Drożyzna na rynku mieszkań z drugiej ręki

Ceny lokali z drugiej ręki w ciągu roku wzrosły nawet o ponad 20 proc. Klienci i tak kupują. Boją się kolejnych podwyżek - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

"Mieszkanie w stolicy – po 8 tys. zł za mkw. – kilkanaście miesięcy temu kupiła klientka sieciowej agencji Metrohouse. Lokal wynajmowała, po czym wystawiła go na sprzedaż: już po 10,5 tys. zł za mkw. – Obok deweloperzy chcą 12 tys., więc klientka ma duże szanse na uzyskanie swojej ceny" – ocenia ekspert Metrohouse Marcin Jańczuk.

W artykule dodano, że w Łodzi dochodzi do podbijania cen ofertowych. "Jeden z klientów oglądał dwupokojowe mieszkanie – opowiada Jakub Ziąbka, ekspert agencji Freedom Nieruchomości Łódź Wierzbowa. – Chciał je potem zobaczyć jeszcze raz, z żoną. Widząc jednak, ilu jest chętnych, przeprowadził dla niej szybką wideorelację, po czym zaproponowali wyższą niż wywoławcza cenę. Kupujący chcą kupić mieszkanie, zanim będzie +za późno+, czyli jeszcze drożej" – wskazuje.

"Rzeczpospolita" podała, że "w Warszawie średnia transakcyjna cena mkw. mieszkań używanych to już niemal 10 tys. zł. Rok temu było taniej o 15,9 proc.".

Mieszkania droższe niż w 2008 roku, a ceny wciąż rosną

Końcówka 2019 roku przyniosła stabilizację cen na rynku mieszkaniowym w Polsce, przekroczyły one już jednak poziom z okresu boomu w latach 2006-2008. Według ekspertów bańka cenowa poważnie napęcznieje, jeśli dotychczasowe tempo wzrostu cen utrzyma się do 2021 roku. Pozostaje pytanie, na jaki cenowy próg bólu pozwolą kupujący mieszkania.

 

"Podobne zwyżki – o 16,6 proc., do ponad 6,6 tys. zł za mkw. odnotowano w Poznaniu" – wynika z analiz Metrohouse. Wskazano, że "najbardziej, o 22,4 proc., podrożały lokale w Gdańsku. Kupujący płacą średnio 7,8 tys. zł za mkw. We Wrocławiu ceny mkw. lokali poszły w górę o 21,6 proc., do 7,2 tys. zł.".

Jańczuk wskazuje, że "rynek wtórny jest odbiciem rynku pierwotnego, a ten płonie od kilku lat".

"Rz" pisze, że "równie gorąco jest na rynku mieszkań z drugiej ręki". "Różnice w cenach nowych i używanych mieszkań są niewielkie. A lokale używane mają nad deweloperskimi niepodważalną przewagę: można się do nich od razu wprowadzić. U deweloperów brakuje najbardziej popularnych lokali, do 60 mkw. Gotowych mieszkań o takiej powierzchni raczej nie znajdziemy" - podkreślono. (PAP)

ksi/ je/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 43 antek10

To jest inflacja o której GUS nie mówi.

! Odpowiedz
12 29 jsunday

A tymczasem inflacja wyskoczyła w kosmos ;-) Wyskoczyliśmy nawet powyżej pasma, To kiedy podwyżka ?

Inflacja CPI (styczeń) 0,9% m/m 4,4% r/r (prognoza 0,6% m/m 4,2% r/r)

https://stooq.pl/mol/?id=9348

! Odpowiedz
27 13 jasiek2017

Nie będzie żadnej podwyżki, możesz skomleć dalej.

! Odpowiedz
6 21 jsunday odpowiada jasiek2017

Będzie podwyżka, możesz skomleć dalej.

! Odpowiedz
3 24 kmierz odpowiada jasiek2017

Jak nie będzie podwyżki, to ten naród zacznie skomleć.

! Odpowiedz
10 4 jasiek2017 odpowiada kmierz

Już skomlecie pod każdym artykułem.
A tu macie swoją podwyżkę hahahhaa

bankier.pl/wiadomosc/Ancyparowicz-Kolejne-decyzje-ws-stop-proc-to-raczej-obnizki-7821703.html

! Odpowiedz
2 6 jsunday odpowiada jasiek2017

To, że jesteś niedouczony to my wszyscy wiemy. Ale na naukę nigdy za późno - RPP składa się z 10 członków a nie z jednego.

! Odpowiedz
24 26 momotaro

Póki PiS przy władzy nie ma alternatywy na krajowym podwórku dla oszczędności wartych pół miliona w górę. Każdy piszący o bańce która ma pęknąć już od paru lat jest po prostu śmieszny. Każdy kto kupił mieszkanie na przestrzeni ostatnich pięciu lat liczy tylko zyski. Spadek? Raczej możliwa korekta i to góra rzędu 5- 10 procent i dalsze wzrosty. Za dużo wolnego kapitału jest na rynku który trzeba gdzieś ulokować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 50 dziki_losos

Niby tak, ale w końcu docelowy mieszkaniec musi kupić to mieszkanie. Jeśli tylko inwestorzy będą między sobą żonglować, to w końcu dojdą do ściany i bańka pęknie.

! Odpowiedz
20 16 jasiek2017 odpowiada dziki_losos

Każdy musi kupić ? Niby za co? Za wszy na pępku ?
Powinieneś napisać, że każdy by chciał kupić a nie, że musi. W dużych miastach a później w reszcie Polski będzie tak, że ludzie będą wynajmować. Z roku na rok jest co raz więcej takich osób.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne