Duża popularność internetowej rejestracji na wybory wśród kanadyjskiej Polonii

W Konsulacie Generalnym RP w Toronto w sobotę trwają już wybory do polskiego Sejmu i Senatu. Kanadyjska Polonia chętnie korzystała w tym roku z rejestracji wyborczej przez internet. Pomogły audycje radiowe i pomoc polskich parafii.

Konsulat w Toronto rozpoczął w sobotę pracę o godz. 5 rano, przygotowując wszystko dla ok. 4 tys. wyborców, którzy w godzinach 7-21 głosują w dwóch komisjach wyborczych mieszczących się w budynku konsulatu. Jak mówił PAP Konsul Generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk, konsulat popularyzował internetową rejestrację wyborców, także dzięki polskim parafiom. W czwartek o godz. 17 (czasu lokalnego w Toronto) minął termin wpisu na listę wyborców.

"Zaczęliśmy przekazywać te informacje odpowiednio wcześniej, jak się okazało. Przypadek sprawił, że po pierwszych audycjach radiowych i pierwszych komunikatach przekazywanych w polskich parafiach mieliśmy w konsulacie awarię telefonów, która trwała tydzień" - powiedział PAP Grzelczyk.

Do kompetencji konsulatu w Toronto należą sprawy z obszaru prowincji Ontario (z wyjątkiem obszaru, którym zajmuje się wydział konsularny ambasady RP w Ottawie), Manitoba, Saskatchewan i terytorium Nunavut. W konsulacie w Toronto są dwie polskie komisje wyborcze. Pozostałe znajdują się w Ottawie, w Winnipeg (Manitoba), Vancouver (Kolumbia Brytyjska), w Montrealu (Quebec), w Calgary i Edmonton (Alberta). Najpóźniej zaczęli głosować wyborcy w Kolumbii Brytyjskiej, której strefa czasowa to trzy godziny za Toronto.

"W tym roku nasi konsulowie byli gośćmi w polonijnych audycjach radiowych, tłumaczyli jak można wpisywać się na listę wyborców. To skuteczna forma dotarcia do zainteresowanych, ale szukałem jeszcze innej możliwości przekazania tej informacji, jeszcze dalej. Stąd pomysł, by porozumieć się z przewodniczącym Konferencji Polskich Kapłanów na Wschodnią Kanadę ks. Januszem Błażejakiem w sprawie przekazania naszego komunikatu dalej. Wiemy, że ten krótki komunikat w sprawie zasad rejestracji i potrzebnych dokumentów pojawił się np. w biuletynach parafialnych" - powiedział Grzelak.

W ocenie konsula generalnego rejestracja przedwyborcza przez internet sprawdziła się. Wyborcy mogli korzystać z osobistego zgłoszenia i z rejestracji telefonicznej, ale takie zgłoszenia musiały być przetworzone przez pracowników konsulatu i duże zainteresowanie wyborców spowalniało tę formę rejestracji.

Według danych konsulatu w wyborach europejskich zarejestrowało się w Toronto ponad 2 tys. osób. "Obecnie w wyborach do Sejmu i Senatu spodziewaliśmy się, że będzie to ok. dwóch razy tyle. System jest prosty w użyciu i, co ważne, ta forma rejestracji od razu daje potwierdzenie" - podkreślił Grzelak.

Do PAP dotarły sygnały, że z internetowej rejestracji skorzystało sporo starszych wyborców.

Polacy za granicą w wyborach do Sejmu głosują będą na kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu - na kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa - dzielnice: Białołęka, Bielany, Śródmieście i Żoliborz).

z Toronto Anna Lach

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil