REKLAMA

Duda: Roszczenia za krzywdy z czasów wojny powinny być kierowane do Niemiec

2020-07-09 16:17, akt.2020-07-10 06:29
publikacja
2020-07-09 16:17
aktualizacja
2020-07-10 06:29
fot. Łukasz Błasikiewicz / Sejm RP

Nie zgodzę się na wprowadzanie do polskiego prawa konstrukcji, które premiują jedne grupy etniczne i w nieusprawiedliwiony sposób przyznają im dodatkowe korzyści - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, ewentualne roszczenia za II wojnę światową powinny być kierowane do Niemiec.

Jak podkreślił prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Wieliczki (woj. małopolskie), "jest wiele obaw, że będziemy realizowali jakieś obce roszczenia wynikające z ustaw przyjmowanych nawet w sojuszniczych nam państwach". "Chcę jasno powiedzieć, jako prawnik i polityk, że żadne ustawodawstwo przyjmowane w obcych krajach nie obowiązuje u nas i dopóki jestem prezydentem Polski nie będzie obowiązywało" - zadeklarował.

"Nie zgodzę się na wprowadzanie do polskiego prawa konstrukcji, które premiują jedne grupy etniczne w stosunku do innych grup etnicznych i w nieusprawiedliwiony sposób przyznają jakieś dodatkowe uprawnienia i korzyści, bo to jest niezgodne z polską konstytucją" - oświadczył. Jak dodał, "wszyscy są równi wobec prawa".

Jak zaznaczył Duda, "jeśli nie ma spadkobierców, to państwo przyjmuje tę własność". "To jest prosta zasada i nie można jej w Polsce zmieniać, tym bardziej w stosunku do jakiejś grupy etnicznej" - ocenił.

Według prezydenta "jeśli ktoś oczekuje odszkodowań, bo stała się ogromna krzywda w czasie II wojny światowej, to trzeba popatrzeć, kto wojnę wywołał i tam skierować swoje roszczenia, z całą pewnością uzasadnione". "Wywołały ją hitlerowskie Niemcy, które napadły na nas 1 września 1939 r., a potem dołączyła stalinowska Rosja - tak było, i nikt i nic nie zmieni tej historii" - podkreślił Duda.

Prezydent Andrzej Duda powtórzył tego samego dnia w wywiadzie telewizyjnym, że nie zgodzi się na wypłatę przez Polskę odszkodowań za mienie bezspadkowe. Jak dodał, zgodnie z powszechnie przyjętymi rozwiązaniami mienie bezspadkowe przechodzi na własność państwa.

Prezydent pytany w TVP o stanowisko w sprawie odszkodowań za mienie pożydowskie powiedział: "Żadnych odszkodowań za mienie bezspadkowe. Mogą sobie przyjmować na świecie różne ustawy. My nie przyjmujemy żadnych ustaw z innych krajów i żadne inne ustawy nie wchodzą do naszego systemu prawnego". "Musielibyśmy je do naszego systemu sami inkorporować. Ja się na to nie zgadzam, na taką implementację obcych przepisów" – zapewnił.

"Ja nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie wskazywała, że my spadki po osobach jakiejś jednej grupy etnicznej będziemy traktowali w sposób uprzywilejowany w stosunku do innych; nigdzie na świecie tak się nie dzieje" – zadeklarował prezydent. Według niego byłoby to naruszeniem konstytucji.

"Odszkodowania niech płaci ten, kto wywołał drugą wojnę światową" - podkreślił. "Kto wywołał drugą wojnę światową? Wiadomo, kto wywołał drugą wojnę światową, w związku z czym jeżeli ktoś ma pretensje, jeżeli ktoś chce odszkodowań, proszę zwrócić się do tych, którzy druga wojnę światową wywołali, (…) i ich rozliczyć za te wszystkie straszliwe zbrodnie, a nie nas, Polaków, polskie społeczeństwo" - zaznaczył Duda.

Oświadczył, że dopóki on jest prezydentem, "nie będzie takiego rozwiązania, które będzie nas tutaj zmuszało do płacenia jakichkolwiek odszkodowań czy innych zadośćuczynień za tak zwane mienie bezspadkowe". "Wszędzie zresztą jest takie rozwiązanie, że jeżeli jest mienie bezspadkowe, to ono się staje własnością państwa" - mówił.

W maju 2018 prezydent USA Donald Trump podpisał przyjętą jednomyślnie przez obie izby amerykańskiego Kongresu ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST, znana jako ustawa Senatu nr 447 – S.447). Dotyczy ona restytucji mienia ofiar Holokaustu i zobowiązuje sekretarza stanu USA do corocznego sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja, przyjęta w 2009 r. przez 46 państw świata na zakończenie Praskiej Konferencji ds. Mienia Ery Holokaustu, jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter.

Według szacunku dokonanego w 2015 r. przez Światową Organizację Restytucji Mienia Żydowskiego wartość majątku pozostawionego w Polsce to 230 mld złotych. Wcześniej izraelscy eksperci pracujący na zlecenie władz Izraela oceniali ogólną wartość potencjalnych roszczeń wobec Polski na 30 mld dolarów – obecnie ok 120 mld złotych.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ par/

autorzy: Iwona Pałczyńska, Małgorzata Wosion-Czoba

ipa/ wos/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
tuskacz
Buahahah, pisowski bankier.pl usuwa niewygodne antypisowskie komentarze.
przemek_opinia
Już zwykliśmy się przyzwyczaić do tego jak POwski komentarz wygląda. Duża ilość wulgaryzmów, obrazy innych ludzi i trochę kłamstw bez podania źródła, aby poprzeć swoje tezy. Dziękujemy, ale nie chcemy takiego prowadzenia dyskusji tutaj.
raf2004
i do Szwajcarii, bo tam wylądowała większość kasy zrabowanej Żydom
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
killgore
Adrian to znakomity prawnik. Ustawy uchwalone w innym państwie nie bedą u nas obowiązywać, dopóki Pani Mosbacher nie postanowi inaczej :) Niemcy zapłacili odszkodowania za wojnę, którą wywołali, teraz Polska zapłaci za wojnę, w której była ofiarą... Adrian nie będący politykiem z pierwszej ligi nawet w Polsce, naprawdę Adrian to znakomity prawnik. Ustawy uchwalone w innym państwie nie bedą u nas obowiązywać, dopóki Pani Mosbacher nie postanowi inaczej :) Niemcy zapłacili odszkodowania za wojnę, którą wywołali, teraz Polska zapłaci za wojnę, w której była ofiarą... Adrian nie będący politykiem z pierwszej ligi nawet w Polsce, naprawdę nie będzie miał nic do powiedzenia

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki