Dwa lata po aneksji Krymu przez Rosję

18 marca 2014 roku Rosjanie anektowali Krym. Dzisiaj mija druga rocznica. Nic nie wskazuje na to, by konflikt rosyjsko-ukraiński o Krym miał się ku końcowi. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał Ukraińcom, że odzyska półwysep. Szanse na to jednak są marne.

Dwa lata temu Rosjanie wykorzystali moment dosyć krwawej zawieruchy politycznej na Ukrainie, która zakończyła się ucieczką prezydenta Wiktora Janukowicza do Rosji.

Ukraiński Majdan podzielił społeczeństwo i osłabił kraj na tyle, że doszło do konfliktu zbrojnego w Donbasie. Zginęło wielu ludzi, rozwiązania dyplomatyczne wciąż zawodzą – głównie ze względu na słabość Unii Europejskiej oraz brak dobrej woli ze strony Rosjan, którzy nie chcą odpuścić.

(fot. Stanislav Krasilnikov / FORUM)

Władimir Putin nie odpuścił

Zawierucha dotarła także na Krym, gdzie Rosjanie mają swoją bazę wojskową. Na początku lutego na Krymie doszło do wielu prowokacji militarnych. W efekcie 1 marca premier Republiki Autonomicznej Krymu, Siergiej Aksionow oficjalnie poprosił prezydenta Rosji o pomoc w zapanowaniu porządku. Rosjanie nie odmówili. Ukraińskie wojsko, bojąc się otwartego konfliktu z Rosją, oddało półwysep bez walki.

Do oficjalnej aneksji Krymu doszło 18 marca 2014 roku.

- Nie wierzcie tym, którzy próbują was straszyć Rosją i przekonują, że po Krymie będą następne regiony Ukrainy. Nie chcemy dzielić Ukrainy, nie potrzebujemy tego – tak 18 marca 2014 roku mówił Władimir Putin.

-To było całkowicie naturalne – komentarz Janusza Korwina-Mikke po aneksji Krymu przez Rosję

Rosjanie szumnie zapowiadali, że uczynią z Krymu odpowiednik amerykańskiego Las Vegas. Sytuacja gospodarcza na świecie zweryfikowała te plany na niekorzyść mieszkańców półwyspu. Problemy z dostawą energii (blackouty), brak dostępu do sieci, osłabienie rubla, spadek cen ropy, korupcja i embarga (niedługo prawdopodobnie zostaną zniesione) doprowadziły do zapaści gospodarczej tego regionu, m.in. brak dochodów z turystyki doprowadził do znacznego zubożenia społeczeństwa.

Z różnych szacunków wynika, że gospodarka Krymu w ciągu dwóch lat skurczyła się od 35% do 55%. Duży wpływ na to miało osłabienie rubla i inflacja. W efekcie średnia płaca w Sewastopolu dzisiaj wynosi ok. 140 dolarów miesięcznie. Z kolei poparcie dla Władimira Putina w Rosji niezmiennie przekracza ponad 85%.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 18 ~Awar

Ale propaganda :-)
Pan Lukasz to mysli, że ludzie głupi są...

! Odpowiedz
0 9 ~ddd

a co nie są ?

! Odpowiedz
0 7 ~Jan odpowiada ~ddd

są :D

! Odpowiedz
9 9 ~Awar

... I najważniejsze - dzięki "aneksji" nie bylo na Krymie takiej tragedii jak w Odessie.

! Odpowiedz
21 20 ~StanRS

To ukraińcy przez 20 kilka lat doprowadzili do ruiny nie tylko Krym, ale całe swoje państwo. Jakby na Krymie gospodarka skurczyła się o 30-50 procent, to byłyby strajki, protesty przeciwko Rosji i mieszkańcy opowiadaliby się za pełną niepodległością. A nic takiego nie ma tam miejsca.
Piechowiak powołuje się na dane pewnie z upadliny. Przecież na upadlinie gospodarka jest w rozkwicie i niedługo przegonią Szwajcarię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 9 ~Antonow

Stan RS a ty ciągle z ta kremlowska propagandą Putina,ciągle przonaczasz fakty ciekaw jestem ile ci pŁaca za to wielbienie imperialistów ROSYJSKICH AGRESORÓW CO TO NAPADLI GRUZJĘ TERAZ WDARLI SIĘ Z BUCIORAMI DO UKRAINY/???? .Bądż jednak pewien że za tą agresje na Ukrainę ,zapłacicie sroga cenę.

! Odpowiedz
7 8 ~StanRS odpowiada ~Antonow

To jedź do tej swojej upadliny, po co w Polsce jeszcze siedzisz? Dobrze wiesz jak tam jest i nawet milion waszych ukraińskich trolli tego nie zmieni.
Ukraina jest ewenementem w całej Europie, jeśli nie na świecie. Moglibyście być bogatsi od Polski, Węgier i Słowacji, a jesteście pariasami Europy. Nigdzie nie ma gorzej. Na Lachów ani na Moskali już nie możecie zwalić że u was jest nędza bo od dwudziestu kilku lat rządzicie u siebie. A matki oddają nawet swoje dzieci do domów dziecka, bo nie mogą ich wyżywić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~Antonow odpowiada ~StanRS

Twoja Rosja od Ukrainy się niczym nie wyróżnia znam jeden i drugi kraj.Rosji się lepiej wiodło dzięki surowcom i dobrym cenom ,gazy i ropy to też rosyjskie społeczeństwo stało się bogatsze.jesli chodzi o system i mentalność to w obu krajach jest podobnie łapownictwo ,przekupstwo ,korupcja.kiedy Ukraińcy chcieli zmienić ten system. Widząc przemiany jakie zaszły w takich krajach jak Polska i Litwa które poszły na Zachód.Niestety Rosja na to nie pozwala i brutalnie napadła na ten kraj rozniecając zawieruchę wojenną konflikty w Donbasie i anektuiąc ukrainski Krym.Twoja Rosja teraz też piszczy jak ceny surowców spadły i zblizyła sie do ukrainskich standardów tyle że Ukraina ma trochę wolności i demokracji a w Rosji jest zamordyzm.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 12 ~dok

nigdy ni bylo i nie bedzie takiego czegos jak ukraina. nie ma czegos takiego i nie ma takiego panstwa. te tereny sa rosyjskie i w malej czesci polskie. tak bylo od wiekow a ten kto mowi inaczej po prostu niewie co mowi.

! Odpowiedz
8 11 ~baciar

Chyba jesteś chory na umyśle zanim się narodziło państwo Rosją zwane w XVI wieku już istniała od IX wieku Ruś Kijowska,co z brednie z pod zadu wypusciłeś chyba???ucz się ucz bo nigdy za póżno nabyć trochę prawdy a nie głosić rosyjskie antyprawdy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil