa się informacji na temat tego, czy i w jaki sposób unijne przepisy dotyczące zagranicznych połączeń wpłyną na krajowe ceny. W przypadku, gdy klient stwierdzi, że jego rachunek za zagraniczne połączenia wewnątrz wspólnoty jest wyższy, niż wynika to z przepisów, powinien zgłosić reklamacje do operatora komórkowego. Dopiero w przypadku odmowy, może zwrócić się o pomoc do UKE.

Zmiany w taryfach roamingowych na terenie Unii Europejskiej obowiązują od połowy czerwca.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Karol Tokarczyk/dyd

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 5 ~Stop-kastom

Jedno wielkie oszustwo ktore moze miec miejsce bo orzekac beda mafie sadowe kasty ktore ze slrawiedliwoscia maja nic wspolnego

Kazty schetyny kijowskiego i petru maja sie dalej dobrze i orzekaja

! Odpowiedz
3 9 ~Marek

Ja w Orange mam w roamingu 5,6 GB do wykorzystania. I nic nie nalicza dodatkowo do rachunku

! Odpowiedz
1 6 trooper

Mam też Orange i co prawda nie nalicza nic, bo dane idą z pakietu, ale w podróży po Nimeczech internet prawie wogóle nie chodzi, trzeba męczyć 20 minut żeby odpalił jedną stronę, choć zasięg mam u operatora roamingowego dobry.

! Odpowiedz
3 8 ~Win

W Lyca to standard, tak samo jak podwyżki cen bez ustawowego powiadomienia pocztą itd.

Dla Virgin dostosowanie może być gwoździem do trumny.

Natomiast ja mając w Orange 2GB netu w UE, za przesłanie 1,2 GB mam już naliczone 120 zł.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne