REKLAMA

Draghi: Uzależnienie energetyczne od Rosji może stać się uległością

2022-05-25 19:53
publikacja
2022-05-25 19:53
Draghi: Uzależnienie energetyczne od Rosji może stać się uległością
Draghi: Uzależnienie energetyczne od Rosji może stać się uległością
fot. Ralph Orlowski / / FORUM

Uzależnienie energetyczne od Rosji grozi tym, że stanie się "uległością" - ocenił w środę premier Włoch Mario Draghi w wystąpieniu w Mediolanie. Opowiedział się za "federalizmem pragmatycznym" w UE.

Szef rządu podkreślił: "Nareszcie podeszliśmy we Włoszech do sprawy naszego uzależnienia energetycznego od Rosji, które teraz grozi tym, że stanie się raczej uległością niż zależnością".

Draghi stwierdził, że obecnie potrzebna jest "natychmiastowa odpowiedź", by "przygotować przyszłość i nie zależeć więcej od Rosji z powodu gazu i wykorzystać globalizację kupując go w innych krajach, na przykład w Afryce".

Premier jako pilne zadanie wymienił europejską koordynację w dziedzinie obrony. "To zaś przyniesie ze sobą koordynację w polityce zagranicznej" - zaznaczył.

Unia Europejska - mówił Draghi - "musi zacząć pełnić całkowicie nową rolę na poziomie światowym i zbudować obronę". Wskazał też na potrzebę transformacji energetycznej, ekonomicznej i w dziedzinie służby zdrowia. Jego zdaniem potrzebny jest nie "całkowity federalizm", ale "federalizm pragmatyczny" w poszukiwaniu rozwiązań. (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ehud
Ten Draghi to kolejny Żymianin u żłoba - istna plaga!
faramir_z_gondoru
No to mają wybór: uległość albo ekonomiczne samobójstwo.
darius19
Rosja to kraj bandycki. Trza sie uniezalezniac. Inaczej nas zaanektuje. Putler to zbrodniarz.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki