Dwie kobiety zaskarżyły zakaz palenia węglem w Krakowie

Sprawa na razie nie została rozstrzygnięta. Sąd Administracyjny ze względów formalnych odroczył rozprawę w sprawie dwóch kobiet, które zaskarżyły zakaz palenia węglem i drewnem w krakowskich piecach.

Kobiety zaskarżyły uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego. W listopadzie ubiegłego roku radni przegłosowali przepisy zakazujące w Krakowie palenia drewnem i węglem w piecach. Elżbieta Liguzińska domaga się zaostrzenie przepisów i rozszerzenia zakazu o palenie w kominkach. Druga skarżąca uważa, że przepisy uderzają w interes najbiedniejszych krakowian, którzy ogrzewają domy i mieszkania tanim węglem.

Pierwsza rozprawa została odroczona. Dziś Sąd rozpatrywał jedynie wnioski działaczy antysmogowych o włączenie ich do sprawy. Zarówno Krakowski Alarm Smogowy i Fundacja Client Earth (czyt Clajent Ert) chcą przed sądem bronić przepisów.

Uchwalony w listopadzie przez Sejmik Województwa Małopolskiego zakaz palenia węglem i drewnem ma poprawić jakość powietrza w Krakowie. Za cztery lata domy, do których nie ma przyłączenia z miejskiej elektrociepłowni będzie można ogrzewać jedynie prądem, lub gazem.

W Krakowie normy pyłów zawieszonych przekraczane są przez 200 dni w roku. Kraków jest trzecim, najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie.

IAR/ Paweł Pawlica, Kraków/ buch

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Jan324

Najpierw za zanieczyszczenie powietrza winna była huta im Lenina(wtedy). Może powinni zamknąć wszystkie zakłady które mają kominy?.

! Odpowiedz
1 1 ~qwerty

Prawo krakowskie nie moze stać ponad prawem ogólnopolskim, które nie zakazuje palenia węglem. Nie ma o czym dyskutować.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~ra

nalezy wyplacac nalezne emerytury a nie okradac emerytow wtedy tych co pracowali w Polsce bedzie stac na opal pradem i gazem!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~pis

Widzę że odezwał się debil co innych obraża dlatego nazywam go tak samo, problem w tym że rada miasta Krakowa podjęła uchwałę bo tak było najprościej, akcja antysmogowa jest stroną i to oni podawali dane jak im pasowało. skoro węgiel jest taki zły to skąd przekroczone normy w całym lecie, smok ziewa oparami. decyzje maja być mądre tak mnie uczono na uczelni a nie głupkowate podjęte pod wpływem bandy krzykaczy ,mieszkam tu i chcę mieć czyste powietrze , to nie węgiel jest problemem a śmieci które ludzie spalają, rada miasta mówi o pomocy jednorazowej a co dalej pytam ? ludzie których nie będzie stać na gaz czy prąd ,mają umrzeć w zimnych mieszkaniach. poza tym ta uchwała jest niezgodna z Konstytucją bo ogranicza wolności dlaczego jednemu wolno a drugiemu nie. Może wprowadzimy uchwałę że ludzie jak pan gugała nie będą mieszkać w Krakowie, bo ma okulary, i jest garbaty. Chciałbym żeby koszty przegranych spraw pokrywała rada z własnych pieniędzy wtedy może by szanowali innych a tak to nie szanują ludzi jak i pieniędzy pokazała to olimpiada już jest Kraków 11 mln w plecy a dojdzie jeszcze ponad 20 bo Szwajcarzy nie odpuszczą skorą mają umowę. Mieszkam tu i się dziwię ale widocznie mamy to na co zasługujemy taka karma

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~autor

Dnia 2014-06-06 o godz. 16:44 ~pis napisał(a):
> Widzę że odezwał się debil co innych obraża dlatego nazywam
> go tak samo, problem w tym że rada miasta Krakowa podjęła
> uchwałę bo tak było najprościej, akcja antysmogowa jest
> stroną i to oni podawali dane jak im pasowało. skoro
> węgiel jest taki zły to skąd przekroczone normy w całym
> lecie, smok ziewa oparami. decyzje maja być mądre tak mnie
> uczono na uczelni a nie głupkowate podjęte pod wpływem
> bandy krzykaczy ,mieszkam tu i chcę mieć czyste powietrze ,
> to nie węgiel jest problemem a śmieci które ludzie spalają,
> rada miasta mówi o pomocy jednorazowej a co dalej pytam ?
> ludzie których nie będzie stać na gaz czy prąd ,mają umrzeć
> w zimnych mieszkaniach. poza tym ta uchwała jest niezgodna
> z Konstytucją bo ogranicza wolności dlaczego jednemu wolno
> a drugiemu nie. Może wprowadzimy uchwałę że ludzie jak pan
> gugała nie będą mieszkać w Krakowie, bo ma okulary, i jest
> garbaty. Chciałbym żeby koszty przegranych spraw pokrywała
> rada z własnych pieniędzy wtedy może by szanowali innych a
> tak to nie szanują ludzi jak i pieniędzy pokazała to
> olimpiada już jest Kraków 11 mln w plecy a dojdzie jeszcze
> ponad 20 bo Szwajcarzy nie odpuszczą skorą mają umowę.
> Mieszkam tu i się dziwię ale widocznie mamy to na co
> zasługujemy taka karma
@pis
Ale o co ci mundziolu chodzi ? Mają palić tymi śmieciami czy nie ? Bo pierdolisz jak nachlany raz tak raz siak. Jak pozwolisz na ekspluatacje pieców z otwartym paleniskiem poza EC to spala mundziole co im w łapy wpadnie tak jak mówisz taka karma . Poprostu Kraków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wwff

Proszę czytać ze zrozumieniem. Jedna kobieta chce zaostrzenia przepisów, a druga odwrotnie, twierdzi, że są zbyt surowe.

Fajna jest ekologia, ale jak ludzie mają na miesiąc kilkaset złotych na życie, to co mają zrobić - wyprowadzić się z Krakowa bo im nie pasują przepisy? Chyba na cmentarz.

A może tak mądrzej rządzić i nie lokować 20 supamaka w centrum miasta, bo dojazd ludzi samochodami po zakupy wytwarza więcej smogu niż tysiąc emerytek z piecami węglowymi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~autor

Te moderator ty sobie łapy do rozpora wsadz a nie usuwasz sensowne komentarze

! Odpowiedz
0 0 ~MacGawer

A czy spróbowałeś dotrzeć do źródeł by sprawdzić skąd się biora te zanieczyszczenia i czy np. naprawdę Mazury są tak czyste jak sie sądzi? Podejrzewam, że po prostu paplasz jak wszyscy, a źródła są dostępne. Na Mazurach jest kilka stacji pomiarowych z czego Olsztyńska jest niemal w centrum miasta, a w Gołdapii na peryferiach. Oto wyniki z połowy stycznia i wczoraj Olsztyn:

http://www.wios.olsztyn.pl:82/index.php?type=rg&data=15-01-2014&os=sub&sid=36&rg=dan
http://www.wios.olsztyn.pl:82/index.php?type=rg&data=05-06-2014&os=sub&sid=36&rg=dan

Gołdap:

http://www.wios.olsztyn.pl:82/index.php?type=rg&data=15-01-2014&os=sub&sid=36&rg=dan
http://www.wios.olsztyn.pl:82/index.php?type=rg&data=05-06-2014&os=sub&sid=40&rg=dan

Wygląda na to, że czasami mieszkaniec Gołdapi zasłabnie w Olsztynie z powodu nadmiaru świeżego powietrza ;) A na poważnie - problem zanieczyszczeń jest zbyt zlożony by działania takie jak w Krakowie ocenić inaczej niż skrajna głupota. Np. większość pyłów pochodzi z rur wydechowych diesli. Powiedz zatem Tomkku czy właścicieli takich samochodów nie można oskarzyć o trucie innych? A tlenki azotu to także z rur wydechowych bez wyjątku jakich (nawet kosiarek). Zanim ta pani zacznie oskarżać także palących drewnem w kominkach niech usiądzie do książek bo po prostu się wygłupiła. Chociaż po sądach można się wszystkiego spodziewać, nawet zakazu nazywania nocy nocą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~autor

Dwie debilki . A dlaczego nie poszły na całość i nie zaskarżyły zakazu palenia śmieciami oponami i PET-ami są jeszcze tańsze. Mogłyby zdobywać opał na smietniskach a że ktoś umrze no cóż taki mamy klimat wśród oszolomow.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Tomekk

A czy można zaskarżyć głupotę? Może należałoby te kobiety oskarżyć o trucie innych?
Odwiedziłem Kraków pod koniec grudnia ub. r. i widoczność dzięki smogowi sięgała 50 m, wszystko jak w głębokiej szarej mgle — tak czystego powietrza chcą te obywatelki?

Pamiętacie ten kawał: Co robić, gdy ktoś zasłabnie na Mazurach lub Podlasiu a mieszka w Krakowie? — Należy go najpierw ułożyć pod rurą wydechową.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne