Drogie mieszkania, strajk nauczycieli i koszmar na rynku długu [Wykresy tygodnia]

4. Ceny uprawnień do emisji CO2 znów gwałtownie w górę

Choć w lutym za ceny do uprawnień do emisji CO2 mocno spadły, teraz ich cena znów skoczyła. Uprawnienia są obecnie droższe niż w grudniu, gdy w ekspresowym tempie przegłosowywano prawny bubel blokujący wzrost cen prądu.

(CIRE)

5. BoomBit idzie na GPW - czy warto kupić akcje?

Po kilku miesiącach debiutowej posuchy na głównym rynku GPW zadebiutować chce BoomBit. Spółka celuje w największe IPO w historii polskich producentów gier, my zaś przyglądamy się jej prospektowi.

(Bankier.pl)

6. Wykształceni bezrobotni

Mimo że większość bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy to osoby o stosunkowo niskim poziomie wykształcenia, to nadal niemałą grupę stanowią ci po studiach wyższych. Dyplom uczelni wyższej nie wykluczał również znalezienia się w grupie osób pozostających bez zatrudnienia powyżej 12 miesięcy.

(GUS)

7. Polska coraz bliżej Włoch

Polska zbliża się pod względem PKB per capita do Włoch i jest szansa, że w drugiej połowie przyszłej dekady wyprzedzi Włochy pod względem tego wskaźnika. Choć nie znaczy to, że przeciętny Polak będzie równie majętny, co przeciętny Włoch. Ale jest to dobry obraz ścieżki, którą Polska podąża na drodze do grupy państw najbardziej rozwiniętych.

(SpotData)

aw

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
36 43 kapitaneo

Możecie wytłumaczyć dlaczego zestawiacie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce ze średnią pensją nauczycieli?
Spadek do 97% to efekt szybko rosnących płac w gospodarce, która coś produkuje, jest konkurencyjna. Czy jakość nauczania w oświacie się podnosi co najmniej tak samo szybko jak wydajność w gospodarce?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 64 hfjdj

A czy fryzjer ktory 10 lat temu strzygl klienta na pale za 10zl a teraz za 25zl oferuje lepsza jakosc? A czy te graty tramwaje stare o po wawie jezdzily 10 lat temu i jezdza teraz to wygodniej w nich jest? Podloga piesci czy co ze bilety zdrozaly? A cebula to inna jakas jest niz 10 lat temu ze 2x drozsza?

! Odpowiedz
10 10 glos_rozsadku odpowiada hfjdj

w Warszawie to dziadostwo jest, stąd dziadowskie tramwaje. Pojedź se do Wrocławia to zobaczysz cywilizację.

! Odpowiedz
5 3 hfjdj odpowiada glos_rozsadku

Bylem we Wroclawiu. Faktycznie w wawie poza tym co ma piekne byc z definicji i zasady to dziadowa.

! Odpowiedz
18 52 kasanowaistara

Jest wyjscie ale do tego potrzeba dojrzalego spoleczenstwa patrzacego odpowiedzialnie na przyszlosc swoich dzieci i wnukow, a nie wystawiajacego lapki po kolejne 500+
Jesliby sie nam powoli udawalo redukowac szkoly publiczne na rzecz prywatnych to i nauczycieli mielibysmy lepszych, i dzieci madrzejsze i zarobki bylyby tez godniejsze. No ale przeciez latwiej jest zdobyc nasze glosy jak sie nam da w lapki prawda...? Pozdrawiam myslacych!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 55 jes

Dlaczego nauczyciel ma zarabiać ponad średnią krajową? W większości krajów zarobki nauczycieli są poniżej średniej. Jeżeli jest tak źle to dlaczego jest dobit do pracy a nie odwrotnie , że trzeba szukać nauczyciela?

! Odpowiedz
22 34 komentator1962

Owszem w wielu miejscach już terzba szukac nauczyciela i korzystać z bardzo miernych nauczycieli, bo lepszych bez pracy na rynku nie ma.

! Odpowiedz
4 9 dieperle odpowiada komentator1962

Na pewno na wsiach brakuje nauczycieli, bo tam samorządy nie mają kasy, żeby ich dotować dodatkami i dodateczkami. w dużych miastach to ciepłe posadki, o które zabiegają matki, które chcą mieć wolne wakacje i święty spokój. Nauczyciele powinni mieć podwyższone pensum i dzięki temu więcej zarabiać. Ostatnia propozycja rządu miała największy sens. Byłoby ich ze 30% mniej i zostawaliby ci najlepsi, na których pieniądze by się znajdowały. W krajach takich jak Niemcy nauczyciele pracują od rana do wieczora i nie mają prawa strajkować. Na zarobki nie narzekają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil