Duże spółki idą za ciosem. Spektakularna przecena Bumechu

2022-09-12 17:50
publikacja
2022-09-12 17:50

Początek tygodnia rozpoczął się od przewagi wzrostów w indeksie największych spółek i nieco gorszej postawy niższych segmentów rynku. Pozytywnie wyróżniły się spółki ukraińskie oraz banki, a spektakularnej przeceny doświadczył kurs węglowego Bumechu.

Duże spółki idą za ciosem. Spektakularna przecena Bumechu
Duże spółki idą za ciosem. Spektakularna przecena Bumechu
fot. Adam Dauksza / / FORUM

Sesja rozpoczęła się od kontynuacji wzrostów rozpoczętych pod koniec ubiegłego tygodnia. Paliwa poprawiającego poranny sentyment dodały informacje z frontu o ofensywie ukraińskiej armii. Wsparciem było także dalsze osłabianie się dolara względem euro, z czego wydatnie korzystał złoty i kupujący na GPW. Im bliżej było otwarcia sesji na Wall Street, tym lepiej radziły sobie indeksy w Europie, w tym WIG20. Przyspieszenie popytu nastąpiło po zdecydowanie wzrostowym początku handlu w USA. Inwestorzy pozycjonują się przed wtorkowym odczytem amerykańskiej inflacji, sądząc, że pokaże jej dalsze hamowanie.

Na koniec dnia WIG20 zyskał 1,78 proc., WIG był wyżej 0 1,18 proc. Relatywnie słabiej zachowały się mWIG40 (0,04 proc.) i sWIG80 (-0,42 proc.). Obroty wyniosły 943 mln zł, z czego 734 mln dotyczyło WIG20. Od dołka z 7 września WIG20 zyskał już ponad 9 proc. w cztery sesje.

Bankier.pl

Sektorowo najlepiej poradziły sobie banki (3,76 proc.) oraz górnictwo (2,14 proc.) i paliwa (1,78 proc.). Spadły notowania 7 branżowych indeksów z energią (-3,09 proc.) na czele. Warto zauważyć wyraźny wzrost narodowego indeksu WIG-Ukraina (5,71 proc.).

W WIG20 uwagę przykuły banki, których kursy zajęły całe podium najbardziej rosnących w czasie poniedziałkowej sesji. Liderem okazało się Pekao (5,51 proc.), dalej był kurs PKO BP (4,2 proc.), a trzeci mBanku (4,15 proc.). Na rynku pojawiły się dane KNF o wynikach sektora bankowego za pierwsze siedem miesięcy roku, które mimo dużo wyższych przychodów pokazują znaczne zmniejszenie zysków. To efekt ujęcia m.in kosztów wakacji kredytowych. Być może z wyceną dotychczasowych wątpliwości w sektorze rynek już sobie poradził, a przy większym apetycie na ryzyko akcje banków, zwłaszcza tych największych, stają się atrakcyjne.

Uwagę w indeksie zwracały także akcje CCC (3,84 proc.), które chętnie kupowano po informacji o emisji mającej pomóc w utrzymaniu płynności, skierowanej tylko do założyciela spółki.

Przyzwoite wzrosty na poziomie 2,91 proc. zantował kurs KGHM-u, a do wzrostów dołożyły się też zwyżki PKN Orlen (1,85 proc.) czy PGNiG (2,08 proc.). O ile ropa na światowych rynkach drożała, o tyle gaz na europejskich giełdach taniał, co można odczytywać jako brak przekonania co do całkowitego zakręcenia gazowego kurka przez Gazprom i mniejszych obaw o skalę kryzysu energetycznego w Europie.

Oferta specjalna Finax dla czytelników Bankier.pl

Finax to robodoradca, który daje Ci możliwość prostego i zautomatyzowanego inwestowania. Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście „Finax uczy inwestowania na giełdzie".

Finax wraz z Bankier.pl przygotował promocję dla naszych Czytelników: kupon na 20 euro, którym można zasilić inwestycję! Z oferty mogą skorzystać nowi użytkownicy Finax, tj. tacy, którzy dotychczas nie dokonywali w serwisie rejestracji i nie posiadali w nim konta.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać voucher?

  1. Zarejestrować się na stronie promocji www.bankier.pl/finax i zaznaczyć wymagane zgody. Potwierdzić rejestrację.
  2. Wypełnić ankietę i założyć konto Finax.
  3. Zweryfikować swoją tożsamość i wpłacić minimum 100 zł na swoje konto.

Po potwierdzeniu przez Finax wykonania ostatniej czynności poprosimy o uzupełnienie danych i wyślemy kod, którym można zasilić swoje konto na kwotę 20 euro. Z oferty można skorzystać tylko do 18 września 2022 r., a liczba kuponów jest ograniczona!

Pamiętaj, że w promocji biorą udział tylko wnioski, które zostały złożone za pośrednictwem strony www.bankier.pl/finax, po rejestracji! Jeśli będziesz chciał wypłacić środki przed upływem 3 miesięcy od założenia konta, Finax może potrącić wartość kuponu, czyli 20 euro, z salda Twojego konta.

Szczegóły znajdziesz a stronie www.bankier.pl/finax

Dodatkowe korzyści przy założeniu konta Finax dla dziecka: nowi małoletni klienci, którzy otworzą rachunek w Finax do 31.12.2022 r., z chwilą otwarcia rachunku otrzymają zniżkę na zniżkę na pierwszy otwarty portfel (01). Dzięki niej środki na rachunku do kwoty 1 380 EUR (~6 000 PLN) zwolnione będą z opłaty za zarządzanie przez 365 dni od dnia otwarcia rachunku, dodatkowo nie zapłacą też aż do ukończenia 18 roku życia za księgowanie wpłat do kwoty łącznie 1380 EUR.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

Na minusie były natomiast akcje PGE (-5,22 proc.) dyskontujące pomysły KE nt. ograniczenia cen energii w Europie i interwencję na rynku.

Niżej były jeszcze akcje CD Projektu (-3,6 proc.), JSW (-2,62 proc.), LPP (-1,5 proc.) i Pepco (1,1, proc.).

Na szerokim rynku sporo działo się na ukraińskich spółkach, gdzie o 76,27 proc. wzrosły akcje CoalEnergy. Można domniemywać, że część inwestorów informacje z frontu łączyła z depeszami, po wizycie premiera Morawickiego w Ukrainie o deklaracji zakupu 100 tys. ton węgla zza wschodniej granicy. Spółka w systemie ESPI na przestrzeni roku podawała, że od stycznia do kwietnia 2022 r. wydobyła łącznie ok. 12,5 tys. ton.

Wzrosty notowały także ukraińskie spółki rolno-spożywczwe z Milkilandem (22,88 proc.) i KSGAgro (22,12 proc.) na czele. Przy ponad 25,3 mln zł obrotu tylko o 0,5 proc. wzrosły akcje największej spółki z koszyka, Kernela. Na początku sesji wzrosty przekraczały na tych papierach 19 proc.

Zaskoczeniem była skala przeceny gwiazdy GPW ostatnich miesięcy. O 21,93 proc. przeceniono akcje Bumechu, przez co kapitalizacja spadła poniżej 1 mld zł, a jeszcze w ubiegłym tygodniu wynoisła ok. 1,3 mld zł. Ostatnimi informacjami ze spółki były piątkowe doniesienia o zmianie prezesa. Może więc chodzić o pakiet rozwiązań KE w sprawie ograniczania zysków spółek energetycznych i górniczych. Jak donosi "Puls Biznesu", powowłując się na agencję Bloomberg, pomysłem jest podatek od nadmiarowych zysków, także od spółek węglowych. 

MKu

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
podatnik-
Dlaczego Komisja Nadzoru Finansowego nie działa w sprawie Bumechu skoro jest organem administracji publicznej sprawującym w Polsce państwowy nadzór nad rynkiem finansowym?
chudy_january
zacytuję fragment depeszy PAP z 8 września 2022"
"...Mateusz Morawiecki ostrzegł przed przyznaniem Brukseli większej roli w ustalaniu polityki podatkowej, która powinna pozostać w rękach państw członkowskich UE, nawet jeśli kryzys energetyczny wywołany przez rosyjskie cięcia dostaw w odpowiedzi na zachodnie wsparcie
zacytuję fragment depeszy PAP z 8 września 2022"
"...Mateusz Morawiecki ostrzegł przed przyznaniem Brukseli większej roli w ustalaniu polityki podatkowej, która powinna pozostać w rękach państw członkowskich UE, nawet jeśli kryzys energetyczny wywołany przez rosyjskie cięcia dostaw w odpowiedzi na zachodnie wsparcie dla Ukrainy wymaga nadzwyczajnej reakcji. Uważam, że już teraz uzurpują sobie dodatkowe kompetencje, których nie ma w traktatach i dlatego jesteśmy bardzo sceptyczni co do tego, by przyznać cal dodatkowych kompetencji instytucjom unijnym - powiedział...."
.
Polski Sejm nie uchwali takiego podatku,
uderzyłby m.in w PKN, państwowe spółki węglowe, państwowe elektrownie itp.
forfun
codzienna spekulacja dziś 20% w góre lub w dół jutro odwrotnie a wy macie o czym pisać

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki