REKLAMA

„Duże postępy” w kwestii stymulusu

2020-10-01 08:21
publikacja
2020-10-01 08:21
„Duże postępy” w kwestii stymulusu

Finałowa sesja września nie wpłynęła w znaczącym stopniu na odbiór całego miesiąca, pierwszego od marca, który globalne rynki zamknęły na minusach. Po otwarciu giełd europejskich pod kreską przez pierwszą połowę dnia mieliśmy do czynienia z ruchem w bok w wąskim przedziale wahań, ale w godzinach popołudniowych widzieliśmy próbę odbicia, której towarzyszyły wyraźne wzrosty notowań na amerykańskie kontrakty futures. Finalnie indeksy oddaliły się od dziennych minimów, ale podaż pod koniec sesji uniemożliwiła większości z nich zakończenie jej na plusie - minimalnie nad kreską zamknął się IBEX, FTSE MiB spadło o 0,2%, DAX i FTSE100 o 0,5%, a CAC40 o 0,6%. WIG20 stracił 0,3%, a mWIG40 i sWIG80 zamykały się w pobliżu poziomów neutralnych. W pierwszym szeregu ośmioprocentową zwyżką wyróżniał się Alior, na wzmiankę zasługują dwunastoprocentowe wzrosty Playway po świetnym raporcie wynikowym za 2Q2020 - producent gier był zdecydowanie największym wsparciem dla indeksu średnich spółek.

Rynek amerykański kontynuował ruch w górę, oddalając się bardzo wyraźnie od poziomów sugerowanych rano. S&P500 wzrosło o 0,8%, NASDAQ 0,7%, a skala zysków w trakcie dnia była jeszcze większa. S. Mnuchin poinformował, że „wykonano duże postępy” w rozmowach z Demokratami, znajdując przede wszystkim porozumienia w jednej z najważniejszych kwestii, wielkości środków bezpośrednio wypłacanych gospodarstwom domowym. Republikanie wciąż nie akceptują wydatków na poziomie 2,2 bln USD, pytanie czy ich propozycja rzędu 1,5 bln USD ma szanse na poparcie Izby Reprezentantów. Na pozytywne informacje z Kongresu nałożyły się lepsze od oczekiwań dane ADP z rynku pracy (wzrost zatrudnienia o 740 tys. vs. konsensus 650 tys.) i zaskakująco wysoki Chicago PMI (62,4 pkt. vs. konsensus 52,0 pkt.). Największym być może zaskoczeniem był wzrost podpisanych transakcji kupna domów o 8,8% m/m, podczas gdy analitycy spodziewali się, że dynamika lekko przekroczy 3% m/m.

Aktywność w Azji jest dzisiaj ograniczona z uwagi na święto w Chinach i olbrzymią awarię na giełdzie w Tokio, w wyniku której trzeba było zawiesić handel, ale wszystko wskazuje, że pierwsza sesja października rozpocznie się pozytywnie. Spadek awersji do ryzyka widać na rynkach walutowych i surowcowych - kurs EURUSD naruszył poziom 1,1750, złoto może podjąć drugą próbę wzrostu powyżej 1900 $/ou. Sentyment mogą zmienić do końca tygodnia ważne dane, dzisiejsze wskazania ISM w amerykańskim przemyśle i jutrzejsze informacje z rynku pracy.

Wciąż bardzo ważna będzie polityka. Unia Europejska rozpoczyna dzisiaj dwudniowy szczyt, w którym najważniejszym punktem będzie próba porozumienia w celu odblokowania wartego 1,75 bln EUR programu pomocowego. Rynek będzie się stopniowo oswajał ze skutkami wczorajszej debaty prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych. Po dużych kontrowersjach, dotyczących jej przebiegu Joe Biden wyłonił się w notowaniach bukmacherów jako zwycięzca i chociaż realne prawdopodobieństwo jego wygranej jest wyraźnie niższe niż sugerowane przez Bloomberg 78%, przekonanie inwestorów, że Trump „rzutem na taśmę” wygra wybory zacznie z pewnością słabnąć, szczególnie, że po wczorajszej konfrontacji istnieje istotne ryzyko, że do kolejnych może nie dojść.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki