REKLAMA

Drugie ostrzeżenie z amerykańskiego rynku pracy

2020-11-25 14:47
publikacja
2020-11-25 14:47
fot. DimaSid / Shutterstock

Drugi tydzień z rzędu wzrosła liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, po raz drugi zaskakując ekonomistów. To pierwszy taki przypadek od marca i zarazem sygnał ostrzegawczy, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy mogła przestać się poprawiać.

W tygodniu zakończonym 21 listopada po zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 778 tysięcy Amerykanów – poinformował w środę Departament Pracy. To o 30 tysięcy więcej niż tydzień wcześniej, gdy zarejestrowano 748 tys. (korekta z 742 tys.) wniosków o „kuroniówkę”.

/ Bankier.pl na podstawie danych Departamentu Pracy USA.

Dane wyraźnie zaskoczyły ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał spadek liczby nowo rejestrowanych bezrobotnych do 730 tysięcy. Tydzień temu mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją: liczba „nowych” bezrobotnych wyraźnie zwiększyła się, choć oczekiwano jej redukcji.

Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 14 listopada wyniosła 6,07 mln i była o 299 tys. niższa niż tydzień wcześniej – dodał Departament Pracy.

Obserwowany w marcu i kwietniu bezprecedensowy wzrost liczby nowo rejestrowanych bezrobotnych stał się jednym z makroekonomicznych symboli covidowej recesji. Do końca października liczba zgłoszeń po zasiłek stopniowo malała, lecz od dwóch tygodni znów rośnie. Co więcej, wciąż utrzymuje się na poziomach, które w poprzednich dekadach obserwowano tylko podczas okresów najsilniejszej recesji.

Tymczasem jeśli wierzyć statystkom PKB, sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej, gospodarka USA znajduje się na ścieżce dynamicznego ożywienia. Hamulcem dla tego ożywienia może okazać się właśnie sytuacja na rynku pracy, gdzie z różnego rodzaju zasiłków dla bezrobotnych korzysta blisko 20,5 mln Amerykanów wobec niespełna 1,5 mln rok temu. To potężna armia ludzi szukających pracy i niemogących znaleźć płatnego zajęcia.

Coraz większą rolę odgrywa  też nadzwyczajne wsparcie dla pracowników zwolnionych podczas wiosennych lockdownów. Z programu Pandemic Unemployment Assistance na początku listopada zasiłki pobierało już 9,15 mln Amerykanów, czyli o 466 tys. więcej niż  na koniec października.

KK

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mirek6504
Jeszcze raz potwierdza się fakt ze ,,Bankier ,, to smiec portalowy,, teraz merytorycznie ,, Wczoraj artykuły ze gospodarka usa w wyśmienitej kondycji Dow Jones przekroczył historyczne szczyty 30,000 punktów,,Dziś ze ogromna fala bezrobotnych zalewa urzędy wydające zasiłek lub zasiłki,,,
talmud
dla bankruta najważniejsze jest podtrzymywanie wiary w makulaturę $$.........nie ważne są wskaźniki realia wielkość długu etc etc....dzięki wierze w makulaturę cały świat utrzymuje bankruta na kroplowce.......jak tylko skończy się wiara w makulaturę $$ jako "bezpieczna przystań".......dno czyli koniec dla bankruta najważniejsze jest podtrzymywanie wiary w makulaturę $$.........nie ważne są wskaźniki realia wielkość długu etc etc....dzięki wierze w makulaturę cały świat utrzymuje bankruta na kroplowce.......jak tylko skończy się wiara w makulaturę $$ jako "bezpieczna przystań".......dno czyli koniec nastąpi NATYCHMIAST.....lol
warszawyak
No ale jak to się ma do rekordowego PKB USA !!! hahaha.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki