Duda: Podnoszenie kwoty wolnej dla najbiedniejszych to początek

Prezydent Andrzej Duda wyraził w środę nadzieję, że proces podnoszenia kwoty wolnej od podatku będzie kontynuowany i rozszerzany na coraz większy krąg zarabiających. Jak zaznaczył, rozpoczyna się on od osób zarabiających najmniej.

Duda: Podnoszenie kwoty wolnej dla najbiedniejszych to początek
Duda: Podnoszenie kwoty wolnej dla najbiedniejszych to początek (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Duda, który przebywa z wizytą w Szwecji, był pytany przez dziennikarzy, czy tzw. ustawa o kwocie wolnej od podatku wypełnia zobowiązania wyborcze z kampanii. Prezydent zaznaczył, że nie wszystkie zobowiązania da się w pełni zrealizować w ciągu 1,5 roku urzędowania oraz przez rok funkcjonowania rządu. "Natomiast chciałem, żeby proces wprowadzania kwoty wolnej w pełnym tego słowa znaczeniu się rozpoczął" - podkreślił Duda.

Zaznaczył, że proces ten rozpoczyna się od tych, którzy mają dzisiaj najtrudniejszą sytuację, którzy zarabiają najmniej, po to, żeby w miarę możliwości całkowicie ich zwolnić z płacenia podatków. "Tak, żeby ci, którzy mają najskromniejsze domowe portfele, tych podatków w ogóle nie musieli płacić. I to działanie się rozpoczęło, mam nadzieję, że ono będzie stopniowo rozszerzane na coraz większy krąg zarabiających" - powiedział prezydent.

We wtorek prezydent podpisał tzw. ustawę o kwocie wolnej od podatku. Wcześniej tego dnia Sejm - przyjmując poprawki Senatu do nowelizacji ustawy PIT, CIT i Ordynacji podatkowej - postanowił, że kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie w 2017 r. do 6,6 tys. zł, ale zarabiający ponad 127 tys. zł rocznie stracą prawo do tego odliczenia.

W przypadku dochodów od 6600 zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać. Zaś dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle co obecnie, czyli 3091 zł. Według poprawek dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu. Natomiast podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Podczas kampanii wyborczej Duda zapowiadał, że jedną z pierwszych inicjatyw, które zamierza zgłosić, będzie dotyczyć podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. W listopadzie ubiegłego roku do Sejmu trafił prezydencki projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego głównym celem jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł. W grudniu ub. roku odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu i został on skierowany do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. (PAP)

kno/ mzk/ as/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~55

duda to żenada rydzykowa .

! Odpowiedz
1 2 ~s6

Każda kwota wolna jest niezgodna z konstytucją, bo to jest nierówne traktowanie.

! Odpowiedz
0 3 ~Tolo

Socjalizm wiecznie zywy.

! Odpowiedz
2 6 ~66

" Podnoszenie kwoty wolnej dla najbiedniejszych to początek " a końca nawet w snach nie widać.

! Odpowiedz
2 8 ~xx

ten rzad tych niudacznikow to kpina...

! Odpowiedz
2 6 ~tiaaa

Maliniak, jesteś miernotą umysłową.

! Odpowiedz
2 6 ~Tkm

Mozecie mi naskoczyc,taki mam mandat od suwerena, a jak wam zle mozecie sie wyprowadzic z maszej szczesliwej wyspy pisland

! Odpowiedz
0 8 ~ron

Nie wierzcie tym co mówią że się nie da podnieść kwoty wolnej do 8000 pln dla każdego. Ja wam mówię że są na to pieniądze już na początku objęcia rządów przez PIS.

! Odpowiedz
0 0 ~55

Mówił to publicznie i jak widać kłamał a to ciężki grzech .Zakładam , że się wyspowiadał i dostał rozgrzeszenie ale nie dopełnił tematu naprawienia kłamstwa . Z tego wynika , ze jest świętokradca i powinien być obłożony ekskomunika albo te wszystkie bajery katolickie sa tylko dla idiotów .

! Odpowiedz
1 6 ~drit

Można sobie tutaj popsioczyć ale problem Polski jest fundamentalny - wszystkie bandyckie rządy
popierają socjalistyczno etatystyczny ustrój państwa, tzn. setki tysięcy biurw i pierdzistołków, mnóstwo feudalnych przywilejów dla kast wyższych (nie tylko KRK), polityczna korupcja, przywileje dla obcych a fiskalny bandytyzm dla tutejszych.
W tle przekupywanie pariasów 500+(następni bandyci to przebiją), niski PKB, niespłacalne długi banksterom z potężnymi ratami odsetkowymi i dalsze zadłużanie, wywoływanie na siłę konfliktu z kacapami, obiecywanie (konsultacje międzyresortowe:) Szydło w Izraelu ostatnio) rządowi Izraela spłatę majątku pożydowskiego.
To się źle skończy dla nas bo bandyci odlecą dwoma ostatnio zakupionymi samolotami o zasięgu do jankesów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 ~sdf

alienacja" władzy", bezczelność, ignorancja i arogancja jak u schyłku gomulki i gierka

! Odpowiedz
19 2 ~fds

mówisz o PO?
Masz rację, tak było.

! Odpowiedz
4 0 ~fds odpowiada ~fds

no co tak minusujecie moją wypowiedź? nieco ponad rok temu przecież jednogłośni wrzeszczeliście tu na Bankierze jakie PO niedobre a jaki PIS wspaniały.
Że PO właśnie cechuje "bezczelność, ignorancja i arogancja". Sami tak pisaliście. Wy osobiście.
Odmieniło się Wam?

PIS się sam wybrał czy Waszymi głosami? To bierzcie teraz na klatę swój wybór.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 (usunięty) odpowiada ~fds

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~drit odpowiada ~fds

fds
Kłamiesz że jednogłośnie. Wielu przestrzegało że PISdzielce to pseudo katoliccy filosemiccy neobolszewicy.

! Odpowiedz
0 7 ~Jan

tzw. Podnoszenie kwoty wolnej od podatku dla najbiedniejszych czyli zarabiających poniżej 550 zł. miesięcznie. Przypominam że rząd podniusł płacę minimalną na 2000. To jak wprowadzenie darmowych miejsc parkingowych dla niewidomych kierowców.

! Odpowiedz
0 1 ~Q-tas

....albo tak jak dodatkowe miejsca parkingowe na wózki inwalidzkie tuż przed wejściem do marketu.

! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms

A ja myślę że opona pęknięta skutecznie mu do rozumu przemówiła. I widać - podatek od marketów też szybko zawiesili. Drugiego pęknięcia mógłby nie przeżyć.

! Odpowiedz
0 14 ~Szejk

Internet już to skomentował:
"Podniesiemy kwotę wolną od podatku dla bezrobotnych,
zmniejszymy podatek od nieruchomości dla bezdomnych"

! Odpowiedz
0 9 ~prawdakolewoczy

kompromitacja rządu i prezydenta - kwota wolna została zmniejszona i taki jest sens tych słów . Skoro bilans ma wyjść na 0 tzn nie ma nawet żadnej rewaloryzacji , czyli realne i faktyczne zmniejszenie kwoty wolnej od podatku. Apeluję więc do mediów , aby tę tzw reformę nazywać po imieniu "obniżeniem kwoty wolnej od podatku"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Wojtek_adam

ale ja tego klamczucha nieznosze!

! Odpowiedz
0 2 ~ch-j-dp-a-kameni-qpa

cytat z sieci :Biznesmen , ktory zlecil podsluchiwanie ludzi PO-wskiego zadu i lewicy w znanej juz restauracji " Sowa i Przyjaciele " zostal skazany na , uwaga !! ...................1.5 roku w zawieszeniu !! . Tyle warte jest szpiegowanie ministrow , rzadu i najwazniejszych ludzi w Polsce !. Oczywiscie nie wyjasniono , bo dzisiaj to niemozliwe , kto tak naprawde zlecil inwigilacje i podsluichiwanie , kim byli prawdziwi mocodawcy skazanego . Ja tez nie wiem kto zlecil....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~lep

tak to sr-oczątek a nie początek, czemu posłom nie obniżono co? łatwo się rozdaje czyjąś kasę ale żeby samemu dołożyć jak się zarabia setki tysięcy jako bezmyślny guzik, to nie , wszyscy posłowie pis i cała reszta to zwykłe pijawki co się przyssały do kasy, a kupują głosy za ochłapy ze zrabowanej obywatelom kasy

! Odpowiedz
1 9 ~kncel

MOrzecie wszyscy naskoczyc Maliniakowi i pisac sobie itp. Pis juz szykuje ustawe ze Prezydent bedzie dozywotnio wybrany lub na co najmniej 50 lat. Jarek na Krola, szydlo na Kleopatre.
Przesylam wam buziaki owieczki, taka jest wola suwerena

! Odpowiedz
8 0 ~qqryq

jak bedzie dobrze rządził to w czym problem?

! Odpowiedz
5 0 ~StanRS

podnieść mi kruz. juz.

! Odpowiedz
12 5 ~silvio_gesell

Wyższa kwota wolna to wyższy deficyt do PKB. A wyższy deficyt to większe zadłużenie i obniżenie ratingu. Na wysoka kwotę wolna mogą sobie pozwolić kraje w których jest jakaś forma podatku od nieruchomości - a najlepiej opodatkowanie samej renty gruntowej jak w najbogatszych krajach. Ale co z tego jeśli większość nie jest w stanie akceptować prawd które nie są politycznie poprawne. Kataster jest lepszy niż opodatkowanie pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ~tym

MARIONETKA znowu OSZUKUJE!!! A kysz! Andrzejku w Andrzejki Marionetko

! Odpowiedz
2 11 ~obserwator

Panie Duda jak ma się pańska wypowiedź z kampanii prezydenckiej w sprawie kwoty wolnej od podatku cyt. "Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury" do informacji zawartej w artykule cyt. "Prezydent zaznaczył, że nie wszystkie zobowiązania da się w pełni zrealizować w ciągu 1,5 roku urzędowania oraz przez rok funkcjonowania rząd"? Także w Radiu Maryja pan Duda przed wyborami prezydenckimi podkreślił, że według niego kwota wolna od podatku "powinna być w jak najszybszym tempie podniesiona przynajmniej do 8 tys. zł, a potem stopniowo powinna być podwyższana".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 14 ~tkm

Początek waszego końca, panie kelnerze

! Odpowiedz
3 9 ~Jan

To początek końca.

! Odpowiedz
4 12 ~abc

pinokio ...
uśmiechnij się, zdjęcie robią

! Odpowiedz
2 8 ~wredny

niestety ten proces już się zakończył i nie będzie kontynuowany , ZUS i KRUS będą w coraz większych potrzebach (opałach/tarapatach) i o obniżaniu podatków już możemy zapomnieć. PiS tego nie jest w stanie zrobić bo oni jednak wierzą , że państwo powinno decydować i zarządzać prawie wszystkim - czyli gospodarczo taki prawie PRL , ale skończy tak samo jak PRL

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 ~łeeeee

ale prezydent

! Odpowiedz
5 10 ~Eskimos

Słabizna totalna.

! Odpowiedz
8 3 ~POzdro odpowiada ~Eskimos

pozdrowienia dla sierot po super prezydencie Komorowskim

! Odpowiedz
9 0 ~Eskimos odpowiada ~POzdro

Tamten to przynajmniej potrafił zjeść i miał dużo siły udźwignąć wielki obraz...do domu...
Poza tym pojętny, pod koniec już nie zabierał karteczki.
Jak tak dalej pójdzie to zaraz mi ktoś wspomni o prezydencie magistrze.obrażę się.

! Odpowiedz
4 12 ~JP

FRANKSTERZY... jak nastroje ???

! Odpowiedz
1 8 ~jj

Kłamczuszek

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 18 ~seth

Początek czego? chyba upadku państwa.

! Odpowiedz
1 3 ~Eskimos

Nie rozumiem działań moderatora.
Najbiedniejszy nie jestem , chciałbym wiedzieć czy jako jeden z najpiękniejszych mam szansę na granty rządowe.
Przecież nie będę góglował i góglował aż się dogógluję.

! Odpowiedz
1 0 ~Eskimos

Sorry moder, myślałem, że to mnie wykasowales.
Jeszcze raz przepraszam.

! Odpowiedz
0 1 ~StanRS

Masz, tylko musisz sobie założyć jakąś "fundację", czy inne "stowarzyszenie pozarządowe" i mieć kogoś znajomego w ministerstwie. Wtedy dostaniesz dofinansowanie i możesz sobie prowadzić taką "fundację" jak Katarzyna Sadło, gdzie zdecydowana większość pieniędzy idzie na pensje pracowników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~ggg

Nie mozns wymagac od Du.y ze cos madrego powie.Pozatym w krajach cywilizowanych nie nazywa sie lokaja prezydentem.

! Odpowiedz
3 10 ~dziadek

Panie Prezydencie -Nadzieja to matka głupich !

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 20 ~Marek

By wygrać wybory Andrzej Duda przed kamerami TV Trwam wypowiadał się, że kwota wolna winna być podniesiona NA POCZĄTEK do 8 tys. złoty. O wiarygodności ekipy dobrej zmiany mówi również fakt, że szefową kampanii wyborczej Dudy była obecna pani premier - Beata Szydło.

! Odpowiedz
2 20 ~u2

Jak należny ustawiać się do tego co mówi długopis pokazała nam Doda.

! Odpowiedz
3 15 ~off666

w kwocie wolnej - początek, dla frankowiczów - pierwszy krok
ojej , chyba nie starczy kadencji i zagłosujemy na was w kolejnych wyborach.

chyba sobie jaja robisz, Panie Duda....

! Odpowiedz
3 1 ~piotr

niech nie widzi oko twoje jak Pis prawym czynem lewą ręką wkłada do prawicy mojej
a jak ci gul skacze to se je wydłub obłudniku

z pozdrowieniami dla fanów Korwina

! Odpowiedz
3 15 ~TW-BALBINA

długopis to nawet nie jest notariusz pisu bo notariusz czyta dokładnie to co podpisuje.Totalna żenada.

! Odpowiedz
3 34 ~QQ

Dziękujemy za obniżenie stawki podatku dochodowego dla bezrobotnych -> kolejnym krokiem będzie obniżenie stawki podatku od nieruchomości dla bezdomnych. Frankowicze również są bardzo wdzięczni za dotrzymanie obietnicy!?

! Odpowiedz
17 2 ~Incognito

A przepraszam bardzo cóż to za grupa społeczna ci frankowicze, franksterzy czy frankowcy czy jak im tam. To jacyś geniusze, mają większe prawa od innych?. Zrobili coś korzystnego dla gospodarki ? Czy robią tylko zamieszanie bo im się noga podwinęła poprzez nieodpowiedzialne decyzje. Te pretensje to chyba do Swetru powinniście mieć a nie do Prezydenta Dudy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~Franco odpowiada ~Incognito

To nie Swetru obiecywał przewalutowanie kredytów frankowych tylko Maliniak, który tym i innymi kłamstwami przedwyborczymi oszukał naród i został wybrany na prezydenta. Obiecywał się podać do dymisji jak w ciągu roku nie spełni obiecanek.

! Odpowiedz
1 5 ~ader odpowiada ~Incognito

Kredyty przyczyniły się do zwiększenia wydatków na zakup i wykończenie nieruchomości a zatem przyczyniły się do wzrostu wpływów podatkowych... I tak nie zrozumiesz

! Odpowiedz
5 0 ~Incognito odpowiada ~ader

Za to mi akurat nie płacą.

! Odpowiedz
1 13 ~hajena

Początek twojego końca, oszuście

! Odpowiedz
1 8 ~Eskimos

A dla najładniejszych?

! Odpowiedz
2 8 ~podatnik

a co z frankowiczami panie prezydencie cicho sza , ma pan świadomośc obietnic, frankowicze sa innego zdania

! Odpowiedz
2 11 ~Alex

... potem podniesiemy dla posłów i kościoła. No i na tym koniec, bo reszta jest bogata :)

! Odpowiedz
1 21 ~Jasko

– Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One NIE są trudne do dopełnienia. Nie słuchajcie państwo tego, co opowiadają, że się nie da w Polsce obniżyć wieku emerytalnego, że nie da się podnieść kwoty wolnej od podatku, bo się budżet zawali. To bzdury – powiedział Duda w dniu zaprzysiężenia na Prezydenta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 ~autor

Ktoś jeszcze słucha tego kłamcę?

! Odpowiedz
1 20 ~TW-BALBINA

To jest bolszewizm w czystej postaci.Nie da się już słuchać tych bredni.Państwo powinno pomagać i to w poważnym stopniu osobom niedołężnym,chorym,starym oraz dzieciom z biedy i patologii aby miały w miarę możliwości równy start.Pomaganie tylko z powodu ,że ktoś jest biedny to jakaś aberracja.Poza wcześniej wymienionymi bieda wynika z lenistwa.Państwo powinno przede wszystkim pomagać tym dzięki którym istnieje to znaczy płacącym podatki przedsiębiorcom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~kraken

Im większa kwota wolna, tym szybciej zarobię na przeprowadzkę do UK

! Odpowiedz
1 4 ~marcin

Jeżeli zarabiasz więcej niż 11 tys. zł rocznie, to wyższa kwota wolna Cię nie obejmie. A zarabiając poniżej 11 tys. zł rocznie nie dorobisz się szybko pieniędzy na wyprowadzkę do UK.

No chyba że jesteś posłem albo senatorem, bo oni mają 30 tys. zł rocznie kwoty wolnej. Ale po co taki poseł czy senator miałby się przeprowadzać do UK, skoro tutaj mu tak dobrze?...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.