REKLAMA

Dwie trzecie Polaków zarabia poniżej średniej krajowej

2009-11-26 09:56
publikacja
2009-11-26 09:56
Co miesiąc ekonomiści i analitycy emocjonują się wzrostem przeciętnej płacy, która według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosi 3311,79 złotych brutto. Taka liczba musiała frustrować wielu pracowników. I nie ma się czemu dziwić, bo inne statystyki GUS-u podają, że 65,35% pracowników dostawało pensje niższe od średniej.

Co prawda dane gusowskie są już mocno historyczne i dotyczą października 2008 roku, to jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost płac praktycznie ustał, więc nadal można pensje sprzed roku odnosić do rzeczywistości. Zwłaszcza, że jest to chyba największe w kraju badanie tego typu – objęło 17 tysięcy podmiotów (prywatnych i państwowych) zatrudniających ponad 9 osób. Obraz wyłaniający się z tego badania musiał mocno zaskoczyć zwłaszcza analityków żyjących warszawskimi realiami.

Płace minimalną, czyli 1.306,78 złotych, otrzymywało ledwie 10% pracujących. Z kolei 10% najlepiej zarabiających mogło się pochwalić pensją wyższą niż 5.376,34 złotych. Blisko połowa Polaków otrzymywała wynagrodzenie w przedziale 1,6-2,7 tys. złotych brutto. Z czego po potrąceniu podatków w kieszeni pracownika pozostało 1.180-1.950 złotych. Rozkład ten potwierdza mediana (czyli wartość dzieląca zbiór na połowę), która wyniosła 2.639,51 złotych. Przy czym najczęściej pobieraną pensją (modalna) wyliczono na zaledwie 2.091,35 złotych brutto (1,5 tys. netto).


Tak więc za tą mocno wyśrubowaną i mającą mało wspólnego z rzeczywistością średnią (3.232,07 zł) odpowiadało 34,65% pracowników. A tak naprawdę wynik zawyżyło ledwie 6,24% zatrudnionych, którzy co miesiąc inkasowali ponad dwie średnie krajowe (czyli ponad 6.464,14 zł). Czterocyfrowe pensje pobierało zaledwie 2,08% pracowników, z czego kwotą większą niż 20 tysięcy mogło się pochwalić tylko 0,35%.

Jeszcze ciekawsze wnioski płyną z analizy struktury płac według miejsca zatrudnienia. I tak pracownicy zatrudnieni w sektorze publicznym zarabiali średnio o 10,4% więcej niż ludzie pracujący w sektorze prywatnym. Różnica w stawce godzinowej była jeszcze większa i wyniosła aż 23,4% - czyli urzędnicy, nauczyciele, policjanci itp. dostawali więcej pieniędzy za mniejszą ilość pracy niż ich koledzy zatrudnieni w komercyjnej części gospodarki. Sektor państwowy wykazał jeszcze inną ciekawą anomalię – robotnicy przemysłowi w nim zatrudnieni otrzymywali średnio 110,9% przeciętnego wynagrodzenia, podczas gdy w sektorze prywatnym grupa ta otrzymywała 78,6% średniej krajowej.

W danych GUS interesująco przedstawia się też kwestia „dyskryminacji” ze względu na płeć. Co prawda mężczyźni otrzymywali średnio o 23% większe pensje niż kobiety (czyli różnica wyniosła 664,36 złotych), ale w znacznej mierze różnica ta wynikała z większej liczby przepracowanych godzin. Bowiem stawka godzinowa mężczyzn była już tylko o 15,6% wyższa niż kobiet (różnica wyniosła 2,61 zł za godzinę).


Niższe wynagrodzenia kobiet były też skutkiem wykonywania przez nie zawodów generalnie słabo opłacanych. Na przykład przeciętna pensja pielęgniarek i położnych wyniosła tylko 2.900,77 złotych, podczas gdy w zdominowanych przez mężczyzn zawodach, takich jak informatyk (5491,89 zł miesięcznie), czy inżynier (4940,76 zł). Najsłabiej opłacaną grupą zawodową były za to modelki, które dostawały tylko 42,3% średniej krajowej.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie zatrudnionych w październiku 2008 roku
Źródło: Główny Urząd Statystyczny

K.K.
Źródło:

Do pobrania

załącznikjpgzałącznikjpg
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~Uważny
10 000 zł - ile to cyfr? Cztery czy pięć? "Fachofcy", hehe
~myslący
podniesc podatki i bedzie lepiej
~RENCISTA ZA 700
NAM RENCISTĄ EMERYTĄ NIEPEŁNOSPRAWNYM ZA 700 ZŁ TO ZROBIŁY PO WICYUBOWCY DOBRZE ZE MAMY PIERSZEŃSTWO NAKAZ PRAWO PRZECHODZIC NA CZERWONYM ŚWIETLE BO PRAWDA ZE RYZY WREDNY LIS MAŁPA TYLKO LIZE DUPSKO BELFRĄ ZA AGITACJE NAMOWĄ UCZNI NA NICH A INNYCH LUDZI GNOJ
~goły i wesoły
Nasz kraj rencistami słynie. A może by tak do robotki poszedł ? a może gdzieś dorabia na boczku. Nie bierz do siebie jeśli jesteś rzeczywistym rencistą, choć to u nas wyjątek.
~Intronaut
Patrząc po pisowni to nawet lepiej, że taki na rencie, bo co analfabeta może robić?
~UCZEN
ALE JAJA DAJCE MI TE 1200 NA RĘKĘ BO JA MAM 910 NA RĘKĘ PO STUDIACH TO CHYBA PREZESI I KIEROWNICZTWO I ZŁODZIEJE Z RZĄDU PO WCY I NAPEWNO BELFRY BO ZA NASZE PODAYKI IM DWA RAZY DAJE PODWYZKI ZA NIERÓBSTWO ZA PIERDZENI W STOŁEK O LEWAJĄ SZKOŁĘ PÓŁ ALE JAJA DAJCE MI TE 1200 NA RĘKĘ BO JA MAM 910 NA RĘKĘ PO STUDIACH TO CHYBA PREZESI I KIEROWNICZTWO I ZŁODZIEJE Z RZĄDU PO WCY I NAPEWNO BELFRY BO ZA NASZE PODAYKI IM DWA RAZY DAJE PODWYZKI ZA NIERÓBSTWO ZA PIERDZENI W STOŁEK O LEWAJĄ SZKOŁĘ PÓŁ ROKU WOLNE PŁATNE SANATORIA DARMO BONY 4 GODZ DZIENNIE 18 TYGOD ALE JAK JEGO RADZINNKA TO BELFRY TO KOMU DA
~janek
to idź do szkoły mistrzu i zobacz jak się uczą te polskie matoły a szybko zmienisz zdanie
~qotop
To dlaczego nie idziesz na pedagogikę? Moja żona jest polonistką, pracuje w podstawówce. Zarabia 1500 zł ( już z dodatkami ) na rękę po 7 latach pracy. Lekcje w szkole, przedstawienia, konkursy do których musi przygotować dzieciaki i co najważniejsze - praca w domu z zeszytami. NIE WIESZ CO MÓWISZ PAJACU. Może i dobrze,To dlaczego nie idziesz na pedagogikę? Moja żona jest polonistką, pracuje w podstawówce. Zarabia 1500 zł ( już z dodatkami ) na rękę po 7 latach pracy. Lekcje w szkole, przedstawienia, konkursy do których musi przygotować dzieciaki i co najważniejsze - praca w domu z zeszytami. NIE WIESZ CO MÓWISZ PAJACU. Może i dobrze, że wybrałeś inny zawód bo ... czego ty możesz innych nauczyć.
~Argos
Goły chciałbym żyć w taki przeświadczeniu, że prezesami są najmądrzejsi operatywni ludzie. Jakie to jest piękne.
~goły i wesoły
Argos. Nie mylić z firmami Państwowymi i upolitycznionymi. W większości prywatnych firm tak jest.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki