Duda: Podnoszenie kwoty wolnej dla najbiedniejszych to początek

Prezydent Andrzej Duda wyraził w środę nadzieję, że proces podnoszenia kwoty wolnej od podatku będzie kontynuowany i rozszerzany na coraz większy krąg zarabiających. Jak zaznaczył, rozpoczyna się on od osób zarabiających najmniej.

Duda: Podnoszenie kwoty wolnej dla najbiedniejszych to początek
Duda: Podnoszenie kwoty wolnej dla najbiedniejszych to początek (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Duda, który przebywa z wizytą w Szwecji, był pytany przez dziennikarzy, czy tzw. ustawa o kwocie wolnej od podatku wypełnia zobowiązania wyborcze z kampanii. Prezydent zaznaczył, że nie wszystkie zobowiązania da się w pełni zrealizować w ciągu 1,5 roku urzędowania oraz przez rok funkcjonowania rządu. "Natomiast chciałem, żeby proces wprowadzania kwoty wolnej w pełnym tego słowa znaczeniu się rozpoczął" - podkreślił Duda.

Zaznaczył, że proces ten rozpoczyna się od tych, którzy mają dzisiaj najtrudniejszą sytuację, którzy zarabiają najmniej, po to, żeby w miarę możliwości całkowicie ich zwolnić z płacenia podatków. "Tak, żeby ci, którzy mają najskromniejsze domowe portfele, tych podatków w ogóle nie musieli płacić. I to działanie się rozpoczęło, mam nadzieję, że ono będzie stopniowo rozszerzane na coraz większy krąg zarabiających" - powiedział prezydent.

We wtorek prezydent podpisał tzw. ustawę o kwocie wolnej od podatku. Wcześniej tego dnia Sejm - przyjmując poprawki Senatu do nowelizacji ustawy PIT, CIT i Ordynacji podatkowej - postanowił, że kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie w 2017 r. do 6,6 tys. zł, ale zarabiający ponad 127 tys. zł rocznie stracą prawo do tego odliczenia.

W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać. Zaś dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle co obecnie, czyli 3091 zł. Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu. Natomiast podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Podczas kampanii wyborczej Duda zapowiadał, że jedną z pierwszych inicjatyw, które zamierza zgłosić, będzie dotyczyć podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. W listopadzie ubiegłego roku do Sejmu trafił prezydencki projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego głównym celem jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł. W grudniu ub. roku odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu i został on skierowany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. (PAP)

kno/ mzk/ as/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 ~kraken

Im większa kwota wolna, tym szybciej zarobię na przeprowadzkę do UK

! Odpowiedz
1 4 ~marcin

Jeżeli zarabiasz więcej niż 11 tys. zł rocznie, to wyższa kwota wolna Cię nie obejmie. A zarabiając poniżej 11 tys. zł rocznie nie dorobisz się szybko pieniędzy na wyprowadzkę do UK.

No chyba że jesteś posłem albo senatorem, bo oni mają 30 tys. zł rocznie kwoty wolnej. Ale po co taki poseł czy senator miałby się przeprowadzać do UK, skoro tutaj mu tak dobrze?...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 20 ~TW-BALBINA

To jest bolszewizm w czystej postaci.Nie da się już słuchać tych bredni.Państwo powinno pomagać i to w poważnym stopniu osobom niedołężnym,chorym,starym oraz dzieciom z biedy i patologii aby miały w miarę możliwości równy start.Pomaganie tylko z powodu ,że ktoś jest biedny to jakaś aberracja.Poza wcześniej wymienionymi bieda wynika z lenistwa.Państwo powinno przede wszystkim pomagać tym dzięki którym istnieje to znaczy płacącym podatki przedsiębiorcom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~autor

Ktoś jeszcze słucha tego kłamcę?

! Odpowiedz
1 21 ~Jasko

– Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One NIE są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury – powiedział Duda w dniu zaprzysiężenia na Prezydenta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~Alex

... potem podniesiemy dla posłów i kościoła. No i na tym koniec, bo reszta jest bogata :)

! Odpowiedz
2 8 ~podatnik

a co z frankowiczami panie prezydencie cicho sza , ma pan świadomośc obietnic, frankowicze sa innego zdania

! Odpowiedz
1 8 ~Eskimos

A dla najładniejszych?

! Odpowiedz
1 13 ~hajena

Początek twojego końca, oszuście

! Odpowiedz
3 34 ~QQ

Dziękujemy za obniżenie stawki podatku dochodowego dla bezrobotnych -> kolejnym krokiem będzie obniżenie stawki podatku od nieruchomości dla bezdomnych. Frankowicze również są bardzo wdzięczni za dotrzymanie obietnicy!?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.