Dwa miliony butelek młodego wina już w sprzedaży

2019-11-03 06:31
publikacja
2019-11-03 06:31

Dwa miliony butelek tegorocznego młodego włoskiego wina trafiło w tych dniach do sprzedaży. Po latach ogromnej popularności popyt na Novello znacznie jednak spadł. 10 lat temu sprzedawano 17 milionów butelek tego trunku.

/ fot. Manuel Silvestri / FORUM

To pierwszy weekend z młodym winem, które jak co roku gotowe jest na trzy tygodnie wcześniej niż konkurencyjne francuskie Beaujolais Nouveau.

Novello to czerwone, delikatne w smaku, lekkie wino o wyraźnej owocowej i kwiatowej nucie, pasujące do wielu potraw. Trzeba wypić je najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy.

Zwyczaj jego wytwarzania narodził się w połowie lat 70. zeszłego wieku. W kolejnych latach na całym Półwyspie Apenińskim doszło do prawdziwej ekspansji młodego wina, którego roczna produkcja sięgała kilkunastu milionów butelek. W ostatniej dekadzie z roku na rok jest go coraz mniej.

Eksperci z rolniczego związku tłumaczą to między innymi wyższymi niż w przypadku produkcji tradycyjnego trunku kosztami maceracji węglowej, czyli procesu stosowanego w winifikacji.

Ponadto winorośl, z której tłoczono wcześniej młode wino, przeznaczana jest w ostatnich latach do produkcji innych odmian, które nie charakteryzują się krótkotrwałością.

Zgodnie z tradycją rolnicy otwierają Novello w uroczystość świętego Marcina 11 listopada, czyli w dniu , gdy od zawsze zamykają rachunki upływającego roku swej pracy. (PAP)

sw/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prs
~dziki_losos

No!
Dzieki bardzo, super info.
Lepszy komentarz niz caly tekst "artykulu"..
prs
O polskich winach, winnicach, gdzie kupic itd byscie napisali a nie o mlodym, niedojrzalym zagranicznym gleborzucie po ktorym tak łeb na drugi dzien wali ze nie wiesz co ze soba zrobic..
dziki_losos
Proszę bardzo, dwóch producentów z pamięci:
* Winnica Jaworek, największa polska winnica; klasyczne odmiany: pinot noir, pinot gris, riesling, no i nieśmiertelny chardonnay; można kupić w M&P w całym kraju.
* Winnica Turnau (tak, od tej rodziny Turnau - założona przez Zbigniewa Turnau, krewnego Grzegorza Turnau),
Proszę bardzo, dwóch producentów z pamięci:
* Winnica Jaworek, największa polska winnica; klasyczne odmiany: pinot noir, pinot gris, riesling, no i nieśmiertelny chardonnay; można kupić w M&P w całym kraju.
* Winnica Turnau (tak, od tej rodziny Turnau - założona przez Zbigniewa Turnau, krewnego Grzegorza Turnau), butikowa winnica z ciekawymi odmianami typowymi dla naszego klimatu: riesling, solaris, hibernal, johanniter i ciekawostka: wino lodowe z johannitera. Dostępne u Marka Kondrata, także wysyłka kurierem.

Generalnie polecam polskie wina, jeśli ktoś lubi wina niemieckie lub austriackie, ew. alzackie - nasze też są eleganckie i mineralno-cytrusowe, choć mniej w nich mocy (ze względu na klimat) niż w tych z Hiszpanii czy z Włoch. Nie warto tu szukać ciężkich, beczkowych smaków jak w starych odmianach bordoskich - za to jeśli chodzi o dobrze wyważone smaki, szczególnie wśród win białych - to jest w czym wybierać.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki