REKLAMA

Duński parlament umożliwił rozpatrywanie wniosków o azyl poza granicami UE

2021-06-03 12:56
publikacja
2021-06-03 12:56
Duński parlament umożliwił rozpatrywanie wniosków o azyl poza granicami UE
Duński parlament umożliwił rozpatrywanie wniosków o azyl poza granicami UE
fot. Pascal Rossignol / / Reuters

Duński parlament Folketinget przyjął w czwartek ustawę umożliwiającą rozpatrywanie wniosków o azyl w tym kraju poza granicami UE. Dzięki temu będą mogły powstawać ośrodki recepcyjne w innych krajach niż Dania, m.in. w Rwandzie.

Ustawa została przyjęta zdecydowaną większością głosów: rządzącej Danią socjaldemokracji oraz centroprawicowej opozycji.

Według ministra ds. imigracji i integracji Mattiasa Tesfaye, którego ojciec przybył do Danii jako uchodźca z Etiopii, "obecny system azylowy nie sprawdza się". "W zeszłym roku średnio trzy osoby dziennie utonęły w Morzu Śródziemnym, a Dania oraz UE przeznaczają ogromne środki na rozpatrywanie spraw osób ubiegających się o azyl, które takiej ochrony nie potrzebują" - podkreśla Tesfaye.

W jego opinii jednym z rozwiązań jest utworzenie ośrodków recepcyjnych poza granicami UE, na terytorium państw trzecich. "Wówczas uchodźcy nie będą musieli płacić przemytnikom za miejsce na gumowej łodzi, a my zaoszczędzimy 300 tys. koron rocznie (ok. 40 tys, euro). Tyle wydajemy na każdego imigranta, który odmawia powrotu do domu" - tłumaczy.

Tesfaye twierdzi, że rząd "sporządził listę kilka krajów, z którymi jest możliwość nawiązania współpracy w zakresie utworzenia ośrodków dla azylantów".

Pod koniec kwietnia rządowa delegacja z ministrem Tesfaye złożyła wizytę w Rwandzie, gdzie z władzami tego kraju podpisano dwie umowy o współpracy w zakresie kwestii azylowych i migracji oraz pomocy rozwojowej. Według duńskich mediów jest to pierwszy krok do utworzenia w tym kraju ośrodka dla azylantów.

Inne gotowe przyjąć zmierzających do Danii imigrantów państwa to - jak twierdzi gazeta "Jyllands-Posten" - Tunezja, Etiopia oraz Egipt.

Dania od 2005 roku nie przyjmuje wniosków o azyl w swoich placówkach dyplomatycznych.

W opinii duńskiego rządu zakwaterowanie osób starających się o azyl w państwie trzecim oraz rozpatrywanie tam wniosków nie stanowi naruszenia zobowiązań Danii wobec UE ani umów międzynarodowych.

Wcześniej duńską propozycję utworzenia ośrodków dla imigrantów w państwach trzecich skrytykował urząd wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców UNHCR. O tym zamiarze chłodno wypowiadała się również komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson.

W latach 2013-2017 Rwanda przyjmowała na mocy umowy z Izraelem uchodźców chcących przedostać się do tego kraju. Współpraca zakończyła się fiaskiem, gdy wielu z czterech tysięcy imigrantów z Afryki zdecydowało się wyruszyć do Europy. (PAP)

zys/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki