Duda: Polska ma ambicje być hubem biznesowym, energetycznym Europy Centralnej

Polska jako jedno z największych państw Europy Centralnej ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Menlo Park podczas Polsko-Amerykańskiego Forum Nowych Technologii.

(fot. Sejm RP / Flickr)

Zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu forum ma na celu przedstawienie potencjału sektora technologicznego, a także umożliwienie polskim przedsiębiorstwom nawiązania kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami venture capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej. Biorą w nim udział przedstawiciele takich firm jak Microsoft, Booksy czy DataWalk.

Prezydent otwierając forum podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Polska zaczęła się rozwijać niezwykle dynamicznie – wzrost gospodarczy przekracza 5 proc. PKB, a prognozy w tym względzie są nadal bardzo optymistyczne.

„Oczywiście – przed chwilą rozmawialiśmy z przedstawicielami firm działających w Polsce o tym, że koszty wzrastają. No wzrastają, bo rosną też oczekiwania płacowe i jest czymś naturalnym, że Polacy dążą do takiej średniej (płacy), jaka występuje na Zachodzie” – mówił prezydent.

Wyraził przekonanie, że wszelkie inwestycje realizowane w Polce, także inwestycje w ludzi, „znakomicie się zwrócą”. „Mamy w Polsce kapitał, którego nigdy nam nie brakowało i liczę na to, że nigdy nie braknie, a mianowicie bardzo zdolnych ludzi, świetnie przygotowanych, doskonałe kadry naukowe, przygotowujące pracowników branży IT nowych technologii, którzy śmiało mogą konkurować na całym świecie” – powiedział prezydent.

Zwrócił uwagę, że przed kilkoma laty zainicjowana została przez Polskę i Chorwację współpraca w zakresie infrastruktury między krajami położonymi w regionie trzech mórz: Bałtyckiego, Adriatyckiego i Czarnego, czyli Inicjatywa Trójmorza.

„Jest tak w Europie Centralnej, że są dobre połączenia wschód-zachód, a nie ma tych połączeń w perspektywie północ-południe. I to jest właśnie coś, co chcemy stworzyć. Chcemy połączyć państwa bałtyckie z Bułgarią, Grecją, Chorwacją; to jest nasze wielkie dążenie i myślę, że to jest także szansa dla państwa firm” – powiedział prezydent zwracając się do przedstawicieli firm uczestniczących w forum.

„My w Inicjatywie Trójmorza jako jedno z największych państw tej części Europy mamy dużą ambicję – chcemy być swoistym hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne. Zachęcam państwa do takiego spojrzenia na Polskę” – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że podczas jego spotkania z przedstawicielami firm działających w Dolinie Krzemowej rozmawiano też o bezpieczeństwie energetycznym naszej części Europy, w tym o dywersyfikacji dostaw gazu. Jak mówił, rozmowa dotyczyła m.in. perspektyw połączenia polskiego gazoportu w Świnoujściu z tym, który Chorwaci budują w tej chwili na wyspie Krk. „I w ten sposób zabezpieczyć energetycznie nie tylko nasze dwa kraje, ale całą naszą część Europy" – dodał Andrzej Duda.

Jak podaje PAIH, w ciągu ostatnich 15 lat wartość inwestycji amerykańskich w Polsce wyniosła 32,3 mld USD, przynosząc na przestrzeni tych lat 191 tys. miejsc pracy. Firmy z USA realizują w Polsce coraz bardziej zaawansowane technologiczne projekty z takich sektorów jak badania i rozwój (B+R) czy nowoczesne usługi dla biznesu. Rodzimi programiści i informatycy należą do ścisłej światowej czołówki pod względem wiedzy i umiejętności. Swoje procesy biznesowe realizują w naszym kraju takie amerykańskie korporacje jak Facebook, Microsoft, Google, Oracle, IBM, Intel czy Symantec.

Z Menlo Park Marzena Kozłowska

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 samsonn

A dlaczego durny nie ma nas w porozumieniu budowy mysliwca europejskiego ?NIC NIE UMIECIE NIC NIE KUMACIE-I POTEM TE MYSLIWCE NEDZIEMY KUPOWAC ZA MILIARDY !!! BO TEGO BEDZIE WYMAGAC UNIA

! Odpowiedz
31 26 histeryk

Ambicje wielkie, jednak praktyka działań rządu prowadzi raczej do wyizolowania niż do bycia czyimś hubem energetycznym. Na rynku elektroenergetycznym regulacja cen jak za komuny, załamanie tego co budowaliśmy przez 30 lat, niepewność regulacyjna i upolitycznienie podmiotów gospodarczych. Na takich fundamentach niczego konkurencyjnego zbudować się nie da.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 21 karbinadel

Nie masz się kolo co napinać, i tak cię Jarek nie wystawi na drugą kadencję

! Odpowiedz
30 28 pull_up_terrain_ahead

Uczniak, nadaje się co najwyżej do śpiewania z harcerzami.

! Odpowiedz
42 37 forfun

maliniak pełną gębą

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil