Dwa lata w zawieszeniu dla opiekunek za znęcanie się nad dziećmi w punkcie żłobkowym

Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pieć lat skazał sąd dwie opiekunki punktu żłobkowego we Wrocławiu, oskarżone o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad dziećmi.

(fot. Małopolski Urząd Wojewódzki / Flickr)

Wobec dwóch opiekunek – Sylwii Ł. i Magdaleny Ł. - sąd orzekł również zakaz opiekowania się dziećmi przez 10 lat oraz nakazał im wypłatę poszkodowanym nawiązki w kwocie 5 tys. zł – powiedział w środę dziennikarzom rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu sędzia Marek Poteralski.

"Sąd uznał, że opiekunki są winne psychicznego i fizycznego znęcania się nad dziećmi. Kobiety zostały skazane łącznie za 19 czynów" - powiedział sędzia.

Wydarzenia opisane w akcie oskarżenia miały miejsce od września do października 2012 r. w punkcie żłobkowo-przedszkolnym przy ul. Lipowej we Wrocławiu. Według prokuratury dwie opiekunki - Sylwia Ł. i Małgorzata Ł. - miały psychicznie i fizycznie znęcać się nad 24 dziećmi oddanymi do placówki pod opiekę. Znęcanie się polegało na zmuszaniu dzieci do spania poprzez krępowanie ich becikami i przywiązywanie do łóżeczek, zmuszanie siłą do jedzenia i zastraszanie krzykiem – wynika z aktu oskarżenia.

Kobietom zarzucono również oszustwo, które miało polegać na wprowadzeniu w błąd rodziców co do usług świadczonych w punkcie żłobkowo-przedszkolnym. Z tego zarzutu oskarżone zostały uniewinnione.

Placówka przy ul. Lipowej we Wrocławiu nie była zarejestrowana w urzędzie miasta, co oznacza, że nie miała pozwolenia na prowadzenie opieki nad małymi dziećmi. Punkt żłobkowo-przedszkolny miał jedynie pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Po ujawnieniu nieprawidłowości punkt został zamknięty.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ pch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne