REKLAMA

Drastyczny spadek liczby urodzeń w Portugalii

2021-04-12 19:57
publikacja
2021-04-12 19:57
fot. Aditya Romansa / Unsplash

W pierwszym kwartale 2021 r. w Portugalii odnotowano drastyczny spadek liczby urodzeń - wynika z opublikowanych w poniedziałek statystyk rządu. W porównaniu z takim samym okresem w 2020 r. jest ich mniej o prawie 14 proc., co eksperci interpretują jako efekt pandemii.

Zjawisko znaczącego spadku liczby urodzeń potwierdził szef portugalskiego stowarzyszenia ginekologów Joao Bernardes. Uznał, że kluczowym czynnikiem dla drastycznego obniżenia liczby dzieci urodzonych w I kwartale tego roku był koronakryzys.

“W okresie styczeń-marzec 2021 r. na świat przyszło w Portugalii zaledwie 18,2 tys. dzieci, co oznacza spadek wobec analogicznego okresu w 2019 r. aż o 13,7 proc.” - podał Bernardes.

Niekorzystne zjawisko potwierdziła też Stella Bettencourt da Camara z Portugalskiego Stowarzyszenia Demografii. Przypomniała, że od kilku dekad Portugalia nie rozwija żadnych programów wsparcia rodziców subsydiami wychowawczymi.

“Pomimo tych trudności po kryzysie finansowym z 2008 r., w 2015 r. nastąpiła nieznaczna poprawa w portugalskiej demografii. Niestety, ten okres wzrostu zakończył się wraz z pandemią” - powiedziała Camara.

W ocenie portugalskiej ekspert główną barierą dla decyzji małżeństw o posiadaniu potomstwa są obecnie koronakryzys, destabilizacja ekonomiczna i rosnące bezrobocie.

Część portugalskich socjologów i ekonomistów spodziewała się, że wraz z przejściem licznych pracowników na telepracę w związku z pandemią możliwe będzie zwiększenie liczby urodzeń.

Obecnie liczba rodzących się w Portugalii dzieci jest jedną z najniższych w UE. Na kobietę w wieku rozrodczym przypada zaledwie 1,39 dziecka.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lukaszslask
Dokladnie,niestety z calym szacunkiem,mieszkancy Europy musza mieszkania kupowac lub wynajmowac,a Imigranci je dostaja....
Po za tym mieszkaniec Europy ma swiadomosc ile kosztuje utrzymanie Dziecka,troska o nie,poswiecanie czasu,Zlobki ,Przedszkola,te Dzieci z reguly nie biegaja same po ulicach i dlatego statystycznie za niedlugo
Dokladnie,niestety z calym szacunkiem,mieszkancy Europy musza mieszkania kupowac lub wynajmowac,a Imigranci je dostaja....
Po za tym mieszkaniec Europy ma swiadomosc ile kosztuje utrzymanie Dziecka,troska o nie,poswiecanie czasu,Zlobki ,Przedszkola,te Dzieci z reguly nie biegaja same po ulicach i dlatego statystycznie za niedlugo Europejczyk bedzie mial jedno Dziecko,a Imigrant piatke.....
Dlatego jesli chcemy zachowac wzrost populacji,to musimy zapewnic Zlobki Przedszkola Studia mieszkania socjalne,sluzbe zdrowia i wbrew pozorom spadajaca demografia nie przeszkadza,bo bedzie wiecej ziemi,wiecej mieszkan,wiecej miejsc na studiach itd itp,no chyba ze bedziemy dalej przyjmowali rzesze Imigrantow,to wtedy nie bedzie miejsca dla starych Europejczykow i bedziemy mieszkac na kawalerkach
lorelie
więcej miejsca dla imigrantów z pontonów. Tokarczuk i Holland zachwycone...
3xx
wiecej mieszkan na polskich emigrantow "zdalnych"
vonmisses
Brak związku. ciekawsza jest inna zależność. Współczynniki dzietności są niższe im bardzie pseudo-katolicki kraj. Najniższe w Europie od lat mają - Włochy, Chorwacja, Portugalia, Polska... A tacy ateistyczni Czesi mają bez szału, ale jednak zawsze wyższe... A trudno powiedzieć, że w Czechach rozmnażają się ludzie Brak związku. ciekawsza jest inna zależność. Współczynniki dzietności są niższe im bardzie pseudo-katolicki kraj. Najniższe w Europie od lat mają - Włochy, Chorwacja, Portugalia, Polska... A tacy ateistyczni Czesi mają bez szału, ale jednak zawsze wyższe... A trudno powiedzieć, że w Czechach rozmnażają się ludzie "z pontonów". Ciekawe, prawda?
enthe odpowiada vonmisses
Co z Bawarią?

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki