REKLAMA

Dwadzieścia osób oskarżonych o sprzedawanie i kupowanie fikcyjnych faktur

2018-07-02 10:46
publikacja
2018-07-02 10:46

Dwadzieścia osób zostało oskarżonych o sprzedawanie i kupowanie fikcyjnych faktur. Proceder trwał dwa lata i naraził Skarb Państwa na straty, ponieważ uszczuplał on należne podatki - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Dwadzieścia osób oskarżonych o sprzedawanie i kupowanie fikcyjnych faktur / fot. Krzysztof Pacula / FORUM

W czerwcu 2018 r. prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu skierował do Sądu Rejonowego w Częstochowie oraz do Sądu Rejonowego do Bydgoszczy akty oskarżenia przeciwko osobom oskarżonym o wystawianie oraz przyjmowanie fikcyjnych faktur oraz podejmowanie działań mających na celu uszczuplenie należnego podatku od towarów i usług.

Jak podano w przesłanym PAP komunikacie, prokuratorzy ustalili, iż w okresie od początku 2015 r. do 2017 r. osoby będące użytkownikami szeregu serwisów internetowych np. o adresie www.sprzedamkoszty.com.pl i innych sprzedawały podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą faktury dokumentujące fikcyjne transakcje, służące do zaniżenia odprowadzanego do Skarbu Państwa podatku od towarów i usług, a także dochodowego.

"Środki pieniężne, pochodzące z korzyści związanych z popełnianiem opisanych wyżej czynów zabronionych, stanowiące zapłatę za wystawienie poświadczających nieprawdę faktur, przekazywane były w gotówce osobie wystawiającej puste faktur bądź na rachunek bankowy amerykańskiej spółki. Część środków była wpłacana na rachunek bankowy prowadzony na rzecz giełdy bitcoinowej" - napisano w komunikacie.

Prokuratorzy od 2016 r. do grudnia 2017 r. przedstawili zarzuty 14 osobom, w tym organizatorowi procederu. W kwietniu 2018 r. przedstawiono zarzuty kolejnym 6 osobom, przedsiębiorcom nabywającym tzw. puste faktury - małżeństwu Małgorzacie i Leszkowi N., Arturowi S., Piotrowi G. oraz małżeństwu Magdalenie i Mariuszowi S.

Wśród podejrzanych są również osoby zajmujące się prowadzeniem usług rachunkowych. Zarzucono im przyjmowanie fikcyjnych faktur, nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych, podawanie nieprawdziwych danych w deklaracjach dla podatku VAT, w wyniku czego doprowadzili do uszczuplenia należnego podatku od towarów i usług. Podejrzani księgowi przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, zobowiązali się do skorygowania deklaracji i uiszczenia należności publicznoprawnych oraz wnieśli o dobrowolne poddanie się karze.

Organizatorom procederu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

autor: Roman Skiba

ros/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karbinadel
www.sprzedamkoszty.com.pl ? No to faktycznie, śledczy ze skarbówki musieli przeprowadzić skomplikowaną pracę myślową, żeby wytropić złoczyńców :)

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki