Duda: NATO powinno wzmacniać obecność w krajach flankowych

2016-05-25 15:18
publikacja
2016-05-25 15:18

Konieczne jest wzmocnienie obecności sił i infrastruktury NATO w krajach stanowiących flankę Sojuszu, jak Polska, kraje bałtyckie i Norwegia - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda w norweskiej bazie wojskowej w Reitan.

Duda: NATO powinno wzmacniać obecność w krajach flankowych / fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Prezydent Duda spotkał się tam z królem Haraldem V, minister obrony Norwegii Ine Eriksen Soreide oraz szefem Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Norwegii gen. Runem Jakobsenem.

"Rozmawialiśmy o tym, co dzisiaj bardzo istotne. O tym, jaka jest w tej chwili sytuacja bezpieczeństwa w naszej części Europy i na świecie" - oświadczył po spotkaniu Andrzej Duda.

Dodał, że strona norweska jasno wskazywała, że jakiekolwiek zagrożenie w Europie Środkowo-Wschodniej stanowi zagrożenie także dla Norwegii, dla północnej części Europy i należy traktować te elementy łącznie.

Podkreślił, że polskie i norweskie stanowisko ws. bezpieczeństwa, a także tego, jak powinno dalej postępować NATO, jest absolutnie zgodne. "NATO powinno rozwijać swoją obecność, wzmacniać swoją obecność zwłaszcza wobec sytuacji, w której Rosja w ewidentny sposób zwiększa swoje zdolności tzw. antydostępowe, czyli blokujące możliwość przyjścia z pomocą w przypadku agresji" - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że konieczne jest, aby siły NATO i infrastruktura NATO były obecna w tych krajach, które stanowią flankę NATO - a więc w Polsce i krajach bałtyckich, i Norwegii, która stanowi północno-wschodnią flankę Sojuszu.

"O tym właśnie dyskutowaliśmy, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo, i jakie są w związku z tym nasze zadania jako krajów flankowych, a tym samym, jakie są zadania Sojuszu również wobec nas. Mamy tu zgodne stanowisko, że konieczne jest wzmocnienie obecności Sojuszu tak, aby te działania antydostępowe rosyjskie były w razie czego nieskuteczne" - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda mówił, że zbudowana w czasach zimnej wojny baza w Reitan stanowi memento. "Kiedy człowiek patrzy na te ściany skalne, chyba wszyscy mamy świadomość tego, że nie chcemy, aby te czasy znowu wróciły" - powiedział.

Ministrowie obrony V4 za wysłaniem wojsk do krajów bałtyckich w ramach sił NATO

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej na spotkaniu w Czechach ogłosili w środę, że wspólnie pracują nad planem wysłania do krajów bałtyckich swoich oddziałów w ramach sił NATO - podaje agencja CTK. W spotkaniu wziął udział szef MON Antoni Macierewicz.

W podpisanej w środę w Liblicach deklaracji Polska, Czechy, Słowacja i Węgry oświadczyły, że szefowie resortów czterech państw będą wspólnie ustalać szczegóły planu, który zostanie zaprezentowany na lipcowym szczycie NATO w Warszawie.

Oddziały każdego z czterech państw mają rozpocząć rotacyjną obecność w styczniu przyszłego roku. Ma to być misja głównie szkoleniowa, w ramach której oddziały będą również przeprowadzały ćwiczenia, także we współpracy z siłami państw bałtyckich.

Jak podaje CTK, każde z państw wyśle 150 żołnierzy, a wojska będą się wymieniać co trzy miesiące. Będą to najprawdopodobniej siły lądowe.
Wkład Grupy Wyszehradzkiej w bezpieczeństwo państw bałtyckich to jeden z tematów spotkania, w którym poza Antonim Macierewiczem uczestniczyli ministrowie obrony: Czech - Martin Stropnicky, Słowacji - Peter Gajdosz i Węgier - Istvan Simicsko. Ministrowie poruszyli też temat aktualnych wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w Europie oraz przygotowań do szczytu NATO w Warszawie.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej opowiadają się za stałą obecnością wojsk Sojuszu w Polsce i krajach bałtyckich, gdyż uważają, że ich bezpieczeństwu zagraża działanie Rosji.

(PAP)

kno/ mzk/ as/ mag/ ulb/ kar/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki