REKLAMA
WAŻNE

Dużo ropy na rynku. Co zrobi OPEC?

2014-09-10 16:23
publikacja
2014-09-10 16:23
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

Tania ropa to efekt nadpodaży, ale o szkockie wybrzeże warto się bić - w rozmowie z Bankier.tv komentuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.


Dużo ropy na rynku. Co zrobi OPEC?

Start odtwarzacza ...

Na ropie - mimo chwilowych wzrostów - długoterminowy spadek cen. Ropy naftowej na świecie jest najzwyczajniej dużo. Brent poniżej 100 dolarów za baryłkę to dobry znak chociażby dla Chin - zdecydowanie wzrosło zainteresowanie traderów - i zamówienia. Gorzej z producentami - niektórzy z członków kartelu OPEC już sprzedają poniżej kosztów wydobycia. Dalsze spadki cen mogą wywołać presję na władze kartelu odnośnie do interwencji czy formy wsparcia. W wygodnej sytuacji jest za to Arabia Saudyjska - 10 czy 15 dolarów mniej to dla największego producenta nadal korzystna cena.

Złoża ropy u wybrzeży Szkocji wciąż są bogate - to karta, o którą warto walczyć. To ważny element eksportu z regionu. Jednak samej ropy Brent na rynku jest na tyle dużo, że kwestia szkockiego referendum na rynek nie wpłynie.

Metale przemysłowe - przede wszystkim miedź - są pod presją Chin. Ożywienie gospodarcze wciąż jest niepewne, dobrych danych makro brak, rolę odgrywa też koniunktura - miedź często wykorzystywana jest przez chińskie spółki jako zabezpieczenie kredytów.

Tymczasem złoto pod ciężarem silnego dolara. Ponadto wciąż brak popytu na fizyczne złoto. Tu decydujące będą kolejne miesiące - sezon weselno-świąteczny w Indiach i przygotowanie do Nowego Roku w Chinach.

Surowce rolne czekają na raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa - i prognozy dotyczące produkcji i zapasów kukurydzy, soi i pszenicy w USA i na świecie. Dobra pogoda w Ameryce Północnej pozwala przewidywać rekordowe zbiory. Podniesienie prognoz przez Departament Rolnictwa może oznaczać dalsze spadki cen.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~ZNAWCA
CO ZROBIA ??? ZROBIA TO CO ZAWSZE OBNIZA PRODUKCJE ZEBY UTRZYMAC CENE I CZYSC TWOJA KIESZEN NADALLLL !!!
~kierowcapolo
poniżej kosztów produkcji ???pani jest najwyraźniej nie do uczona proszę sprawdzić ile zachłanne araby zarabiają na nas a nie pisać głupoty ze tlocza ropę poniżej kosztów.pozdro pani niedouczona!
~tele
Najwiecej zarabiaja koncerny naftowe.
~Fajas odpowiada ~tele
Najwiecej zarabiaja skarby panstwa

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki