Droga do zgody: Mediator czy sędzia?

Jak poinformowała na konferencji prasowej Henryka Bochniarz - szefowa "Lewiatana"- ok. 30 prawników stworzy Centrum Mediacji przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", pod kierunkiem mecenasa Macieja Bobrowicza - podaje PAP.

Idea mediacji wywodzi się z USA, gdzie jest z powodzeniem stosowana i to na dużą skalę. Podobnie jest zresztą w innych krajach, np. w Niemczech. Do tej pory taka forma rozstrzygania sporów funkcjonuje przy Krajowej Izbie Gospodarczej, a w planie jest także centrum przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.

Powstałe centrum będzie pomagać wszystkim przedsiębiorcom. Rozstrzygane będą konflikty nie tylko między stronami przedsiębiorstw, ale również spory, które pojawią się wewnątrz poszczególnych przedsiębiorstw.

Mediatorzy muszą być neutralni. Ich zadaniem będzie rozwiązanie sporu między stronami i dążenie do zawarcia ugody. W centrum takiej pomocy będą udzielać wybitni prawnicy. Nie są oni sędziami. Autor pierwszej polskiej publikacji poświęconej zagadnieniom mediacji mecenas Maciej Bobrowicz wskazuje na istotną przewagę takiego rozwiązania nad procesem sądowym - krótszy czas i mniejsze koszty procedury.

MK
Na podstawie: PAP
"Lewiatan tworzy centrum mediacji"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne