REKLAMA

Duda: Banki powinny być odpowiedzialne za kredyty we frankach

2015-08-17 11:25
publikacja
2015-08-17 11:25
fot. Stanislaw Kowalczuk / EastNews

Banki powinny być odpowiedzialne za rozwiązanie kwestii kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, ponieważ ogromnie na nich zarobiły, ale rozwiązanie nie może zdestabilizować sektora bankowego - uznał prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Reutersa.

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda (fot. Stanislaw Kowalczuk / EastNews)

Rozwiązanie tego problemu "nie powinno być problemem polskich podatników" - powiedział Duda w wywiadzie, którego omówienie, z obszernymi cytatami, Reuters opublikował w poniedziałek.

"Pamiętajmy, że banki mają w Polsce ogromne zyski" - dodał, wskazując, że w znacznej mierze owe zyski "w ten czy inny sposób" trafiają do ich firm macierzystych, "znikają za granicami Polski" i nie czerpią z nich korzyści ani Polacy, ani polska gospodarka. Prezydent zwrócił zarazem uwagę, że opłaty bankowe w Polsce "są jednymi z absolutnie najwyższych w Europie".

Zdaniem Dudy kredytodawcy w znacznej mierze nie informowali odpowiednio swoich klientów o ryzykach związanych z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich.

"Klienci banków nie muszą być ekspertami w zakresie prawa bankowego, nie muszą być ekspertami ds. (...) świata finansów" - cytuje Reuters. "Nie mam wątpliwości, że ci ludzie potrzebują pomocy, (jednak) oczywiście musi to być jakoś zrównoważone, z jednej strony - pomóc im, a z drugiej - nie prowadzić do niestabilności systemu bankowego".

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Na rozwiązanie jeszcze poczekamy?

Od pamiętnego styczniowego czwartku minęło właśnie 7 miesięcy. Przez ten czas swoje pomysły na rozwiązanie problemu kredytów walutowych przedstawiły m.in. Komisja Nadzoru Finansowego, resort gospodarki, banki, a nawet sami frankowicze przygotowujący obywatelską ustawę. Mogłoby się wydawać, że przegłosowana w Sejmie ustawa przybliża moment, w którym pojawi się w końcu mniej lub bardziej ułomne prawo pozwalające kredytobiorcom na pozbycie się ryzyka walutowego. Wypowiedzi nowego prezydenta wskazują jednak raczej na kolejne wydłużenie całego procesu.

Prezydent wypowiada się mniej radykalnie niż w trakcie kampanii wyborczej, to zrozumiałe. Wciąż nie wiemy najważniejszego - czy będzie skłonny poprzeć regulację w kształcie zbliżonym do uchwalonego przez Sejm. Słowa o konieczności uwzględnienia zagrożeń dla stabilności sektora bankowego można odczytać jako złagodzenie stanowiska i krytykę "hurtowego" przewalutowania zaproponowanego w ustawie. Niewykluczone, że ustawę "frankową" czeka jeszcze poważne przemeblowanie, w tym powrót do idei stopniowego uruchamiania dostępu do mechanizmu przewalutowania dla kolejnych grup klientów.

Duda podpisze ustawę o przewalutowaniu kredytów hipotecznych?

Reuters odnotowuje, że Sejm zmodyfikował złożony przez Platformę Obywatelską projekt ustawy o przewalutowaniu na złote kredytów hipotecznych zaciągniętych w obcych walutach, zwiększając liczbę uprawnionych do przewalutowania i podwyższając koszty dla banków. Projekt musi być jeszcze przyjęty przez Senat i podpisany przez prezydenta, aby ustawa weszła w życie. Duda nie powiedział, czy podpisze tę ustawę, czy nie - zaznacza Reuters.

Zapytany, czy jest gotów przedłożyć własny projekt ustawy, żeby rozwiązać tę kwestię, wykorzystując jedną ze swych konstytucyjnych prerogatyw, Duda powiedział, że jest na to "otwarty", jeśli ustawa PO nie pomoże wystarczająco tym, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Reuters odnotowuje, że podczas kampanii wyborczej Duda mówił o opodatkowania aktywów banków, popiera to PiS, które prowadzi w sondażach przed wyborami parlamentarnymi w październiku. Jednak prezydent, zapytany, czy rozwiązanie kwestii kredytów hipotecznych powinno być powiązane z opodatkowaniem aktywów banków, odpowiedział: "Muszę powiedzieć, że nie popieram jakichś bardzo gwałtownych posunięć. Robiłbym to wszystko powoli i spokojnie, negocjując te działania także na szczeblu rynków finansowych. Oczywiście tutaj, moim zdaniem, władze muszą zademonstrować pewną stanowczość. Ale muszą też postępować w taki sposób, żeby nie niszczyć instytucji rynku finansowego".

Jaka rola NBP?

Zapytany, czy polski bank centralny powinien odgrywać bardziej aktywną rolę w stymulowaniu wzrostu gospodarczego, Duda powiedział, że w tym zakresie bank centralny "ma rolę do odegrania". Reuters zwraca uwagę, że takie samo stanowisko zajmują posłowie PiS, którzy wzywają bank centralny do zwiększenia dostępności kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw.

"Myślę, że bank centralny może odgrywać aktywną rolę we wspieraniu polskiej gospodarki, może generować pewne inicjatywy, które wspierałyby gospodarkę" - cytuje Reuters.

Duda powiedział, że aby podnieść standard życia Polaków, trzeba wspierać polskie firmy, ponieważ tworzą one większość miejsc pracy. "Moim zdaniem rola instytucji finansowych, łącznie z bankiem centralnym, może być znacząca pod tym względem, wspierająca rola, otwierająca pewne możliwości" - oświadczył.

W zakończeniu omówienia wywiadu Reuters zwraca uwagę, że w 2016 roku Duda mianuje dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej i wskaże prezesa banku centralnego. Zapytany, czy nowi przedstawiciele banku centralnego powinni popierać bardziej aktywną rolę tego banku w gospodarce, Duda powiedział "tak sądzę". (PAP)

az/ ap/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (201)

dodaj komentarz
~kolezanka
Jeśli banki poniosą za to odpowiedzialność, to tak naprawdę wszyscy klienci banków za to zapłacą, bo banki podniosą sobie opłaty, prowizje i co tam jeszcze i na końcu jeszcze na tym zyskają. Ludzie, kredyty bierze się w walucie, w której się zarabia.
Trzeba było odkładać w tym czasie kiedy mieliście malutkie
Jeśli banki poniosą za to odpowiedzialność, to tak naprawdę wszyscy klienci banków za to zapłacą, bo banki podniosą sobie opłaty, prowizje i co tam jeszcze i na końcu jeszcze na tym zyskają. Ludzie, kredyty bierze się w walucie, w której się zarabia.
Trzeba było odkładać w tym czasie kiedy mieliście malutkie raty, bo przecież wiadomo, że kursy walut się zmieniają. Jedyne co teraz zostaje to zacisnąć pasa i szukać jakichś opcji, żeby tanio wymienić walutę. Na przykład w internecie Ergokantor nieźle się sprawdza, bo można sporo zaoszczędzić. Trzeba tylko liczyć się z tym, że niestety ratki już nie będą takie niskie jak były.
~OLA
A JA się nie zgadzam aby państwo dokładało do kredytów. ( to przecież całe społeczeństwo będzie płacić Pieniądze nie wezmą się znikąd tylko z Naszych podatków) Przecież Ci co brali kredyty we frankach w większości nie mieli zdolności kredytowej w złotówkach. TO CO LUDZIE KOMPLETNIE NIE MYŚLĄ . A PO ZA A JA się nie zgadzam aby państwo dokładało do kredytów. ( to przecież całe społeczeństwo będzie płacić Pieniądze nie wezmą się znikąd tylko z Naszych podatków) Przecież Ci co brali kredyty we frankach w większości nie mieli zdolności kredytowej w złotówkach. TO CO LUDZIE KOMPLETNIE NIE MYŚLĄ . A PO ZA TYM jeśli dokładamy to wszystkim A DRUGA SPRAWA .jak odpowiedzą banki za udzielenie kredytu w walucie której nie posiadali, a jeśli banki miały zabezpieczenie we frankach TO O CO AFERA - nie skupowali ich na bieżąco tylko były w posiadaniu i udzielały kredytów z tego co miały A JAK OSZUKUJĄ TO NIECH PŁACĄ
~jowis
A ja jestem frankowiczem i nie zgadzam się żeby Państwo dopłacało z moich podatków do kredytów złotówkowych MdM RnS i co??? Ktoś mi spłacał odsetki przez 8 lat??? Tego cwaniacy nie widzą...
~ryszard
Przede wszystkim by NBP mógł stymulować polską gospodarkę to włascicielem tego banku winna być Polska ; Panie Prezydencie czy Pan wie kto jest właścicielem NBP
~wyborca
Panie Duda, mniej gadać więcej robić. Czekam na nową jakość na tym stanowisku. Proszę pokazać, że zasługuje Pan na zaufanie którym został Pan obdarzony.
~kowalskii
Musimy najpierw wygrać wybory. Bez tego nic nie da się zrobić. Byle by tylko nie było jak na ostatnim referendum.
kowalski
~programers
Ale Duda bankom nie pasuje... Jak to się mogło stać by prezydent stanął za obywatelami, a nie za bankami?? Pan Krzysztof P. dwoi się i troi na wszystkich portalach, ale mam nadzieję, że banki jeszcze dla przykładu zapłacą karę na rzecz naszego kraju by w przyszłości wiedziały gdzie jest ich miejsce...
~Aif
@szef - Dotknąłeś sedna problaemu pisząc że grasz na warszawskiej giełdzie i nie prosisz o pomoc jak przegrasz. DOKŁADNIE - BANKI WCISNĘŁY klientom INSTRUMENT POCHODNY wysokiego ryzyka JAKO KREDYT KONSUMENCKI. To oszustwo. To samo zrobiły wcześniej m.in. w Australii i rżną głupa jak to stracą na przekręcie. To nie @szef - Dotknąłeś sedna problaemu pisząc że grasz na warszawskiej giełdzie i nie prosisz o pomoc jak przegrasz. DOKŁADNIE - BANKI WCISNĘŁY klientom INSTRUMENT POCHODNY wysokiego ryzyka JAKO KREDYT KONSUMENCKI. To oszustwo. To samo zrobiły wcześniej m.in. w Australii i rżną głupa jak to stracą na przekręcie. To nie żaden kredyt, to przygotowana z zamysłem toksyczna pułapka, tak jak manipulacja WIBORem, by wpuścić w nią jadnych a doić w złotówkach drugich. DOŚĆ BANKOWEJ PROPAGANDY !!!
~garb
Stanowisko P Prezydenta i PiS już kosztowało mnie ponad 60 tys. zł. Stracili inwestorzy a w tym klienci OFE i III filaru promowanego przez rząd. Banki pospadały po 30/40% po przyjęciu chorej ustawy. Giełda jest najniżej od 3 lat. Frank szwajcarski wzrósł do max. Tak jest jak amatorzy próbują dyskutować z ekonomią.Stanowisko P Prezydenta i PiS już kosztowało mnie ponad 60 tys. zł. Stracili inwestorzy a w tym klienci OFE i III filaru promowanego przez rząd. Banki pospadały po 30/40% po przyjęciu chorej ustawy. Giełda jest najniżej od 3 lat. Frank szwajcarski wzrósł do max. Tak jest jak amatorzy próbują dyskutować z ekonomią. Ciekawe czy jesli ustawa okaże się niekonstytucyjna ktoś zwróci mi/ nam straty.
~abc
Banki o 30/40% powiadasz, które? Alior - nie, BZ WBK - nie, mbank - nie, PEKAO - nie ...

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki