Drzwi - stylowe i z charakterem

Nie tylko zapewniają dobrą komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, izolują też od dźwięków i zapachów. Odpowiedni wzór, interesujące wykończenie sprawią, że drzwi będą doskonałym elementem dekoracyjnym mieszkania, pod warunkiem, że formą i kolorem będą
pasowały, do charakteru pomieszczeń.

Najczęściej produkowane są z drewna litego (sosna, dąb, mahoń, jesion, buk) lub klejonego oraz materiałów drewnopochodnych, tj. płyt wiórowych, pilśniowych, MDF i HDF. Potocznie drzwiami nazywamy samo skrzydło, chociaż składają się jeszcze z futryny (ościeżnicy) i okuć: zawiasów, klamek, zamków.

Wykończenie zależy od rodzaju materiału, z którego drzwi są wykonane. Drewniane mogą być tylko wstępnie zaimpregnowane lub zupełnie wykończone: bejcowane i lakierowane. Te z płyt drewnopochodnych będą obłożone okleiną naturalną, czyli fornirem lub drewnopodobnym laminatem, mogą być też malowane farbami kryjącymi.

Pełne czy przeszklone

Drzwi powinno się dobierać zgodnie z przeznaczeniem pomieszczeń. Pełne zapewniają skuteczną izolację termiczną i akustyczną, dlatego świetnie nadają się do sypialni czy gabinetów. Są też najlepszym rozwiązaniem w pokojach nastolatków słuchających głośnej muzyki. Idealne do wnętrz, w których drzwi są konieczne, ale nie chcemy by były eksponowane i dominowały nad resztą, są skrzydła przeszklone lub całe ze szkła. Wprowadzają światło dzienne tam, gdzie go brakuje (hol, korytarz) i wizualnie powiększają pomieszczenie, tak samo jak drzwi lustrzane, które mogą zastąpić tradycyjne lustro w sypialni, łazience czy garderobie. Mogą być też ozdobą wnętrza, bo do wyboru mamy różne rodzaje szkła: przezroczyste lub matowe, białe lub barwione oraz ornamentowe i witrażowe. Drzwi takie sprawdzają się, gdy pomieszczenie nie wymaga pełnego odizolowania – jeżeli zależy nam na intymności możemy zastosować szkło mrożone, przydymione lub piaskowane. Szyby w drzwiach powinny być z bezpiecznego szkła hartowanego, które po rozbiciu rozsypuje się na kawałki o tępo zakończonych brzegach lub klejonego (wewnątrz z folią lub żywicą), które w ogóle się nie rozsypuje.

Sposób na otwieranie

Drzwi w mieszkaniu mogą zajmować mniej lub więcej miejsca, wszystko zależy od tego, w jaki sposób są otwierane. Dlatego przed ostatecznym zakupem i montażem, warto mieć już rozplanowane urządzenie wnętrza.
Tradycyjne i najbardziej popularne drzwi rozwieralne stosujemy we wnętrzach, w których jest dostatecznie dużo miejsca, by je otworzyć. Ich minimalna szerokość wynosi 80 cm w świetle ościeżnicy. Szerszych niż 100 cm raczej się nie wykonuje. Jeżeli otwór na drzwi jest szerszy, to raczej pomyślmy o drzwiach dwuskrzydłowych. Decydując się na drzwi rozwierane zawsze trzeba sprecyzować, czy potrzebujemy prawe czy lewe. Odmianą drzwi rozwieralnych są drzwi wahadłowe, które po otwarciu samoczynnie się zamykają.

Wygodne i praktyczne, są drzwi przesuwne, zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjnie otwierane. Sprawdzają się w wąskich korytarzach, sypialniach czy kuchniach. Mogą również zamykać nieduże schowki lub garderoby. Specjalny mechanizm pozwala bez wysiłku przesuwać je po prowadnicach. Po rozsunięciu zachodzą na ścianę lub się w niej chowają (system kasetonowy). Drzwi przesuwne są wykańczane w taki sam sposób jak te rozwieralne, czyli z pewnością możemy dobrać takie, które będą pasowały do aranżacji wnętrza.

W drzwiach składanych (łamanych) jedno skrzydło ma dwie części połączone zawiasami. Składają się jak parawan, dlatego są odpowiednie tam, gdzie na rozwieralne nie ma miejsca, a przesuwne są niekorzystne z uwagi na wąskie przejście lub brak ściany do ich schowania. Drzwi harmonijkowe konstrukcją i sposobem otwierania przypominają składane. Wykonane z wąskich paneli (ok. 10 cm) składają się w harmonijkę z jednej lub dwóch stron otworu. Drzwiami takimi możemy zamknąć schowek, garderobę, ale także kuchnię czy pokój dzienny. Najtańsze wykonane są z tworzywa sztucznego, droższe z drewna lub z płyty wiórowej (malowanej lub laminowanej). Panele mogą być pełne lub przeszklone. Zaletą ich jest niska cena i niekłopotliwy montaż, należy jednak pamiętać, że zwężają nieco otwór drzwiowy.

W pogoni za modą

Przy powszechnym obecnie ogromnym zróżnicowaniu stylistyki i wykończeń, warto jednak pamiętać, że drzwi muszą być dostosowane do pomieszczeń, które łączą. W nowoczesnym mieszkaniu, w którym dominują stal, szkło i drewno dobrze będą wyglądały drzwi przeszklone, ujęte wwąskie drewniane lub metalowe ramy albo proste w formie drzwi drewniane, kolorem dopasowane do wnętrza. Do stylowych wnętrz idealnie pasują drzwi z drewna z wyraźnie zarysowaną linią słoj ów, ozdobione rzeźbieniami, kasetonami, witrażami czy innymi dekoracyjnymi wypełnieniami. Zdobienia drzwi i ich akcesoria powinny współgrać z dekoracyjnymi motywami mebli – pozwoli to na zachowanie stylistycznej jedności. W mieszkaniach, gdzie styl nowoczesny przeplata się z klasycznym, drzwi mogą być stylizowane lub nowoczesne, ale bez zbytniej przesady, oparte na prostej formie.
Wielu zwolenników mają, zwłaszcza wśród osób młodych, drzwi kolorowe o intensywnych barwach. Taki mocny akcent czerwieni, fioletu czy błękitu pasuje do wnętrz bardziej ekstrawaganckich. Należy też pamiętać, że drzwi widoczne są z dwóch pomieszczeń i powinny być odpowiednio dobrane do wystroju każdego z nich.

Istotone detale

Wszelkie akcesoria do drzwi muszą być stylistycznie do nich dopasowane. Chodzi tu o różnego rodzaju klamki, pokrętła czy uchwyty. Na szczęście bogactwo form i wzorów sprawia, że nie będzie z tym większego problemu. W cenę drzwi najczęściej wliczone są klamki standardowe – z aluminium lub plastiku. Te o bardziej interesującym wzornictwie trzeba dokupić oddzielnie. Do wyboru mamy klamki matowe i błyszczące mosiężne, chromowane, niklowane, a nawet pozłacane, od stylizowanych na stare aż po futurystyczne. W ofercie producentów znajdziemy również klamki z uchwytem z kryształu, porcelany, egzotycznego drewna, żywicy syntetycznej, wykończone skórą, a nawet podświetlane. Klamki wykonane z oryginalnego materiału podkreślą charakter drzwi i przyciągną wzrok. Jednak przy wyborze określonego modelu dobrze jest zwrócić uwagę również na solidność konstrukcji i wygodę użytkowania.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne