REKLAMA

Dużo osób starszych nie złożyło wniosku o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii

2021-07-23 16:28
publikacja
2021-07-23 16:28
Dużo osób starszych nie złożyło wniosku o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii
Dużo osób starszych nie złożyło wniosku o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii
fot. Andrés García / / Pexels

Znacząca liczba obywateli krajów Unii Europejskiej powyżej 65. roku życia nie złożyła w terminie wniosku o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że będą oni zagrożeni deportacją - pisze w piątek dziennik "The Guardian".

Według statystyk na koniec marca, czyli na trzy miesiące przed upływem terminu, wniosek o status osoby osiedlonej (settled status) lub tymczasowy status (pre-settled status) złożyło 122 720 osób w wieku 65 lat i powyżej, co stanowiło zaledwie 2 proc. wszystkich złożonych wniosków.

Wprawdzie struktura wiekowa imigrantów jest nieco inna, a ich średnia wieku niższa niż całej populacji Wielkiej Brytanii, ale różnice nie są aż tak duże, jak w tym przypadku. Według najnowszych szacunków urzędu statystycznego ONS, w połowie 2020 roku osoby w wieku 65 lat i powyżej stanowiły 18,6 proc. całej populacji.

"The Guardian" przywołuje opinie organizacji charytatywnych udzielających pomocy starszym obywatelom UE w składaniu wniosków, mówiące, że "napotkały wiele osób, które nie mają telefonu komórkowego, nie mają dostępu do technologii cyfrowej i nie mają odpowiedniej dokumentacji lub nie mają jej wcale".

Termin na składanie wniosków o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej, którego uzyskanie jest warunkiem do dalszego legalnego zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii przez obywateli UE, upłynął 30 czerwca. Obecnie takie wnioski mogą składać tylko osoby, które będą mogły wykazać, że miały uzasadniony powód, dlaczego nie zrobiły tego w terminie. Na złożenie takiego wniosku było ponad dwa lata.

Według danych brytyjskiego MSW, do 30 czerwca złożono 6,02 mln takich wniosków, z czego 5,45 mln aplikacji rozpatrzono. Spośród rozpatrzonych aplikacji 52 proc. osób otrzymało status osoby osiedlonej, a 43 proc. - tymczasowy status.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Brexit

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki