REKLAMA

Duży spadek nielegalnej imigracji do Niemiec po wprowadzeniu kontroli na przejściach granicznych

2023-11-25 10:57
publikacja
2023-11-25 10:57

Po wprowadzeniu 16 października kontroli granicznych na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią znacznie zmniejszyła się liczba osób nielegalnie przedostających się do Niemiec - wynika z analizy niemieckiej policji federalnej, udostępnionej gazecie "Welt am Sonntag". Szczególnie wyraźny spadek odnotowano na granicy z Polską.

Duży spadek nielegalnej imigracji do Niemiec po wprowadzeniu kontroli na przejściach granicznych
Duży spadek nielegalnej imigracji do Niemiec po wprowadzeniu kontroli na przejściach granicznych
/ Shutterstock

Jak wynika z danych policji każdego dnia wykrywanych jest mniej niż 300 nielegalnych wjazdów do Niemiec. W ciągu 30 dni przed wprowadzeniem kontroli odnotowywano około 700 takich przypadków dziennie na terytorium całego kraju.

"Od lutego liczba nieautoryzowanych wjazdów rosła z miesiąca na miesiąc" - przypomniał portal dziennika "Welt".

W ciągu 30 dni poprzedzających 16 października na granicach z Polską, Czechami, Austrią i Szwajcarią zarejestrowano łącznie 18 492 nielegalnych wjazdów, w porównaniu do zaledwie 11 029 w takim samym okresie w późniejszych tygodniach. To spadek o 40,4 procent - czytamy w niemieckich mediach, cytujących raport policji.

Szczególnie gwałtownie zmniejszyły się liczby na polskim odcinku granicy - z 6411 przypadków w okresie bezpośrednio poprzedzającym rozpoczęcie kontroli do 2795 przypadków w późniejszym czasie. Oznacza to spadek o 56 proc. - zauważył "Welt".

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ogłosiła 16 października wprowadzenie stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią, początkowo na 10 dni. Od tego czasu kilkakrotnie je przedłużano.

Kontrole przeprowadzane są też na granicy z Austrią. Federalne MSW uzasadnia te działania utrzymującą się wysoką liczbą nielegalnych przyjazdów i działalnością przemytniczą.

Z Berlina Berenika Lemańczyk 

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karbinadel
To, że nie są wykrywane, nie znaczy, że nie mają miejsca. Chyb alogiczne, że przemytnicy omijają kontrolowane przejścia graniczne, i przerzucają się na zieloną
jenak
To się dobrze składa. Większość chce zawalczyć z zapóźnieniami.
jenak
Wreszcie jest szansa na nadrobienie wielodekadowych zapóźnień.

Jeden przysyła, drugi zatrzymuje.

Kontrola granic tak, ale tylko w niemieckim wydaniu.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki